Sitemde birkaç gündür yaşadığım problemin herkes farkındadır mutlaka. 16 Mayıs’a geri döndü herşey. Yaklaşık 30 tane yazım ve çok kıymetli yorumlar gitti. Hem kendi emeğim hem de ziyaretçilerimin emekleri uçtu gitti. Bunun tek sorumlusu; işini bilmeyen, eksik bilgiye sahip, eli işte aklı farklı yerlerde olan, sorulduğunda açıklama bile yapamayan, bu kadar insanın mağdur olmasını sağlayıp münasip yerlerine neredeyse kına yakacak olan MARS TELEKOM’dur. Dua etsinler ki istanbul’da değilim.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

13 comments

Geçmiş olsun Hamdi. Şimdi tüm yazma hevesin de kaçmıştır, olmasın öyle şeyler. 🙂 Ayrıca neden Mars Telekom hakkında Tüketici Haklarını Koruma Derneği’ne şikayette bulunmuyorsun? Hosting için yaptığınız anlaşmanın herhangi bir maddesine uyacağını sanmıyorum bu kadar büyük bir veri kaybının…

Öte yandan, abi bu teknoloji dünyasında değil mars telekoma kendi bilgisayarına bile güvenmeyecen. Günlük veritabanı ve haftalık site yedeğini kendin mutlaka almalısın.

Geçmiş olsun yamanım.
Sana birkaç soru
1. Host alırken fatura aldınmı umarım almışsındır
2. Hostu alırken kullanıcı sözleşmesini okudunmu ? Sözleşmede verileri onların yedekleyeceği herhangi bir sorun çıktığında sorumlunun onların olacağı yazıyormu ? Ben şu ana kadar böyle bir madde ekleyen host firması görmedim 😀
Siteleride kapalı şu anda
http://www.marsnet.com.tr/
Host firmasının sitesi kapalı olurmu ilginç.
Neyse abi geçmiş olsun host alırken 2 3 kuruşun hesabını yapmadan birazda kaliteye bakmamız gerekiyor. Geçmiş olsun

Sevgili Hamdi,
Durum gerçekten kötü, yaklaşık 2 aylık bir veri kaybı kabul edilemez bir şey.
Hosting işlerinde bilmen gerekir ki her derden hizmet alsanda dosya ve yedeklerden kullanıcı sorumludur, ben bile kendi sitemin 1 mb lık veritabanını her hafta kendi bilgisayarıma alırım.

Benim bildiğim kadarı ile hosting hizmetini direk Mars Telekomdan almıyorsun,
zaten ilgili firma direk hosting hizmeti vermemekte, Türkiye’nin büyük firmalarından SadeceHosting’in bir markasıdır.

Eğer gerçekten sorun Mars Telekomdan ise, hosting hizmeti aldığın yerin Mars Telekoma yaptırım yapması lazım.
Yeniden geçmiş olsun.

Hamdi, geç iHS’ye rahat et. Ben de inanılmaz sorunlar yaşadım hosting firmalarıyla ve IHS sanırım 6. ya da 7. çalıştığım firma oldu. Allaha şükür 5 aydır kesintisiz ve sorunsuz devam ediyoruz çalışmaya. Tavsiye ederim.

Geçmiş olsun tekrar.

Hamdi, umarım yine o sponsorlardan biri değildir bu MARS! Kıy biraz paraya.

Geçmiş olsun hoca. Valla kötü bir durum o kadar emeklerin boşuna gitmesi.. Yinede şükür etmek lazım daha da fazlası gidebilirdi belki.

Bu arada hakan’a katılıyorum. Bende ihs ‘ye yeni geçtim sayılır valla hizmet süper.. Tavisye ederim.

Selamlar,

gerçekten biraz paraya kıyıp düzgün bir hosting alsaydın daha iyi olurdu o kadar pahalı da değiller hani.. ( sample GoDaddy ) kendim kullanıyorum ve memnunum.

Ama sana iyi bir ders olmuş.

iyi calısmalar,
Onur

Arkadaşlar bir yanlışı düzeltmek istiyorum.

Herkes bir host sponsoru,hosting sağlayıcı hatası tutturmuş gidiyor.Yazıdanda anlaşılacağı üzere datacenter kaynaklı teknik elemanların yanlış uygulama yapmasından kaynaklanan sorundan ötürü mağduriyetini belirtmiş H-Yaman…
H-yaman bugüne kadar en iyi hizmeti almıştır,karşılıklı bir memnuniyetsizliğimiz olmamıştır.Belki ilk başlarda sponsor olarak başlasakta ilerleyen zamanlarda aldığı standart hizmetin ötesinde ücretini fazlasıyla ödemiştir,paraya kıymıştır yani.Yeni yapacağı projeler içinde açacağı siteler içinde paraya kıyıp projelerini hayata geçirme aşamasındadır.En iyi dediğiniz firmalar dahi hata yaparlar,0 hatasız server olmaz,yada kapanmayan,ağırlaşmayan…Allah yapısı değil kul yapısı olduğu unutulmamalı..

Neyse,şimdi önümüze bakalım.Geldi geçti….

Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Siteye ilk girdiğimde bugün biraz şaşırdım tema nedeniyle.Sebebmdi anlaşıldı.Tekrar geçmiş olsun,iyi günler.

Mars dc ise hostinginde çıkan sorunun suçu neden datacenter’ın oluyor?

veri kaybı varsa suçlu hosting sağlayıcınız, datacenter değil. datacenter sana hizmet veren adama internet ve elektrik veriyor sadece.

bence olayı mars telekoma atmak yanlış bir durum senin hosting aldığın yerin adını vermelisin mars ona hizmet sağlıyor oda sana satıyor hosting olarak olay hosting şirketinde biter marsın bir alakası yok bu işte

Bir cevap yazın

*