İnternet sayfalarında gördüğümüz değişik boyutlardaki duyuru, reklam gibi işlevler için kullanılan afişlere banner diyoruz. Bannerlar internet sayfalarında eskiden bu yana yerini korudu. Eskiden daha janjanlıydı. Yanar döner bannerlar karşılıyordu bizi sayfalarda. Ancak internetin evrim geçirmesi ile birlikte bannerlar da yerini daha göze hoş gelen ve daha hareketsiz resimlere bıraktı. Bunun yanında internet üzerinde banner hazırlamamıza yardımcı servisler de türedi. Şimdi bunlardan birini inceleyeceğiz.

Live Banner Maker servisinde istediğimiz boyutta ve kendi istediğimiz renk düzenine göre çok güzel bannerlar tasarlamamız mümkün. Hatta bu birkaç adımda gerçekleşiyor.

  1. Create Banner ile oluşturma sayfasını açıyoruz. Bizi boyutlandırma ekranı karşılayacaktır. Burada hazır boyutlardan birini seçebilir veya kutucklara kendi özel boyutumuzu yazarak ilerleyebiliriz.
  2. Add Background’da istediğimiz renklerde bir banner arkaplanı oluşturabiliyoruz. Renk geçişleri yapmak mümkün. Arkaplan için resim yükleyebiliyor veya hazır sunulan arkaplanlardan birini kullanabiliyoruz. Çerçeve ayarları da bu kısımdan yapılıyor.
  3. Add text kısmından banner için yazımızı giriyoruz. İstediğimiz şekli verebilme şansına sahibiz.
  4. Add effect bölümünden buzlama, gölgelendirme gibi özel efektler verebiliyoruz.
  5. Save&Download bölümünde ise hazırlamış olduğumuz bannerı bilgisayarımıza kaydediyor veya internet platformlarında paylaşabiliyoruz.

Servis oldukça işe yarar durumda.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Şu dönemlerde bannerler eskisi gibi popüler değil bence, hani pek kullanan olacağını zannetmiyorum.

Bir cevap yazın

*