Herkese merhaba,

Bir kısmınız beni tanıyordur, bir kısmınız ile de yeni tanışacağız. Hamdi dün twitterda bir süprizden bahsetti, o süprizin bir kısmı benim (kendimle alakalı kısa bir tanıtım yazdım tabi ki), kalan kısmını ise twitter, facebook gibi mecralardan Hamdi’yi takip edenleriniz tahmin edecektir belki, bir aksilik olmazsa yıl başı itibariyle sitede tasarım değişikliğinden, kapsam ve işleyiş değişikliğine kadar bir dizi yeni düzenlememiz olacak.

Süpriz 1:

Kısaca Bilal Çınarlı kimdir şeklinde başlarsak.

Üniversiteye başladığım 2000 yılından beri Ankara’da yaşıyorum. 2001 yılından beri da web yazılımı ile ilgili çalışmalar yapıyorum. Okulda ilk yılımda Java öğretmişlerdi, ondan sonra ben de biraz merak ile biraz da ihtiyaçtan web yazılımı öğrenmeye başladım. Okul yıllarında amatör olarak başlayan bu uğraş, 2005 yılı başından beri profesyonel olarak ve 2005 aralığından beri de Ankara’da ki çok sevdiğim ajansımda yazılım işleri ilgilenerek devam ediyor. Bir de portfolyo ve online kartvizit olarak kullandığım bir web sitem var. İşler dışında, Japon kültürü ile alakalı arkadaşlarımla hazırladığımız bir Cafebunka projemiz var, yılbaşı itibariyle açılmış olacak.

Hamdi ile yaklaşık 2-2,5 yıldır bir şekilde süren arkadaşlığımız var. Genelde web dünyası hakkında konuşmalar ya da bu nasıl olur, şu nasıl olur şeklinde süren bir muhabbet döngümüz vardı. Kendi deneyimlerimizi paylaşıyorduk karşılıklı. Ara sıra da yazarlık yaptığım Woorkup ve The Web Squeeze (buradaki yazılarım önümüzdeki hafta yayınlanmaya başlayacak) sitelerindeki yazılarım için karşılıklı konuşuyorduk. Nadiren de olsa Fatih Hayrioğlu‘nın, Hasan Yalçın‘ın, Hakan Demiray‘ın sitelerindeki yazılara yorum yapıyordum (fırsat oldukça da yapmaya devam ediyorum 🙂 ).

Birgün yine Hamdi ile konuşurken, “beraber bir blog kurup, ortak yazılar yayınlayalım web deneyimlerimiz ile alakalı” dedim. Sonra yeni blog fikri, h-yaman.com’da yazma fikrine dönüştü. Bugünden itibaren, burada, Hamdi gibi internet teknolojileri, web 2.0 – 3.0 – x.0, faydalı servisler ve diğer teknolojik ürünler hakkındaki deneyimlerimden bahsedeceğim. Ama bunlara ek olarak html, php, css, jquery ile alakalı dersler ve püf noktaları ile alakalı yazılar da yazacağım. Bu yazıların bazıları İngilizce olarak hazırlamış olduğum yazıların Türkçe çevirileri olacak, bazılarını ise özel olarak sizin için hazırlayacağım.

Süpriz 2:

İkinci süprizimize gelince, yeni yıl ile tasarım değişikliğimiz olacak sitede. Hakan şu sıralar tasarımın wordpress teması haline getirilmesi ile uğraşıyor. Ben de ihtiyaç duyulan eklentilerin hazırlanması/kodlanması ile ilgileniyorum. Bununla beraber güzel olacağını düşündüğümüz, sitenin işleyişine katkıda bulunacağık bir kaç yeni fonksiyonumuz olacak, umarım bizim heyecanlı olduğumuz kadar siz de bu yeni özellikleri beğenirsiniz.

Ayrıca, facebook grubumuz ve twitter ile ufak bir network oluşturmaya da çalışıyoruz. Buralardan bizi takip edebilirsiniz. İsterseniz beni de twitter ve facebooktan takip edebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar, herkese tekrar merhaba!

4 comments

H-yaman 2009 yılında büyüme yaşadı diyebiliriz yani. Darısı 2010’a. 🙂

Bir cevap yazın

*