Fotoğraf galerilerinde dünyanın çeşitli yerlerinin resimlerine bakıyoruz. Fakat baktığımız resimlerde tek bir kare görebiliyoruz. Yani tek açı ile izliyoruz resmi. Bu yazımda bahsedeceğim servis ise dünyanın çeşitli yerlerinin panaromik (360) resimleri ile resmi çekilen yerin sağını, solunu, aşağısını, yukarısını gösteren resimlerle içeriklenmiş.

360 Cities adındaki servis ile birçok ülkenin birçok şehrinden görüntüler var. Anasayfadaki “choose a place” açılır menüsünden ülkeyi seçiyoruz ve açılan sayfada o ülkeye ait resimler gösteriliyor. Yine anasayfa üzerinden son eklenen resimlere ve ilgi gören resimlere de ulaşmak mümkün.

360 Cities Google Maps ile de entegreli çalışıyor. Yani harita üzerinde resimlerin olduğu noktalar belirtiliyor. Bu da servise artı bir özellik kazandırıyor. Bunun yanında RSS desteği sayesinde yeni eklenen yerlerden haberdar olmak da mümkün.

En güzel özelliklerinden birisi de embed kodu yardımıyla resimlerin blog, site veya çeşitli internet alanlarında kullanılması mümkün. Ben örnek vermek açısından Türkiye resimleri arasından bir tanesini embed yarıdımıyla yazımın içine gömdüm. Embed kodu her resmin altında “embed” bağlantısına tıklanarak alınabiliyor.

view Panoramic photography of Turkey

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

Hadi 360′ şahene şekilde görünüyor ama havayı nasıl entegre ediyorlar acaba. (: .

(kendime not)Panoramik fotoğraflar hakkında araştırma yap ve detaylarını öğren. 🙂

Birazcık kötü gibi geldi bana cumhurbaşkanlığı sitesinde ve kocaeli büyükşehir belediyesinin sitesindekilere göre tabi hamdi demis dünyanın her tarafından olduğuna göre fotoğrafları çekenler bir süreden sonra fabrikasyona bağlamış olabilirler 🙂

@ Burak : teknolojide çağre tükenmez biraz photoshop birazda düzgün çekim tamamdır 🙂 Birde şöle bir şey varki direk bu iş için üretilmiş fotoğraf makineleri var kare kare cekiyor. sana sadece ücüncü parti programlar ile birleştirmek kalıyor 🙂

Bir cevap yazın

*