Geçen akşam bir dişican (Betül Ablam) bilgisayarının çok yavş çalıştığını ve hardiskinin dolu olduğunu söylemişti.Şimdi ben de bununla ilgili bir makale yazmak istedim.

Efendim biz Türk milleti olarak birşeyin kökünü kurutana kadar kullanmayı çok iyi biliriz.Mesela harddiskimize ne bulursak atıyoruz hemen doluyor.Boyutu önemli değil.Az da olsa çok da olsa hemen dolduruyoruz.Şimdi disk boşaltmak için ilk yapılacak işlem Windows’un kendi araçlarından birisini çalıştırmak olacak.Başlat/Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/Disk Temizleme yolundan bu aracı çalıştırabiliriz.Burada boşaltma işlemini yapacağınız disk bölümünü seçip devam ediyorsunuz.Sonra orada aracın kendi işaretlediklerini ve boyutu çok büyük olan diğer seçenekleri seçip işlemimize devam ediyoruz.Bunu yaptıktan sonra büyük ihtimalle 1,5GB gibi bir alan boşalacaktır.

ikinci yol ise şöyle.Bilgisayarda kullanmadığımız program, oyun ve buna benzer nesneleri Deneteim Masasındaki Program Ekle Kaldır aracından kaldırabiliriz.Artık yeni oyunlar çok büyük alan kaplıyor.Bunu aklınızdan çıkartmayın.Ayrıca Dinlemediğiniz MP3, izlemediğiniz bir film varsa hiç düşünmeden silin.Madem bir işe yaramıyorsa kalabalık yapmasına, alan kaplamasına ne gerek var? Bilmediğimiz dosyaları da kesinlikle silmiyoruz.Bir kaç gün sonra kalkıp da h-yaman bize şunları sildirdi sistem göçtü demeyin :D.
Bunları yaptıktan sonra diskiniz boşalacaktır.Peki ama hala bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa ne yapacaksınız?O zaman büyük ihtimalle arka planda çalışan programlar var.Veya virüs de olabilir.Bunun için bir spyware programı ve bir de anti-virüs programı ile tarama yaptırın.

Bunları hallettik.Ancak bilgisayarımız yavş açılıyor ve hala yavaş çalışıyorsa “MsConfig” ile ayarlar yapmamız gerekebilir.Ancak bunun hakkında daha doğrusu içinde görünen programların ne işe yaradıklarını bilmiyorsak bu aracı fazla kurcalamamak gerekir.Buradan hatalı kaldırılacak bir program Windows’un açılmamasına sebep olabilir.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

9 comments

Güzel bir anlatım olmuş..
MsConfig ayarlarına fazla girmemek lazım..En azından yanınızda bir uzman olmadan..Mazallah bozarsınız tüm ayarları 🙂 Sonra al başına belayı 😉

Farkındaysan onun için o kadar derine inmedim.Şimdi girerler bozarlar, siteye “kardeşim yap dedin yaptık çalışmıyor” gibi meajlar gelir :D.

Sonra siteye gelmez felan 🙂 En iyisi üstü kapalı bahsetmek..
Gerisi onlara kalmış..

Elbette.Küçükken benim başıma gelmişti buna benzer bir olay ve bir daha ositeye girmemiştim :D.Tecrübe konuşuyor yani 😉

amann da amann heyecanlanırmış da 😀

Bir cevap yazın

*