internetin gelimesiyle belki de bir devrim olarak sayıldı e-postalar.Artık günümüzün de çok önemli bir parçası ve vazgeçilmezimiz oldu.Yurtdışındaki arkadaşlarımıza attığımız mesajlar, iş ile ilgili yazışmalar, birileri ile iletişime geçmek ve daha neler neler…Her ne kadar şu son dönemlerdeki anlık mesajlaşma programları revaçta olsa da e-postaların yeri başkadır.Yazışmalarımızın büyük çoğunluğunu onun sayeseinde yaparız.Biz günlükçüler bile biribirimize mail yolu ile ulaşıyor, sıkıntılarımızı, önerilerimizi, isteklerimizi o şekilde dile getiriyoruz.Bir de sitelerin iletişim formlarından site yöneticisine ulaşmak için, eğer bir şirket sitesindeyseniz de şirket hakkında veya başka bir konu üzerine buralardan da e-posta gönderiyoruz.Peki ama yazdıklarımızı ne kadar ciddiye alarak gönderiyoruz?işte bu kısmı tartışılır.Bu makalemizde bir e-postanın niteliklerini ele alacağım dilim döndüğünce, klavyem çalıştıkça :D.

En başta gönderdiğimiz mesaja bir hitap girmeliyiz.Mesela “Selamlar, merhabalar, iyi günler” gibi hitaplar ile başlayabilirsiniz.Direkt konuya geçtiğiniz taktirde eksi puan alıyorsunuz.”Ya benim bilgisayarım bozuldu da.Yardımcı olabilir misin?” şeklinde bir giriş karşı tarafta size karşı bir önyargı oluşturacaktır.Onun için bir hitapla giriş bence çok önemli.Mesela bir şirket e-posta atarken “Değerli işortağımız” diye başlar ve okuyanın taktirini almakla beraber içeriği de dikkatle okumasını sağlar.

Girişten sonra geldik içerik kısmına.içerikte veya mesajın tamamında uyacağınız imla kuralları karşı tarafı ne kadar ciddiye aldığınızı gösterir.Ayrıca kullanacağımız kelimeler de diğer önemli hususlardan birisi.Şahsen bana gelen mesajlarda “ay, ya, ahhh, üff” gibi ünlemlere çok sık rastlıyorum.Karşınızdaki kişiye ilk defa e-posta gönderecekseniz bu tür samimi sözlerden kaçınmalısınız.Ayrıca argo kelimelerden de uzak durulması güzel olacaktır.Bir de anlatılmak istenen şey anlaşılır olmalı.Kafa karıştırmamalı.Okuyan kişi kelime avına çıkmamalı.Ben bir bakıyorum bazen gelen mesajlarda “üff ya hiç çözüm bulamadım bu derdime.bütün sitelere baktım ama çözüm yok.üff sıkıldım artık ben bu olaydan.sen bakabilecek misin?” gibi ifadelere yer verilmiş.Şimdi buradaki mevzu nedir?Yani hangi konuda yardımcı olacağım?Bu tür mesajları kafa karıştırmadan sildiğimi hatırlatmak isterim.Bu elbette herkes tarafından bu şekilde sonuçlandırılıyordur.Labirent gibi e-postalardan kaçınmalıyız.

Yine yazımızı bitirirken kapanış sözlerini eksik etmemeliyiz.”iyi günler dilerim, kolay gelsin, iyi çalışmalar” gibi.Bunlar olmadığında sanki mesaj şekersiz tatlı gibi oluyor :D.

Son olarak da mesajımızın en altında bir imzamız olmalı.Yani isim, soyisim, il, ilçe, ülke ve gerekliyse telefon ve adres bilgileri eksik edilmemeli.Hatta varsa web sitenizin adresini de yazmanız iyi olacaktır.

Tabi çok acil yazılan mesajlarda bunları gözardı edenlerimiz çoğunluktadır.Veya çok samimi olduğunuz bir kişiye atarken…Yine de hiç olmazsa giriş kısmını ve çıkış kısmını ihmal etmemeliyiz.Benden bu kadar bir eksiğim varsa veya aklıma gelmeyen yerler varsa yorumlarınızda belirtirseniz sevinirim.Daha güzel e-postalar almanız ve göndermeniz dileğiyle.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

10 comments

ilk gönderdiğin e-postları kamuoyuna açmamı ister misin:D.Hepsi birer kirli çamaşır 😀

ben fazla eposta alıp göndermediğim için pek bu adablardan haberim yok.direk sözümü yazıyorum gönderiyorum.ama bundan sonra dikkat edicem.

pişt mr.yaman onlar msn adresini alabilmek için yapılmış hareketlerdi 😀 kamuoyuna açmanın lüzumu yok yani şimdi wp 2.0.1’in intikamını mı alıyorsun aklınca 😀

Hamdi sana katılmıyorum. Yani sana mail atarken sakın benden,
Merhaba Hamdi;
Nasılsın arkadaşım? Sağlığın sıhhatin yerindedir inşallah. Bir maruzatım olacaktı. Yarın önemli bir konuda görüşmemiz var. … yerinde buluşalım olur mu?
Kendine iyi bak kardeşim.
Sevgi ve saygılarımla Erhan

gibi bir e-posta bekleme 😀 Benim sana atacağım e-postalar şundan farksız olmaz;
Lan olum napıyon. Gelmiyon nete uzun zamandır, iyi satış koyuyon haaa!!! Neyse bak ne dicem, yarın şurada ol! işimiz var! Oradan da kaçamak yaparız 😀 😀 Bu sefer sendenim haberin olsun…

Yani Hamdicim diceğim şu ki adamına göre mail atmak lazım 😉 Hep saygı hep hürmet nereye kadar, çatlarım valla 😀

Değerli iş ortağımız Hamdi Bey;

Nasılsınız, iyi misiniz?
Biz iyiyiz sağolun, var olun.
Şimdi şirket olarak yarın sizin şirketinizle önemli bir konu hakkında konuşmamız gerekmekte. Saati ve yeri biliyorsunuz, lütfen geç kalmayınız.

Saygılar sunuyorum, diğer arkadaşlar da selam söylüyorlar. Esen kalınız.

Tekno Seyir Ticaret, Sanayi, inşaat, Gıda, internet, Web 2.0, ihracat ve ithalat şirketler gurubu A.Ş yönetim kurulu vb. adına Hasan. 🙂

Bir cevap yazın

*