Birçok link kısaltma servisini biliyoruz. Tinyurl bunlardan sanırım en yaygın olarak kullanılanıdır. Ancak birçok servis link kısaltma işlevinin haricinde linklere ait istatistik tutmuyor. Kaç defa tıklandı, ne zaman tıklandı vs. gibi bilgileri bize sunamıyor. Cligs hem linkleri kısaltıyor hem de daha sonra linkleri takip edip istatistiklerini çıkarmamıza yardımcı oluyor.

İşleme kendimize bir hesap oluşturarak başlıyoruz. Şu adresten üye formuna gidip gerekli bilgileri giriyoruz. Sisteme giriş yaptıkdan sonra bizi karşılayan kullanıcı anasayfasından Create a new Clig linkine tıklayıp açılan sayfadaki kutucuğa kısaltmak istediğimiz linki yazıp altındaki butona tıklıyoruz. Kısaltma işlemi bu kadar, bu işlemin sonucunda kısaltılan linki http://cli.gs/0j1EzB tarzında alabiliyoruz.

Kısalttığımız bağlantıların tıklanma sayılarını, Twitter vb. servislerin hangisinde yayınlandığını, grafiksel olarak ya da normal yazı olarak görebilmemiz ve linklerimizi yönetebilmek için kullanıcı arayüzünün sol tarafında mavi alanda bulunan “My Cligs” bölümüne gitmemiz yeterli oluyor.

Servis hem işleyiş hem de özellik olarak bence çok güzel. Yaygın olarak kullanılan servislerin birçoğunda linki oluşturduktan sonra silme dışında herhangibir yönetim ya da takip imkanı yok.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*