Aylar önce şurada, dosya paylaşım sitesi, harika özelliklere sahip güzel servis box.net hakkında uzunca bir makale yazmıştım. Fakat dün fark ettim ki makaleyi yazarken bir özelliğini ya ben atlamışım ya da box.net yetkilileri özelliği sonradan eklemişler. Özellik; box.net‘e yükleyeceğiniz müzikleri sitenizde ziyaretçilerinize dinletmek. Evet şaka değil, hem dosyaları box.net‘e yükleyeceğiz hem de bunları sitemizden ziyaretçilere dinleteceğiz. Bunlar yetmezmiş gibi “player” hizmetini de box.net veriyor. isterseniz hemen mevzuya geçiş yapalım.

En başta bu sistemin bize ne faydası olacağından bahsetmek istiyorum. Çoğumuz web sitelerimizde ya da bloglarımızda zaman zaman ziyaretçilerimize musiki keyfi yaşatmak istemişizdir. Ancak “bandwith” zımbırtısı dert olduğu için kendi sitemizden musikileri dinletirken tereddüt ediyoruz. Bir süre sonra da “player” ı kapatıyoruz. Ben kendimden biliyorum, geçen sene ilk açtığım sıralarda blogu buradan musiki yayını da yapmıştım. Fakat aylık trafik miktarı sorunu çıkınca karşıma iptal etmek zorunda kaldım. Sonra da öyle kaldı. Aslında hoş bir detay oluyor siteniz için. Dinlediğiniz musikileri de paylamış oluyorsunuz. Bu sistemde dosyalarınızı yani musikilerinizi box.net içindeki hesabınıza yüklüyorusunuz. Yani alan olarak sıkıntı çekmiyorsunuz. Bandwith de sizden değil de box.net‘den gidiyor. Bir de sistemin vereceği kodu temanıza/sitenize kolayca entegre edebiliyor ve müzikleri çalmak için “player” aracını sitenizin istediğiniz yerine yerleştirebiliyorsunuz. Durum böyle olunca sitesinde musiki dıngırtısı yapmak isteyen site/blog sahipleri için çok mükemmel bir alternatif şekline bürünüyor.

Önce box.net’i şuradan tanımanızı tavsiye ederim. O makaleyi okuduğunuzu ve dolayısıyla bir box.net hesabınızın olduğunu varsayarak box.net hesabınıza girmenizi rica edeceğim burda :D. Hesabımıza giriş yaptıktan sonra ana dizinde bir klasör oluşturuyoruz. Adını Türkçe karakter kullanmadığınız taktirde istediğiniz herhangibirşey koyabilirsiniz. Mesela ben örnek olsun diye “mp3” yazdım. Sonra musikilerimizi oluşturduğumuz klasörün içine atıyoruz tek tek. Klasör oluşturma ve musiki dosyalarını oluşturduğumuz klasör içine koyma işleminden sonra klasörün yanında bulunan aşağı oka tıklıyor, açılan menuden “Get a Widget” seçeneğine ışınlanıyoruz şuradaki gibi. Karşımıza ufak bir pencerede player ayarlarımızı yapacağımız şuradakinin çok benzeri bir sayfa gelecek. Resimdeki 1 numara ile gösterdiğim bölüm örnek mp3 çalıcımız olacak. 2 numaralı bölümden çalıcının rengini seçiyoruz. 3 numaralı bölümden çalıcı üstünde görünecek başlık. 4 numaralı bölümden de sitemize koyacağınız kodu görebiliyoruz. Eğer ayarlar tamamsa “update” düğmesine basıyoruz. Ve oradaki kodu kopyalayıp sitenizde isteidiğiniz bir yere yapıştırıyorsunuz. Unutmadan musiki dosyalarınızın isimlerini girerken Türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin çünkü benim çalıcımda TR karakterlerin hepsi savaşta yenik düşmüş asker gibi görünüyor :D.

Eğer koyacak yer bulamadıysanız mp3 çalıcıyı şuradaki örneğe bakabilirsiniz. Yan tarafta duruyor, farkıdaysanız blogger’dan alınmış ücretsiz bir blog hesabı burası :D. Gerisini siz düşünün artık. Bloga, foruma, siteye ve daha aklınıza gelecek onlarca yere koyabilirsiniz :D. Benden şimdilik bu kadar, başka bir internet vakasında görüşmek ümidiyle (yayında, yapımda emeği geçenlere teşekkür filan etmiyoruz. Ne demek efenim vazifeleri keratarların :D)

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

30 comments

box.net i tanıtmanız çok işime yaradı gerçekten güzel bir uygulama. bunu bizimle payalaştığınız için teşekkür ederim…

güzel nimet hamdi! ayrıca bu hamdi kişisi beni deneylerinde kobay olarak kullandı 😀

buna benzer bir kaç tane daha var fakat mp3 ü bi hosta linki playercıya diyeyim 🙂 veriyorsun.Bu sitenin kendi üzerinden yayın hakkı vermesi güzel teşekkürler 🙂

bu hizmet çok güzel teşekkür ederim

ya kayıt olacam ama guvenlik kodu cıkmaıyo napcaz

süper bilgiler ellinize emeğinize sağlık kardeşim.

bu box ile ilgili aklıma takılan tek bir şey var.

player şeklini değiştirebiliyomuyuz acaba mesela kutu şeklinde deilde daha yatay olabiliomu.?
şimdi diceksinizki e kardeşim adı BOX zaten :))) dikdörtgen lazım ama yaw cok yer kalplıo bu meret bu şekilde. 🙂

bu bilgiyi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim gerçekten çok işime yaradı box.nette işini çok güzel yapıyor helal adamlara

abi bu bw sınır aşımına girdik.. 10gb doldu diyor.. ama yükleme alıyor :S

neyse sorum şu bulamadımda.. acaba ne zaman biter bu durum bilen var mı.

tabi ki yeni ayda bitecektir. Ama tavsiyem eğer devamlı kullanıyorsan ve kesinti yaşamak istemiyorsan tavsiyem ücretini ödeyip pro hesaba geçmek.

haklısın aslında bir nokta’da ama o kadar parayı dreamhost’a versek aynı hesaba gelmez mi..

dream host bu tür yüklemelere kızar mı?

Eylülcüm bu tür servislerin ücretsiz sürümlerini kullanıyorsan mutlaka kısıtlamalar ile karşılaşırsın. Bence parana kıyıp boc.net’den almak en mantıklısı. Ben mesela fotoğraf galerimi Flickr’dan yapıyorum. Fakat sınırlamalar olduğu için tuttum yıllık 24 dolara premium hesap aldım. Çok farklı oluyor. Yükleme hızı, limiti herşeyi çok farklı. Bence verdiğin parayı boşa atmış gibi düşünmezsin. Dreamhost sonuçta bir site için sana hizmet veriyor. Dosya paylaşımı için değil.

Burayı okumam iyi oldu hem host alanımdan mb harcamadan hemde daha iyi bir arayüz içerisinde ziyaretçilerimize mp3lerimizi sunabileceğiz.Teşekkürler H-yaman.

box.net bu işin şeklini biraz değiştirmiş ama.. mesela artık verdiği kodlarda renk ve başlık seçenekleri yok..

Galiba sayfa değişmiş get a widget nerde bulamıyorum.

Bir cevap yazın

*