Uzun zamandır böyle bir makale yazmak aklımdaydı aslında ancak pek üşengeç bir kişiliğe sahip olduğum için hep sonraya atmıştım. Genelde arkadaşlarımın ya da tanıdıklarımın sordukları sorularını daha önceden buraya yazdığım makalelerin linklerini vererek cevaplıyordum. Ancak bazen yazmadığımız değinmediğimiz konular da çıkabiliyor. Mesela bu yazıyı yazmama vesile olan müstehcen içerikli siteler bir örnek. Bu konuda çoğu veli, ebeveyn çocuklarına güvenmiyorlar. Nasıl güvensinler ki? internette adım attığınız yerde bahsi geçen görüntüler ile karşılaşabiliyorsunuz. Anne babalar da çözümü ya bilgisayarcı bilgisayarcı dolaşıp program aramakta buluyorlar ya da şu an makaleyi okuyanlar gibi internetten bir çözüm arıyorlar. internette ya da bilgisayarcılarda birçok program mevcut. Ancak bunların içinden en iyisini bulmak elbette çok zor. iyi olanlar ücretli, yetersiz kalanlar ücretsiz… Bu yazıyı yazmadan önce birkaç tane programı denedim ve en başarılı sonucu Naomi adındaki filtreleme yazılımı verdi. Şimdi programın özelliklerini, sisteme nasıl kurulduğunu, nasıl kullanılacağını hep birlikte inceleyelim

Program çok başarılı olmasının yanında ücretsiz de. Bu da bizleri oldukça sevindiriyor tabi ki. Ayrıca programın Türkçe dil desteği de bulunuyor. Böylece kullanımı daha kolay oluyor. Programın amacı terör, müstehcen ve bunlara benzer kötü içerikli sitelerin bilgisayardan erişimini engelliyor. Şifre ile yönetime sahip yani programı yükleyenden başkası programa müdahale edemiyor. Bu özelliği programı daha da kullanışlı kılıyor.

Programın işleyişine gelince; kurulum yapıldıktan sonra görev çubuğunun sağ kısmında ufak kırmızı bir simge çıkıyor. Bu simge eş zamanlı olarak çalışarak zararlı sitelere girişi engelliyor.

Kurulum

ilk önce buradaki bağlantıdan programı indiriyoruz. Programın boyutu 1,3 MB yani çok küçük sayılır ki bu da fazla bir vakit almaz indirme bakımından. Dosyayı indirdikten sonra çift tıklıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz. ilk gelen ekrandan “ileri” ikinci ekrandan “kur” diyerek diğer programları kurduğumuz klasik yolu izliyoruz. Kurulum bittikten sonra program otomatik olarak internet explorer’ı açacaktır ve küçük bir pencerede size uyarı verecektir. Uyarı içeriği ise programın yönetimini ele almanız için bir şifreye gereksinim olduğudur.”OK” butonuna basın ve gelen küçük şifre ekranına unutmayacağınız ama kolay olmayan bir şifre koyun. Bu şifreyi ayrıca bir yerlere de not alın. Çünkü programa giriş yapacağınızda, programı durduracağınızda, programı sileceğinizde hep aynı şifre size sorualacaktır. Belirlediğimiz şifreyi yazıp dedikten sonra “Ok” butonuna tıklıyoruz. ikinci defa şifrenin onaylamınız gerektiğine dair ekrana gelen soruya “Ok” butonuna tıklayarak cevap veriyoruz. Kurulumu tamamladık.

Programı denemek için müstehcen adreslerden herhangibirini internet explorer ile açmaya çalışın. Hemen pencerenin kapandığını göreceksiniz. Programın işleyişi de bu şekilde olacak. Bahsettiğimiz şekilde bir içeriğin bulunduğu siteye girmeden tarayıcınızı hemen kapatıyor. Bu da çocuğunuzun ya da engellemek istediğiniz kişinin durumu anlamamasını sağlıyor. Programın çalıştığına dair görev çubuğunun sol sağ kısmında ya da ekranımızın sağ alt köşesinde kırmızı çiçeğe benzeyen ufak simgeye çift tıkladığınızda yönetim paneline girebilirsiniz. Tabi ki programı kurduktan sonra belirlediğimiz şifreyi girerek. Yönetim panelinden programı bir süreliğine dondurabilir ya da kalıcı olarak silebilirsiniz. Hepsi bu kadar basit. Programın yani Naomi’nin anasayfasına da şuradan ulaşabilirsiniz.

Unutmayın ki kontrolsüz bir internet internet değildir (powered by LASSA :)). Geleceğin başbakanları, cumhurbaşkanları ve ülkemizin saygın önde gelen insanları için daha temiz bir internet ortamı hazırlayın. Şimdilik bana müsade bir başka makalede buluşmak ümidiyle

h-yaman interneti Lüzumsuz Kullandırma Vakfı Genel Müdürü 🙂

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

8 comments

Tam Türkiye için, Herkes onun bunun nerede kiminle olduğunu
konuşurken daha büyük bir sorun kapıda.

Küçük üzüntüler konuşur , Büyük dertler dilsizdir
( KENYA )

Böylesine büyük bir sorunu dillendirdiğin iyi oldu. 1 kişiye bile yardımın olsa büyük bir adımdır.

Umarım yardımcı olurum. Bu konuda gerçekten çok büyük sıkıntı yaşmaktayız. Farkındaysanız Türkiye’de aslında sadece Türkiye değil bütün dünya da müstehcen yayın yapan sitelerin artması ile tecavüz olayları, taciz olayları arttı. Şimdi yolda sokakda biz erkek halimiz ile bile yürümekten korkuyoruz.

Dostum çok önemli bir konuya değinmişsin geçen bende Arena da izlemiştim. Türkiye nin gündemi bu konu ile çalkalanmakta, duyarlı olalım.

güzel makale hamdi kardeş.. evet, insanlarımız bu tür şeylerden çok etkileniyorlar ve Türk toplumundaki insanlarıda o sitelerde gördükleri …. ‘lara benzetiyorlar sonuç olarak gerçeğin öyle olmadığını anlayınca tecavüz gibi şeyler ortaya çıkıyor 🙁

Hamdi bey sitenizi Google’da gezerken gördüm. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Çocuklarımız bu olaylardan çok kötü etkileniyorlar. Aslında bu tür olaylara devletimizin birşeyler yapması gerekiyor. Ben Alanya’da yaşıyorum. Sitenizi yeni keşfettim :). Tanışmamız mümkün mü acaba?

Hamdi bi internet cafede güvenlik için kullanmak üzere böyle bir program arıyordum.Şuan kurdum makineme ama yararlı bir sonuç alamadım.”Bu yazıyı yazmadan önce birkaç tane programı denedim ve en başarılı sonucu Naomi adındaki filtreleme yazılımı verdi.” yazmışsın anti porn serisi bu programa göre daha iyi.
ikisini karşılaştırdığımız zaman naomi’nin pek yararlı olmadığı görünüyor.

Teşekkürler kesinlikle çok önemli bir konu. Bende az önce rasladığım bir bilgiyi paylaşayım.
Google, Youtube Çocuk versiyonu ile buna önlem almış. Ancak ülkemizde indirilemiyor henüz. Burdaki videoda nereden ve nasıl yükleneceğini anlatıyor.

https://youtu.be/usCmxd2o6fM

Bir cevap yazın

*