iki gündür internet gündemini Google‘dan ayrılan mühendislerin kurduğu Cuil isimli arama motoru oluşturdu. Büyük dergi siteleri de dahil olmak üzere herkes Cuil‘in bir günde Google‘a rakip olduğunu yazdı. Anlatımlara göre milyarlarca sayfa endekslenmiş. Şu an baktığımda gördüğüm rakam ise; 121,617,892,992. Konu ile ilgili yazı yazan tüm arkadaşlar Google‘ın kalemini hemen kırdılar ama durum bence çok daha farklı.

Google, bu işe yıllarını vermiş olan, ender kişilerle, büyük ekiplerle çalışan çok büyük bir şirket. ismini de yine  Cuil gibi arama motoru sayesinde duyurdu. Ancak Google‘ın bu sektöre girdiği yıllarda alternatifi çok azdı. Altavista, Yahoo vardı ki bunlar şu sıralar pek kullanılmıyor bile. Bu yüzden de Google bir anda patlama yapmadı. Yavaş yavaş, sindire sindire belirli bir kapasiteye ulaştı. Günümüzdeki yeri ise tartışmasız ilk sıradadır.

Cuil ise daha dün açılan ve hemen göklere çıkarttığımız bir arama motoru. Girdiği sektörde ise rakipleri oldukça fazla ve çok dişliler. Bir günde 100 milyarın üstünde sayfa endekslemesi Cuil‘i, Google‘ın rakibi yapmıyor aslında. Daha önünde geçireceği büyük bir zaman dilimi, yapacağı birçok hamle bulunuyor.

Ülkemizde bile birçok bilgisayarda internet tarayıcılarının açılış sayfası; Google. Adres çubuğuna adres yazmayıp Google‘ın arama kutucuğuna yazıyoruz adresleri. Bu durumu dünyada bir genellemeye sokacak olursak zaten Google‘ın payı “aslan payı” oluyor.

Şu anda gördüğüm kadarıyla Google hem kullanıcıya sağladığı kolaylık, hem de içerik olarak Cuil‘in bayağı tepesinde yer alıyor. Şu anda 1 trilyonun üzerinde endeksi mevcut. Yine kişisel fikrimdir ki daha uzun yıllar Google zirvede kalmaya devam edecektir.

Son olarak Google sadece arama motoru bünyesinde hizmet vermiyor. E-posta, reklam ve daha birçok kullanıcı odaklı servisi bünyesinde barındırıyor. Cuil‘in, Google‘a tam rekabet sağlayabilmesi için yan hizmetleri de bünyesinde bulundurması gerekiyor. Tabi ki bir de Google gibi sözlüğe kelime olarak girmesi gerekiyor 🙂

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

8 comments

google ın şu an geçilebilmesi için google ın ağır bir darbe alması gerekir… google ile şu an itabiriyle rekabet etmeye kalkışan yeni bir arama motoru zaten başlamadan bitmiştir…

“Adres çubuğuna adres yazmayıp Google‘ın arama kutucuğuna yazıyoruz adresleri.”

Bunu yapan tanıdıklarım bilgisayar dünyasına o kadar uzaklar ki, www’i internet zannediyorlar, adres çubuğu diye bir şeyden habersiz olup tüm interneti Google ve bulduğu sayfalar zannediyorlar.

😀

Ben de içten içe hem sinir oluyorum hem eğleniyorum. Öte yandan FF’un adres çubuğuna metin yazarken yer imlerinde otomatik arama özelliği çıkana kadar (versiyon 3) daha çok gideceğim sitenin ismini yazıp kendimi şanslı hissetmeyi tercih ederdim ben de.

Cuil’e baktım, görsellik iyi ama, Google’a o kadar alışmışım ki, o görsellik battı bana. 🙂
Arama sonuçları hakkında yorum yapacak kadar gezimedim, deneyceğim.

Ben beğenmedim bu Cuil ‘i google ‘nin yerini hayatta tutamaz. Hamdi nin de dediği gibi google sadece bir arama motoru değil ki her özelliği var. Mesela beni hafta içi her sabah yatağımdan uyandırıyor. 😛

Evet büyük bir başarı ile o kadar sayfa index’lenmiş.. Ama istenilen aramalara verdiği sonuç yani algoritması beni pek beğendirmedi.. Ayrıca pekte kullanıcı dostu olduğu söylenmez..

Seninde dediğin gibi bu işe yıllarını vermiş büyük bir firma ve altyapıda bulunan büyük bir ekibe bu firmadan ayrılan birkaç kişi ilk birkaç ay içinde (bence) hüzüne uğruyacaklar.. Çünkü şu anda aldıkları hit sadece yapılan abartılı tanıtımlardan kaynaklanıyor. Ama gerçek şu ki Google gibi bir hizmeti sağlayamadığını gören herkes ondan basitçe hemen kopuyor..

Google’ın eline su dökemez, ve uzun yıllarda dökemeyecek.. Google yerini öyle çok sabitleştirdiki yıllar boyuda yerini kaptıracağına benzemiyor.

Kısacası Cuil pekte iyi bir arama motoru değil!

Detaylı bir şekil de inceledim ve denedim Cuil’i. Ancak pek tatmin edici sonuçlar almadım, tasarım ve renkler ise bende negatif bir hava oluşturdu. Kısacası pek beğenmedim.

Her daim Google cıyız… 🙂

Cuil’i bende inceledim ve hoşuma gitti açıkçası ama google’ye rakip olması imkansız aramalar da net sonuç vermiyor.ama aradığımız şeyi anlayıp kategorilemesi hoşuma gitti. örnek vermesi gerekirse ben bir il arattırdım yan tarafta kendi endekslediği sitelere göre ilçelerinide veriyor bu oldukça hoş veyahud burak kut yazdığınızda diğer sanatçıların isimlerinide görebiliyoruz bu güzel ama çok zor google’ye rakip olması çok çalışması gerek çok. 🙂

Cuil kesinlikle google nin yerini tutamaz. Hai diyelim google yetkilileri bundan korktular bu sefer de cuil ne yaparsa yapsın google de yeni şeyler yapacak ki zaten bir o kadar da süper sistemi var.

cuil bir çok sayfayı bir defa da index lemiş ama sonuçlar hiç ama hiç sağlıklı değil. Kesinlikle ve hak ederek LiDER GOOGLE

Bir cevap yazın

*