internet hiç kuşkusuz firma ve diğer kuruluşların en gözde reklam kanallarından birisidir. Ya da birçok kuruluşun -e-ticaret siteleri gibi- ekmek teknesidir. Yapılan yatırımlar, oluşturulan kadrolar, emekler ve diğer etkenlerin hepsi bir amaç için birleşiyor. Fakat sektöründe lider sayılabilecek bazı kuruluşlar o kadar yatırıma rağmen internet sayfalarında çok küçük ama bunun yanında komik tarayıcı hatalarını da barındıyorlar. Bu yazımda bunları ele almaya çalışacağım.

TV-Radyo-Basın

Kanal D: Firefox ile siteyi ziyaret ettiğimizde anasayfanın en altında bulunan kısımda katmanın birinin bozuk bir yerleşime sahip olduğunu görmek mümkün. Resim

CNBC-e: Flash ile yapılmış, görsel olarak oldukça hoş. Ancak sol taraftan hizalamada küçük bir sorun var gibi. Logo ve küçük resimler hatalı yükleniyor. Düzenleme; hata 1024×768 çözünürlükte meydana geliyor.

Radyo D: Canlı yayın dinleme sayfasında yıllardır düzeltilemeyen bir hata mevcut. Firefox ile hiçbir şekilde dinleyemezken IE’de dinleyebiliyoruz.

Milliyet: Günde milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Milliyet’in de çok ufak bir hatası var göze çarpan. Fotoğraf galerilerinde eğer resim büyükse ve altında bir açıklama varsa açıklama görüntülenmiyor veya resim numaralarında kayma meydana geliyor.

Alışveriş

Gold Computer: Son zamanlarda isminden bir hayli bahsettiren bir firma olmasına rağmen şuradaki hata oldukça gülünç. Haritanın üzerinde yazan merkezlerden herhangibirinin üzerine tıklayınca yeni bir pencerede o mağazanın adresi çıkması gerekirken Firefox’da hiçbir kıpırdama yok.

Teknosa: Teknosa’nın da sitesinde ürün özelliklerinin bulunduğu bir sayfaya geldiğimizde alt kısımda bulunan ürün detayı ile ilgili sekmeler açılmıyor. Halbuki IE ile aynı işlemi yaparsak ürünün detayları fevkalâde görüntüleniyor.

Markalar

Kilim Mobilya: Üst navigasyon menüsü ürün bölümünün altında kalıyor. Bu da erişimi zorlaştırıyor.

Seray Mobilya: Flash ile yapılmış olan kampanya bannerı Firefox’da görünmüyor.

Saray Halı: Maalesef Türkiye’nin en önde gelen halı firmalarından Saray Halı’nın internet sitesinin hali içler acısı. Tasarıma zaten diyecek birşey bulamazken üst navigasyon menüsünün tamamının hatalı olması, diğer taraftan yan menüdeki kaymalar firmanın internet olgusunu tam kavrayamadığını gösteriyor.

Zuchex: Uluslar arası bir fuar olmasına rağmen giriş bannerındaki kaymalar itici olmuş.

Benim ilk etapda gözüme çarpanlar ve aklıma gelenler bu kadar. Siz de tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

8 comments

milliyet’in fotogalerisindeki o hatayla sık sık karşılaşıyorum..
burada birşeye dikkat çekmek istiyorum. bu büyük firmalara ait siteler maalesef sadece internet explorer’ı düşünüp sitelerini tasarlıyorlar ya da başka tarayıcıları düşünseler bile ihmal ediyorlar. her ne kadar internet tarayıcısı alanında ie’nin büyük bir hakimiyeti olsa da başka tarayıcı kullananları da unutmamaları lazım diye düşünüyorum

Uğurcan Kapkaç’a sonuna kadar katılıyor, bunun yanında büyük firmaların web sitlerindeki bu tip hataların ve Firefox’da büyük uyumsuzluklar olmasının nedenini web sitelerini hazırlayan şirketlerin acemiliğine ve bilgisizliğine, web sitesi hazırlatan şirketin ucuza kaçma isteğiyle az para vermesine ve bir defa hazırlatınca milyon yıllarca yeniletmemesine, kullanıcılardan gelen hata raporlarının dikkate alınmamasına, teslim edilecek web sitesinin “çalışıyor mu çalışuyor kardeşim onlar da ie’de açsın” anlayışına göre tasarlanmasına, Microsoft’a ait ürünlerin aşırı derecede ve dikkatsizce kullanılması sonucu sadece IE’lik projeler çıkmasına bağlıyorum.

Ayıp ettiklerini düşünüyorum.

Hamdi farkettiysen bütün hatalar firefox da oluyor.. bu da o büyük firmaların çalışanlarının hep internet explorer kullandığının kanıtı… artık ufuklarını açmalılar bir günde 8 milyondan fazla indirilen firefox’u göz ardı etmemeliler.. yetkililer duyun h-yaman’ı (:

NTVSpor’da Firefox ile görüntülendiğinde sitenin üst bölümünde reklamın olduğu yerde kayma var.

Kanayan yara, kanamaya devam ediyor malesef. Yakında ders seçimlerimiz başlayacak üniversitede ve malesef Saü‘nde internet üzerinden ders seçimi aslında çok kolay olmasına rağmen, kullanılan javascriptler IE’ye göre kodlanmış. Bu yüzden sadece ders seçimleri için IE kullanmak zorunda kalıyorum. Sinir bozucu bir durum 🙁

Evet hatalar genellikle Firefox ile görülmekte buda programcıların ve tasarımcıların genellikle IE kullanmasından kaynaklanıyor.

Oysa standartlara uyarak web tasarımları yapsalar bütün browserlarda aynı görselliği yakalayabilecekler.

IE ile düzgün görünebilir ama diğer taraftan Firefox, Opera ve son zamanlarda kullanıcıların gözdesi olan Crome ile yapsalar böyle sıkıntılar olmayacak

Bir cevap yazın

*