Blog dünyasına giren hemen hemen herkes “blogroll” kelimesini duymuş ve bu başlık altında sevdiği, beğendiği bloglara ya da sitelere bağlantı vermiştir. Ancak herşeyin bir detayı olduğu gibi link değişiminin de birçok detayı var. Mesela Google PR değeri göz önüne alındığında; PR değeri yüksek bir site düşük bir siteye bağlantı verdiğinde onun PR değerinin artmasını sağlayabiliyor. Hatta Google aramalarında üst sıralara çıkamyı, indexlenmeyi bile etkileyebiliyor. Normal sitelerde link değişimi normal karşılanabilir ancak bloglarda durum biraz daha  farklı. Bloglar sonuçta kişisel paylaşım platformları ve yine kişisel beğeni ile seçilmiş diğer bloglara veriliyor bağlantılar.

Ben, kendimden biliyorum ki “Görülesi Siteler” menüsünde devamlı takip ettiğim, sevdiğim, kendime göre blog terimine uyan blogları ekledim. Zaman zaman değişiklikler olabiliyor. Değişiklik de azalma yönünde değil kesinlikle artma yönünde, hoşuma gidenleri bir bir ekliyorum.

Ancak ben her ne kadar böyle düşünsem de böyle yapsam da hergün link değişimine dair e-postalar alıyorum. Genel formatı:

“Siteniz ile link değişimi yapmak istiyorum. Eklediğinizde ben de ekleyeceğim”

Bu tür e-postalara cevap yazmadığımı açık açık söyleyeyim. Nedenine gelince; eğer karşımdaki insan benim bloguma gerçekten değer veriyorsa ben link vermeden de ekleyebilmeli. Yanlış anlaşılmasın, kesinlikle kendimi kaf dağında görmüyorum. Zamanında ben Yakuter, Dmry, Ayyaş, Fatih Hayrioğlu gibi bloglara link verdim. Ancak hiçbirine de beni ekle diye mesaj atmadım. Ancak zamanla sağolsunlar hepsi ekledi. Bu iş beğeniye kalmış birşeydir.

Birçok e-postada ise karşıma sahte içerikli siteler geliyor. Site diyorum çünkü WordPress kullanarak yapılmış reklam gelirine dayalı, otomatik yazı çeken siteler bunlar. Bir seferinde kendi yazılarıma bile rastladım bu mesajlarda gelen sitelerin birinde. Bir kere böyle arkadaşlardan ricam önce güzelce düşünülmeli ve karşıdakinin link verebilme olasılığı tahmin edilmelidir. Karşıdakine güzel bir blog yerine sahte içeriklerle dolu siteyle çıkıp link istemek ahmaklık olur.

Tavsiyelerim ise maddeler halinde sıralayacak olursam:

  1. Karşılık beklemeden hoşumuza giden bloglara bağlantı verilmeli
  2. Ben ekledim hadi sen de ekle tarzı mesajlara hiç gerek yok, karşıdaki insan sizi belli bir süre takip ettikten sonra beğeniyorsa siz demeden de ekleyeceklerdir.
  3. Bu işi para yönlü kullanmak yerine edebiyle kullanmak daha mantıklıdır. Google bunu sezerse zaten PR değerini en yüksek rakamlardan en düşük rakamlara kadar düşürebiliyor.
  4. Eğer illaki karşıdaki insana hatırlatma babında mesaj atmak gerekirse içeriğimiz gözden geçirilmeli, karşıdakinin blog kavramına uygun olup olmadığı kontrol edilmeli ondan sonra mesaj gönderilmelidir. Kontrol nasıl yapılacak diye soracak olursanız, verdiği diğer bağlantılara bakılarak bu işlem yapılabilir.
  5. Kesinlikle karşıdaki insanın verdiği cevaba saygı duyulmalıdır. Sonuçta eklemek istemiyorsa eklemez.
  6. Bağlantılara eklediğiniz bir blogu “bak ben ona verdim o bana hâlâ vermedi” diyerek silmememiz gerekir.

Benim bu konu hakkında söyleceklerim bu kadar. Eklemek istediklerinizi lütfen yorumlarda belirtiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

20 comments

sen de iletişimin başına ekle abi

“Link değişimi yapmayı düşünmüyorum :)”

diye. Böylikle ciddi oranda azaldı bu tarz mailler 🙂 Ayrıca yazı ile güzel dile getirmişsin.

Bu yazdığınız hataların hepsini bende yaptım 🙂 hatta sizden de link değilim istedim çünkü gerçekten ziyaret ediyordum ama yazdığınız gibi ceap alamadım …
Dediğiniz gibi ben de takip ettiklerimi ekledim ve takiplerime her zaman devam ettim ama bir çok defa sonuç çıkmadı. popüler (blogların şahı) gibi adlandırılan blogların çoğu hiç bir zaman ufak bloglara destek vermedi malesef.
link değişimi için mesaj atılmasında büyük bir neden de budur bence…
şu anda link değişimi mesajları almak beni eskiye baktığımda sevindirmiyorda değil …

@Burak Budak; bir de şöyle birşey var yazıda unutmuşum bunu söylemeyi: Bugün blog açılıyor aradan daha iki gün geçmeden link isteniyor. Önce en az bir ay ya da 20 günlük bir süre doldurulmalı ki ondan sonra iletişime geçilmeli.

@Hakan; evet hoş olabilir 🙂

Çok güzel bir konuyu gündeme getirmişin. Evet; blog çok kişisel birşey.

Bloglar sözkonusu olduğunda, link değişimi teklifleri bana AHLAKSIZCA geliyor.

Pagerankimin 8 olacağını bilsem, örneğin bir nazinin bloguna link vermem.

Bir bloga girip ikinci yazıyı okuyacak kadar beğeniyorsam, birkaç şeye bakıyorum:

1.Blogroll’u varmı? Yoksa, bir daha o bloga uğramıyorum. Hep alıp hiç vermeden “googleda tepe yapayım” diyorsa, site açıp orada paylaşsın değerli görüşlerini!

2.Blogrollunda alakasız linkler varmı? Örneğin aynı kişi hem sosyalizmi hem de faşizmi savunan bir yere link vermişse, belliki yazı yazmak yerine vaktinin çoğunu link dilenerek geçiriyordur ve bana göre makbul biri değildir.

Google’da tırmanma hevesine gelecek olursak. Bunu makul ve doğru buluyorum; yazıyorsak nedeni okunmak için. Kendi zevkim için yazdığım sürüyle hikaye var örneğin, ama yayınlamıyorum. 3 yazıyla, benim 33 yazı boyunca anlattığım şeylerde Google’da ilk sıralarda çıkanlar ise canımı sıkıyor. Çünkü SEO yarışına girmeyi bloglar için çirkin buluyorum. Ben de yapmıyor muyum, zaman zaman yapıyorum. Eğer 1 yazı yazacak kadar vaktimi almıyorsa evet, yapıyorum. Ama şimdiye kadar bir tek kişiye bana link ver demedim. Kendi blogum sözkonusu ise asla da demeyeceğim.

Bu yüzden, blogların özellikle pagerank ve SEO ile ilgili yazdıkları yazılara tepkiliyim. Sen eskisin, elbette farkındasındır: insanların link verme eğilimleri azaldı. Bakıyorum, okuyucu sayım sürekli artıyor ama Technorati authority’im 5 kat düşmüş! Kimisi, link verip sen de link verirsen hemen linki kaldırıyor. Bunlar çok ayıp,çirkefçe hareketler. Pagerank’i 5 olan birine bakıyorsun, 2 ay sonra 3 olmuş. Neden? Birileri kıskanmış,verdiği linkleri çekmiş. Bu işin ucunda büyük paralar olsa, hadi para için yapıyorlar diyeceğim. Bu kadar ucuz adamsan, zaten yazıların da, sen de beş para etmezsin.

Link kaldırma konusu ise başka konu. Blogumu takip ediyorsan, zamanında bana link verip sonradan kaldırmış bazı kişilere hala link verdiğimi görebilirsin. Buna itirazım yok; artık beğenmiyor olabilir. Ama blogroll’unu komple kaldırdıysa, o kişiye verdiğim linki bende kaldırıyorum. Benim link verdiğim, ama bana link vermeyen blogcular da var, bunu da önemsemiyorum. Ben onu beğeniyorum, o beni beğenmeyebilir. Kaldıki bu herzaman bir beğeni ifadesi değil; bazen beğendiğim bloglara link vermeyebiliyorum, neden bazen karmaşık olabiliyor. Örneğin herşey iyi hoş ama tek bir yazısı varki benim bütün felsefeme ters.

Sanırım artık “basın ahlak ilkeleri” gibi bir kurallar dizisini kabul etmemiz gerekiyor. Kimse “yaptırımı yok” demesin; birçok kuralın yoktur; bu bir centilmenlik anlaşmasıdır. Bence bunu tartışmaya başlayalım; zira iş çığrından çıkmaya başladı.

Yazdıklarınızda haklılık payınız çok yüksek… Yanlız şuda bir gerçek ki ülkemizde belli bir seviyeye gelmiş bloglar sadece birbirleri ile bağlantı değişimi yapmışlar. Bunun nedenide pagerank değerlerinin düşmemesini sağlamak (istisnalar hariç) gibi görünüyor. Bu konu hakkında da görüşlerinizi almak isterim…

@Barış Atasoy; söylediklerinde çok haklısın. Yalnız tek katılmadığım nokta eskiye nazaran daha fazla link değişim mesajı almam 🙂

@TeknoMobi; bunu yapanlar yok değil elbette var. Ancak bir Yakuter mesela 5 ve ben 1 iken Yakuter bana link vermişti. Daha birçok örnek verebilirim. Demek istediğim durum kişiden kişiye değişiyor. Bir kesim var ki dediğin gibi hep kendi arasında bağlantı paylaşımı veriyorlar. Onların düşüncesinde ne var bilmiyorum ama PR değeri ise Google bugün verir yarın alır. Yakuter 6’ya çıktı 3’e düştü, Dmry hep 5 idi 3’e düştü. Ben 5 idim 4’e düştüm. PR değerim 5 bu babamın tapulu malıdır kimse elleşmesin diye bir durum yok yani 🙂

Doğrusunu istersen link değişimi konusunda bende çok mesaj alıyorum; ancak bir tanesi hariç hiçbirine olumlu yanıt vermedim. Onu da siteyi beğendiğim için koydum. Yani blogroll’umda bir tanesi hariç, teklifle gelen başka link olmadı. Tersini söylemedim zaten; ama bu mesajların sayısının artması senin benim için iyi birşey gibi görünse de, bütüne bakıldığında kötü bir alamet. Bu işin sonu yokki, hadi hepimiz 6 olduk, ya sonra? Bu sefer 7 olmak için savaş başlayacak (Ki mümkün değil, 6 bile imkansıza yakın bloglar için)

Yakuter’in durumunu bilmiyordum ama dediğim şeye örnek olmuş. Demek birileri kıskanmış ve linklerini geri çekmiş. Tamamen bilgisayar içerikli blogları, bilgisayar konusundan artık bulantı geldiği için takip etmiyorum, blog okumak artık benim için bir kafa dağıtma olayı. Ama objektif bakarsak, Yakuter 3’e düşmeyi haketmiyor. Tıpkı 4,5 olan birçok çöpün o ranki haketmemesi gibi.

Dolayısıyla link alıp verirken çok seçici olmak ve yazarın davranışını da izlemek gerek. Hadi benden çekilen linkleri biryere kadar anlarım; çünkü insanlarla da dalaşıyorum, tepki çekebilecek konulara da giriyorum. Ama Yakuter’den link çekiliyorsa,ya da senden, bunun açgözlülük dışında bir açıklaması olamaz. Bu insanların aynı yerde bir araya gelseler nasıl birbirlerinin yüzüne bakacağını da merak ediyorum. Belki sorun diyalog ortamının olmamasından kaynaklanıyor. Kavgalar da olsa, ben insanların biraraya gelmesinden yanayım. İnsanlar pişman olabiliyorlar. Utanabiliyorlar, ya da hata yaptıklarını farkedebiliyorlar. Bu konularda da açıkyürekli olmak ve hatalarımızıda topluluklar önünde tartışabilecek olgunluğa gelmemiz gerekiyor. Gerçek şu ki, çoğu zaman “arkadan vuran” bir toplumuz.

@Barış Aksoy; maalesef yüz yüze gelince kendilerini bir güzel su üstüne çıkarıyorlar. Zannedersin ki melek 🙂

sonuna kadar katılıyorum yazdıklarına.. bir iki istisna yapmıştım bende ama şimdi sadece takip ettiğim ve arkadaşlarımın site/blog’larını ekliyorum.. uzun zamandırda kontrol etmiyordum.. mesela şimdi baktım blogroll bölümüme bazı link verdiğim siteler kapanmış 🙂 .. link değişimi yapalım mailleri hep banada geliyor ve onlara cevap olarak yasemen’in şu yazısını gönderiyordum.. artık birde bu yazıyı postalayacam sanırım..

Yazınız gerçekten hoş olmuş. Tebrik ederim. Mesela ben bloglar dünyası isimli bir sayfa barındırıyorum sitemde şahsımı eklemeyen arkadaşlarıda ekliyorum. Mesele yardımlaşma.

bir kaç kez geldi iyi niyetimden kabul ettim baktımki olmayacak vazgeçtim 🙂 pek sıcak bakmıyorum hamdi nin de dediği gibi çıkar amaçlı onun için uğraşmaya değmez

Link Vermek iyi birşeydir.İyilik Gibi birşeydir,Yapılan İyiliğinde Karşılığı beklenmez bence ama ilk zamanlarda Yapılan Llink değişimlerinede Karşı değilim Özellikle Pagerank Güncellemeleri yaklaşırken

Bir zamanlar nerdeyse bununla aynı üslupta bir yazı yazacaktım neden sonra unutmuşum 🙂

Blog yazmaya ilk başladığım zamanlarda link değişiminin karşılıklı, çıkar amaçlı yapıldığını bilmiyordum. Ben de sevdiğim bloglara ve siteler link veriyordum. Sonra, sonra link değişimi hakkında yazılar okudukça bu işin çıkar amaçlı hem de profesyonelce kullanıldığını öğrenmiş oldum.

İlk bağlantımı bana PCnet’ten tanıdığım aYYaS’a vermiştim, forumdaki bir konu hakkında konuşuyorduk ve yaptığımız sohbet sonucu ona bir teşekkür babında link vermiştim. Halbuki şimdiki aklım olsa, daha yeni açılmış bir blogun eski bir bloga link vermesinin jest olmadığını bilirdim 🙂

Bunu anlattım, çünkü o zamandan beridir bir bloga link verirken sadece sevdiğim için veriyorum. Benden samimi bir şekilde link değişimi isteyen kişilere onları bir süreliğine takip edip beğendiğim takdirde link vereceğimi söylüyorum -ki gerçekten de zamanında bir kaç defa gerçekten yazılarını beğenip link verdiğim bloglar oldu. Ama zamanla benim beğendiğim blog olmaktan çıktıkları için de bir çoğunu sildim. Diğer tür isteklere nazik bir şekilde olumsuz cevap veriyorum; zaten vermezsem kendime haksızlık yapmış olurum.

İnsan belli bir blog yazarlığı tecrübesine vakıf olduktan sonra link değişimi talebinde bulunmanın ne kadar da itici bir şey olduğunu görebiliyor ama bu işe daha yeni başlamışken bu hataya düşmek çok kolay olabiliyor. Çok şükür acemiyken bu hataya düşmedim, tabi bunu hata olarak görmeyenler de olabilir.

Erhan.

Zaten link değiştmek diye bir mantık yoktur. Google derki bir siteye değer veriyorsan devamlı girip çıkıyorsan bunu diğer insanlarada tavsiye et. Yani karşılık beklem eğer sen ondan karşılık beklersen ve sana karşılık verirse ben senin samimiyetinden şüpe duyarım ve şüpe duydugum insanlara uzak dururum. Sen bu işi ticarete dökersen bende seni silerim.

Bu işin mantığı zaten budur tamamen iyi niyetli bir tavsiyedir.

Bunları ben söylemiyorum gördüğünüz gibi Google söylüyor 🙂

Dur hemen ekliyim o zaman bağlantını :p

Bir de yorumlarda yazmışsın , yakuter de dmry de pr3ü haketmiyor bence .

Ama bazıları da varki , 5’ten 3’e düşen , n/a alsın hatta mümkünse sandboxa girsin lütfen 🙂

Bu tür işlemler sadece google’da hızlı bir şekilde yükselmekten başka bir işe yaramıyor. İki örnek vermek istiyorum. Google mynet oyun diyince ikinci sayfada gizliozne.com var o site bana ait. Google ilk aşkım yazınca da çıkan site bana ait. Mynet oyun yazınca çıkması için elimi bile kıpırdatmadım. Bu mynet oyun yazma durumu pr yükseldikçe mynet ile hizalanmazsa bırakırım bu işleri =)

Ben deneme yanılmalarımda şunu görüyorum, eğer eklediğiniz içerikle genel içeriğiniz birbirini tutuyorsa ve arama tarzlarına (Fonksiyonlarına) göre yazı yazabiliyorsanız siz google ‘da elbet yerinizi alırsınız.

Lafın kısası pr değerleri sıfır olsun ama en popüler kelimeler ile sitenize google ile tıklansın..

Kesinlikle bu konuda haksızsın diyemem ustad bazıları işin dozunu kaçıyor anlamıyorum neden böyle isteklerde bulunuyorlar herşeyin hayırlısı demekten başka yolumuz yok senin dediğin bir kelimeyede hak verdim bence birşeyler karşılık beklenmeden yapılmalı diye düşünüyorum haydi cümleten kolay gelsin kardeşler. Kolaylıklar diliyorum paylaşım içinde teşekkürler.

gerçekten olan olayları çok güzel anlatmışsınız.Ben nacizane hem bayanlar ile ilgili moda konularını paylaşmak hemde bi 3-5 gelir sağlamak açısından sitemde bişeyler karalıyorum.Fakat bayanlar konusunda olaylar daha tuhaf.Herkes canım cicim diyerek kendine pay çıkarmak peşinde.şuana kadar hiç bi siteye sidebar’ımda yer vermedim.Yukarıda kalmış kişiler zaten link değişimini geçtim yorumlardan bile size pas vermiyorlar.Mesele gerçekten yardımlaşma ortak paydadan faydalanmaksa çirkinleşmeden olması gerektiği gibi yapılmalı.

Bir cevap yazın

*