Yeni nesil internetin bize sunduğu nimetlerden birisi hiç şüphesiz dosya paylaşımıdır. internet hızının ülkemizde de artması ile beraber bu tür sitelere olan ilgimiz daha da arttı. Forumların vazgeçilmez dosya paylaşım sitesi olan Rapidshare, bir süre önce kapatılan hemenpaylas ve daha birçok paylaşım sitesi internet üzerinde varlığını sessizce sürdürmekte. Aynı box gibi. Box web 2.0 ve ajax’ı çok iyi bir şekilde benimseyen harika bir dosya paylaşım sitesi.

Servisin sağlayacakları:

  • Dünyanın her köşesinden ulaşabileceğiniz, dosyalarınızı her şekilde görebileceğiniz çevrimiçi bir sabit diske sahip olacaksınız.Üstelik 1 GB alan emrinizde.
  • Yüklediğiniz her türlü dosyayı arkadaşlarınız ile paylaşabileceksiniz.
  • Dünyanın her yerinden ulaşabileceğiniz Mp3 listesine sahip olacaksınız
  • Web 2.0 ve Ajax’ı doya doya kullanacaksınız

Siteden yararlanabilmek için kendi e-posta adresiniz ve şifreniz ile üye oluyorsunuz (Signup). Ardından hiçbir aktivasyon e-postası veya ekstra işlem yapmadan sisteme giriş yapıyorsunuz. Karşımıza gelen “Browse” sekmesi altında bulunan sayfada sol tarafta Tools (araçlar), My Network (Bağlantılarım), Tags (etiketler), Account (hesap) menüleri bulunuyor.Sağ tarafta ise yüklediğimiz dosyalar mevcut.

Tools menüsünde bulunan “New Folder” ile yeni bir klasör oluşturabilirsiniz. Örneğin resimler diye bir klasör oluşturup resim dosyalarını içinde toplayabilirsiniz. “Upload files” ise dosya yüklememizi sağlıyor. Buraya tıklayınca karşımıza gelen ufak pencerede ise “folder” dosyayı yükleyeceğiniz klasörü belirtiyor. Muhtemelen varsayılan olarak “My Box” seçili olacaktır. “Add Files” butonu ile yükleyeceğimiz dosyaları bilgisayarımızdan seçebiliriz. Dosyaları ekledikten sonra “Upload” butonuna tıklayarak aktarımı başlatabiliriz. Unutmayın aynı anda birden fazla dosya yükleyebilirsiniz!!! “List view” ya da “icon view” yönergelerinde ise sağ tarafta yüklediğiniz dosyaların liste mi yoksa simge olarak mı gösterileceğini gösteriyor.

My Network menüsünde ise “Add new friend” linkine tıklayarak aynı hizmetten yararlanan arkadaşlarınızın e-posta adreslerini girerek listenize eklebilir ve paylaştığı dosyaları görebiliyorsunuz.Account menüsündeyse size sistem tarafından hibe edilen 1 GB alanın ne kadarını kullandığınızı gösteren grafik mevcut.

Sağ taraftaki Folders/Files bölümünde de yüklediğiniz klasör ve dosyalarınız mevcut. Yüklediğiniz dosyaya sağ tıkladığınızda açılan menüde “Download” dosyayı indirmenizi, “get public link” dosyanın indirme linkini görmemizi, “Sen to friend” dosyayı arkadaşımıza göndermemizi sağlıyor.Eğer dosyayı arkadaşlarımız ile paylaşacaksak “Public link” seçeneğinden linki kopyalayıp gönderebiliriz. Aynı bilgisayarımızdaki gibi çoklu dosya seçimi yapabiliyoruz.

Sekmelerden “Upload” dosya yüklemeye “Setting” ayarları yapmamıza izin veriyor. “Sharing” ise paylaşıma açtığımız dosyaları gösteriyor.

Amaçlar arasında bahsettiğim bedava mp3 listesinden de bahsedeyim. Bu mp3 listesinin görevi, müzik dosyalarını indirmeden önce sizlere dinleme imkanı veriyor, ayrıca isterseniz şarkıyı indirebiliyorsunuz da. inanmazsanız buradan bakabilirsiniz. indirme ekranı da sade ve oldukça kolay bir kullanıma sahip. Dosya adı, boyutu ve linki mevcut. Beğendiğiniz şarkıları yükleyebilir, internet kafeye gittiğinizde enteresan müzikler dinlemek zorunda kalmazsınız bu sayede :D.

Artık dosyalarımıza heryerden ulaşabilecek, indirebilecek ve paylaşabileceğiz. Hatta gördüğünüz gibi mp3 dosylarını dinleyebileceğiz :D. Dilimin döndüğünce, parmaklarımın yazdığınca anlatma çabası içinde bulundum. Bir sonraki makalemizde buluşmak ümidiyle…

Box.net’e Işınlan

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

25 comments

Hamdi Bey yine harika bir yazı hazırlamışsınız. Özellikle benim çok işime yarayacak bir makale bu. Teşekkürler. Sitenizi hergün takip etmeye çalışıyor ve sayenizde hergün yeni şeyler öğreniyorum.

olm çok güzel olmuş yaf bu box.. ben daha rapidshare kullanmam dosya payaşmak için.. herifler bırak ajaxı ı direk java kullanmışlar çok hoşuma gitti..

abi süper bişeymiş herkesin öğrenip rapid’den kurtulması lazım.
ama kafama bişey takıldı neden 1 gb bedava 5 gb aylık 5$ kim alırki 5gb’lık 1 er gb’lık 5 tane almak dururken yoksa bedavanın bilediğimiz başka eksik taraflarımı var 1 ay sonra dosyanın silinmesi gibi indirme ve yüklemede hız yavaşlığı gibi açıklarsan memnun olurum abi eğer aynıysa süper inşallah kapanmaz veya başka bi şekilde bundan mahrum kalmayız.
Saygılar…

Dosyalarının silinmesi ya da kaybolması söz konusu değil. Hız hemen hemen aynıdır. Ancak ücretli sistemde direkt link verebiliyorsun dosyalarına. Mesela nasıl http://www.box.net/hesapdi/program.exe ya da şarkı.mp3 gibi. Zaten artık internetten kazanç elde etmek isteyenler kullancılardan değil de sponsorlardan kazanıyorlar. Onun için sen 5 hesap alıp 5gb olarak kullanabilirsin 😀

sağol abi anladım ama 10mb tan büyük dosya yüklenmemesi kötüymüş 🙁

Onu da söylemeyi unuttum eğer 10mb’dan daha büyük boyutlarda dosya yüklemek istiyorsan ücretli seçeneğe geçmelisin.

Arkadaşlar Büyük Bir form sitem var. bir üyemin bu siteyi gösterip box.net i tavsiye etmesi üzerine burdayım.

şimdi rapid de account almak aylık 15 ytl filan. sınırsız upload izni. ve en güzelide aylık topladığın ex puanına göre uyeliğini bedeva uzatma. yani senin verdiğin linklerden ayda 1000 defa indirildiyse 1 aylık daha premium bedava.. eğer 12000 defa download edildiyse 12 ay (1 sene ) bedava üyeliğin olmus oluyor..

şimdi sizce bu box.net akıl karımı acaba???

5 gb alan sınırlı.. ve ne kadar aldıysan o kadar süresi uzama şansı yok!!! artı free de ise 10 mb sınır var… ve ek olarak free de link alıp paylaşım yapamıyorsun…

bence 2 sene daha rapidshare.com ve rapidshare.de kalitesi seviyesinde upload sitesi gelmeyecektir..

Saygılarımla

DepoMp3.Net Yöneticisi
Murtake2000

Rapid’den para mı alıyorsunuz diye düşünmüyor değilim. Çok güzel reklamını yapmışsınız :D. Acaba bu siteyi incelediniz mi? Ben incelemeden önyargı ile kesim hüküm verdiğinize inanıyorum. Çünkü dosyaları paylaşamıyorsunuz demişsiniz. Bu tamamen yanlış, dosyalarınızın linkini vererek istediğiniz kişi ile paylaşabiliyorsunuz. Rapid’e gelince; rapid reklamı oldukça fazla olan bir paylaşım sitesi ve ismi de forumlar sayesinde oldukça fazla zikredilerek popüler bir hale geldi. Hal böyle olunca elbette fiyat konusunda daha esnek bir hal aldı. Ancak Bpox.net daha yeni yeni kendini göstermeye başlayan ve programlama mimarisi oldukça hoş olan bir paylaşım sitesi. Ben yazımda zaten Rapid ile kıyaslama yapmadım ancak yapacak olursam; Box.net’in önümüzdeki yıllarda Rapid’den daha iyi bir seviyeye geleceğine inanıyorum. Eğer bunu Box.net yapamazsa mutlaka başkası yapacaktır. Bence 2 sene garantisi yok Rapid’in. internet artık anında alt üst olan bir ortam halini aldı.

hayır ben rapidin reklamını yapmadım sadece kalitesinden bahsettim.. tabiki free indirenler için çok büyük bi zarar fakat benim bir oyun paylaşmam için 5$ mı vermem gerekecek ??

ek oalrak şimdi size sizin yazdığınız yazıyı sunuyorum

“Ancak ücretli sistemde direkt link verebiliyorsun dosyalarına. Mesela nasıl http://www.box.net/hesapdi/program.exe ya da şarkı.mp3 gibi.”

paylaşım yapmak isteyen bir üye burdan üyelik mi alması gerekiyor. size soruyorum bu devirde hangi üye ben paylaşım yapçam diye premium üyelik alıp paylaşım yapar?

yani bu site kişisel kullanılmaktan başka işe yaramaz.

bir zamanda teknoloji dvd ye döndüğü için bir oyun boyutu en az 3gb oluyor.. ben bu box.netten paylaşım yapmak istersem şu anlama geliyor site reklamlarından gelen bütün parayı ek kendi cebimden fazlasıyla para ödemem gerekiyor…

yanlış mı düşünüyorum?

ek olarak eklemek isteğim bir şey daha var ben boxnet ten üyelik alıp inceledikten sonra yorum yaptım. hiçbir önyargı bulunmamaktadır.

Bakın ben orda dedim ki ücretli üyelikte link bu şekilde. Ücretsizde de http://www.box.net/files/rhgjjjllh gibi bir link veriyor ve bu linkten paylaşım yapılıyor. Yani ücretsizde paylaşım yapılmıyor demedim!!! Üyelik alıp incelediğinizi söylediniz ancak bu konuyu neden bilmiyorsunuz. halen bana paylaşım yapılmadığını ve kişisel kullanım için iyi olduğunu söylüyorsunuz…

vay anasını,hala böyle orjinal ve güzel siteler yapan arkadaşları nette görmek beni mutlu ediyor…

tebrikler ve teşekkürler arkadaşım

kardeşim bu haberini alıntı göstererk sürekli girdiğim bir kaç foruma geçiyorum haberin olsun….

hamdi,sana çok teşekkür ederim:

box.net i sayende tanıdım,şu anda box.net te 10 gb online müzik hizmeti veriyorum,hiç bir yerde olmayan albümler ve sanatçılar,sen ön ayak olmuştun

word press altyapısınada senin sayende geçmiştim

bu iki güzel başlangıçta senin sayende

inancımıza göre iyi bir çığır açana sonsuza kadar sevap yazılır,sonsuza kadar…

kötü bir yol açanada sonsuza kadar günah…

mevzuya geçersek
verdiğin bir kamu hizmeti kısaca,box.net,sadece müzik dinleme imkanı vermiyor,albüm olarak dinleme imkanı veriyor,yani albüm bir kutu içinde ve muhteşem bir kaliteyle çalışıyor,256 kb hızda bile 128 kb kalitedeki eserlerde sorun yaşamadım…

albümler ve dosyalar için verdiği kutu hizmeti tamamen ustaca tasarlanmış,bir eser bitiyor diğeri otomotikman başlıyor

4 adet renk seçeneği mevcut ben mavi ile başladım ve devam ettim

kutuların boyutları tamamen size bağlı,sizin izniniz olmadan kimse indiremiyor

isterseniz tek tek dinletebiliyor ve indirtebiliyorsunuz..

her bir eser için ayrı istatistik tutuyor,böylece hangi eser ne kadar dinlenmiş görüyorsunuz

çalışma mantığı ve kutu şekilleri için sitemi ziyaret edebilirsiniz…

verdiğim adreste 4 renk seçeneğide mevcut

en önemlisi bunları yapmak çocuk oyuncağı,alışınca çok basit

http://antiarabesk.com/index.php/archives/kategori-sampiyonlari.html

est. iltifat falan bilmem,günlükçülerin dayanaşmasına hayran olup günlüğe geçenlerdenim,çokta iyi etmişim…

musty e sana ve erhan a teşekkürler

iyi bir zamanımzda erhanla beraber çalışacağız,iyi bir tema yapacağız ilerde,bakalım kısmet

ha bu arada siz hala duruyormusunuz,üye olacaksanız bari benim üyeliğim üzerinde olun 4 kişi üye olup kendilerine verilen 1 gb alanın

Box.net üzerinden kutular sayesinde müzik dinletmek güzel de, bu yasal mı acaba? Örneğin rapidshare’de yasal olmayan bir dosya gün geliyor siliniyor ve onca emek boşa gidiyor. Peki box.net üzerinden müzik dinletirken aynı şey olmayacak mı? Bildiğim kadarıyal ünternet üzerinde “indirme izni vermeden müzik dinletmek” yasal. Ama box.net’in o kutularında sağ tıklayınca download linkide çıkıyor. Yani işin kötü yanı, yasal nedenlerden dolayı bir sorun çıktığında rapidsharedeki gibi sadece o dosyayı silme olmayacak çünkü box.net hesabınız kişisel bir hesap. Ya hesap kapanır, ya da klasörlerin içindeki tüm dosyaları silerler. Başka bir alternatifi var mı sizce? Çünkü lisanslı bir müzik albümünü oraya yükleyip sonrada o kutular sayesinde bedava paylaşmak mutlaka sorun çıkartacaktır.

Bir cevap yazın

*