Geçen sene yaz başında, oks sınavının yapıldığı gün olan 8 Haziran tarihinde Converse ile tanışmıştım. Hatta buralarda da söylemiştim yaşadığım hazzı. Fakat aradan iki ay geçmeden ayakkabının hataları oluşmaya başladı. Yanları azar azar açılmaya başladı. Normal geldi ilk başlarda ancak sonra tamamı açılınca normal olmadığını gördüm. Son olarak da geçtiğimiz günlerde her iki çiftin de aynı yeri delindi, daha doğrusu yırtıldı.

Ayakkabıyı ilk aldığımda yıkamayın dedikleri için su bile değdirmedim. Yani kendi üzerime düşen görevi yapmış oldum. Herhangibir kullanıcı hatası yok. Hatta birkaç arkadaşım da aynı sorundan yana dertli.

Neyse, ben ayakkabıyı yurt çapında mağazaları olan biryerden almıştım. Kendisi ayakkabı denince ilk akla gelen yerlerden birisidir. Alanya mağazasından aldığım için aradım kendilerini. Telefona çıkan beyefendi fatura ile birlikte ürünü götürdüğüm taktirde işlem yapılabileceğini sarf etti.

Aradan 6 aydan fazla bir zaman geçti haliyle faturayı da bulamadım. Ve açıkça da söyledim kendilerine.Fatura olmadan hiçbir işlem yapamayacaklarını söyledi. Sonrası soluğu yine telefonda aldım. Bu sefer şirketin merkez müdürlüğünü aradım. Allahtan ki karşıma çıkan hanımefendi çözüm odaklı konuşup içimi ferahlattı.

Sonuçta kocaman firma, kocaman sisteme sahipler. Çıkarıp bakabilirler müşteri kayıtlarına. Üstelik tarihini de söylüyorum. Yapılacak işlem bilgisayardan isme bakıp fatura örneği çıkartmak bu kadar. Akşam götüreceğim, umarım yine terslik yapmazlar.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

16 comments

En azindan iyi birisine rastlamissin. Bazen yani sanki isinin gorulmemesi icin elinden gelen herseyi yapan insanlar cikiyor. Oysa yazinin sonunda bahsettigin gibi cok kolay bir sekilde bir cok problem cozulebiliyorken. Ins cozersin sorununu.

Converse`de bahsettiğin sorunlar her zaman oluyor, çok şikayet geliyor bu naneden.
İzleyeceğin yolları açıklayayım
Fatura olmadan alamayız derlerse, yalan, z-raporu alıyorlar hergün yada fiş olsun, fatura olsun en az bir nüshasını tutmak zorundalar. Yok bulamayız derlerse maliyeye şikayet edeceğim de, o zaman bulurlar.
Faturayla birlikte Converse (conteks) firmasına yollayacaklar, firma ürünü kabul etmeyecek çok büyük bir ihtimal, olduğu gibi geri gönderecektir. Hemen faturanla birlikte tüketici mahkemesine başvuracaksın, oradan aldığın heyet raporuyla tekrar aldığın yere gittiğinde mecburen kabul edeceklerdir.
Mağazacılık sektöründe ve bu işlerin tam ortasında çalışan birisi olarak bunları yazıyorum. Daha detaylı bilgi almak veya ileride çıkacak pürüzlerde mailimden ulaşabilirsin.
Umarım işin rast gider

Bence olumlu bir sonuç bekleme canım. Zamanında bende götürdüm aldığım yere, hemde 1 ay sonra filan rengi soldu, eski hale geldi,aşındı vs. doğru düzgün kullanmamıştım bile kıyamadığımdan. Neyse aldığım mağaza bunu fabrikalarına gönderdi sözde, 8-10 gün bekledik tekrar gittim sonucu almaya, fabrika ayakkabıyı geri göndermiş. Neymiş efendim sorun kullanıcıdan kaynaklanıyormuş. !

Sanada bunu derlerse hiç şaşırma derim.

converse den bir ben hoşlanmıyorum herhalde.. 😀 ilk zamanlar da herkeste bir converse çılgınlığı vardı:) ama ben nedense bu çılgınlığa hiçç katılmak bile istemedim:)

Sanki başka tip ayakkabı modeli kalmadı herkes de bunlardan bir tane renkli renkli kusacağım artık aşırı derecede abartmadık mı ?

bende bir ay önce aldım yanları açılmaya başladı dikişleride açıldı geri götürdüm sadece taban garantisi var dediler elimde kaldı anlayacağınız

converse ALL*STAR giyoyorum 3 senedir şuan 16 yaşındayım ama bu son aldığım conversta krem renk fakar ambleminn altında minik R olması lazım chuck Toylor ambleminin yanında aşağısındada yok o R ler nereye gitti orjinalliği simgeliyodu ve artık converse larden sıkıldım çakma satmaya başladı şikayet edicem 99 ytl verdim herkesin ayağında var 35 ytl lik ama hiç bir fark yok eskisi gibi deil conversleriniz kendinize gelinn !!!!

Evet şikayetinizde haklısınız..aynısı bizim başımıza geldi…İzmirden alınan ayakkabı 1 ay gibi kısa sürede ön taraftan bezi iyice inceldi yırtılmadan değiştirelim dedik ama.. Adapazırında yaşadığımız için ilgili satıcı nereden almışsanız orası iade alacak dedi, converse mail gönderdim ama cevap bile vermediler…Sagolsunlar müşteri hizmetleri adı var ama…. kendileri misyon, vizyon olmayan eğitimsiz kişiler olduğu için normal dedim…gitti bizim 100 TL küsür. Convers he …Hadi Hadi ordan

beyazıtta palalıdan 21.06.2011 taerihinde bi convers aldım fakat topuklarında açılma oldu 17..07.2011 de aldıgım yere götürdüm orasıda firmaya yolladı ve ayakkabı bi ay üstüne geldi yapılmamış ve tüm proplemin bana ait oldugu yazıyor yani kimse müşteri memnuniyetiyle ilgilenmiyo herkes işi ticarete dökmüş verdiğim okadar parada cabası en kısa sürede ilgilenmelerini istiyorum….

bende 1 ay kadar kullandığım converse marka ayakkabımda yandan açılmalar olduççaz kullandığım halde benimkini değiştirdiler…mail attım hiç bir cevap gelmedi….çok fazla sorun var bu aayakkabıda bende bir daha almayı düşnmüyorum herkesin ayağında…şımardılar bnece kimse almazzsa burunları aşağı iner

o kadar para verip onu alacagına git pazardan çakmasını al all star ın 15 20 lira bişeydir zaten 120 lira ona verecegine her renginden al bütün yaz boyunca değişirikli olarak giy 😀

lacivert renginde aldığım converseler daha 1 yıl olmdan renkleri soldu ve kenarları yırtılmaya başladı garanti süresi geçtiği için mağaza kabul etmedi ve bende açıkcası öyle şeylerle uğraşmak istemedim aktarlardan lacivert renginde ayakkabı boyası aldım işimi gördü aslında.yanlarına dikiş attırmayı düşünüyorum.bende pek fazla sevmiyorum converseleri ama ayakta çok güzel duruyor.

Bir cevap yazın

*