Son günlerde bloglar arasında gerilimin artması ile birlikte, blogların amacının popüler olmak mı yoksa ziyaretçiye kaliteli bir içerik sunması mı olması gerekiyor sorularını zihinlerimizde canlandırdı. Ben de bunu fırsat bilerek aynı daha önce Web 2.0 servislerin az olmasının nedenini araştırdığım gibi bunu da araştırdım. Araştırma çerçevesinde ise Bir blogu takip ederken kalitesine mi bakarsınız yoksa popülerliğine mi? sorusunu blog ile tanışmış çevrelere sordum. Cevaplara yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Hamdi Yaman(h-yaman)

Bana göre blog; kişilerin kendi düşüncelerini, fikirlerini ve bilgi birikimlerini diğer insanlarla paylaştığı ve yorumlar ile bunun pekiştirildiği bir platformdur. Tabi bu paylaşımın da belli çerçeveleri vardır. Mesela kendinize ait bir blogda kendinize özgü yazılarınız olmalı. Biraz daha örnekleyici olmam gerekirse salı günleri yazdığım haber turlarındaki gibi bir cümle ve linkden oluşan yazılar yığını bence blog kavramına aykırı geliyor. Böyle yapan arkadaşlar sadece hazinenin anahtarının nerede olduğunu söylüyorlar, anahtarı vermiyorlar. Mutlaka bazı yazılar linkler ile desteklenecektir ama içeriğin temeli linklere dayanmamalı diye düşünüyorum. Mutlaka ama mutlaka kendi yazılarınız, kendi paylaşımlarınız sunulmalı çoğunluk olarak. Çok yazarlı bloglarda ise bu durum daha farklı elbette. Zaten konumuz kişisel bloglar olduğu için onlara değinmek de istemiyorum. Bu dediklerime uyanlar ise kendi arasında yine bana göre ikiye ayrılıyor. Birincisi asıl amacı popülerlik olan, Alexa, Technorati, Pr gibi değerleri öncelik almış bloglardır. Ben bu tür blogları takip etmiyorum işin açığı. Çünkü bana verecek birşeylerin olmasından ziyade benim üzerimden değerleri ya da popülerlik deniyorsa onu arttırıyor. Eğer böyle blogları takip edersem bir başka açıdan onları desteklemiş oluyorum. ikinci sınıfta ise kaliteli içerik sunan bloglar yer alıyor. Daha çok kendine özgü yazıları ile ortaya çıkan bloglardır bunlar. Bana verecek bir şeyleri, paylaşacak içerikleri mutlaka bulunur. RSS listemin geneline baktığımdaysa bu tür blogların ağırlıkta olduğunu görüyorum. Az ama öz yazılar yazarak ziyaretçiye birşeyler veren gizli kaynaklar… Bu tür blogların az önce bahsettiğim değerlerden daha çok öne çıkan tarafı ziyaretçisine kaliteli içerik sunması olduğu için bu tür blogları hem daha fazla destekliyorum hem de takip ediyorum. Toparlayacak olursak, benim gözümde Alexa’dır PR’dır bunların herhangibir değeri yok. Nice PR’ı 6 olan siteler gördük ki blog değiller. Nice bloglar da gördük ki PR değerleri 4’ü geçmiyor. Kesinlikle kaliteli içerik diyorum.

Erhan Burhan

Popüler olup da içerisi BOŞ olan günlükler biliyorum. O yüzden her zaman kalite derim. Kalite, popülerlikten önce gelir.

Fatih Hayrioğlu

işin aslı daha çok popüler olan bloglar dikkatimi çekiyor ama kaliteli içeriği yoksa takip etmiyorum. Kaliteli ise takip ediyorum. Bence cevap kaliteli içeriği olan blogları takip ederim.

Serhat Çulhalık

Bir siteyi takip ederken tabiki kalitesine bakarım. Eğer içeriği benim ilgi alanımdaki bir konuysa ve o konuyla ilgili yeniliklerden bahsediyorsa, bama bişeyler öğretiyorsa o blogu takip ederim. Zaten bir sitenin içeriği iyiyse kendiliğinden popülerliği kendiliğinden artacaktır.

Mustafa Türksavaş

Popülerliği beni hiç ilgilendirmez, çünkü ben okuduğum blogdaki öylesine yazılara değil, okuduğumda edineceğim bilgiye bakarım. Okumak benim için kendini geliştirmek demektir dolayısıyla popüler olan bir bloga baktığımda eğer okumaya değer bişey bulamıyorsam o sayfayı kendim için silerim zaten, popülerliği çok az olan technorati’den pek link almamış, google pr 0 veya alexa’da son sıralarda olsa da içinde kendime göre bir şey bulabiliyorsam o blog benim için vazgeçilmezdir.

Gürkan Oluç

Kalitesine ve içeriğin bana hitap edip etmediğine bakarım. Eğer okuduğum şey bana eğlenceli vakit geçirtmeyecekse yada birşey kazandırmayacaksa sırf popüler olduğu için okumanın pek bir manası olduğunu düşünmüyorum.

Ahmet Eyüp

Tabii ki kalitesine bakarım. Yeni bir blogda bile okuduğum tek bi yazının kalitesi benim o sayfayı rss okuyucuma kaydetmeme sebep olabiliyor. Çünkü bir yazının kalitesi , ilerde aynı kalitede başka yazıları okuyabileceğim izlenimini uyandırıyor.Öte yandan bazı popüler blogları da takip ediyorum ama bu onların popülerliğine baktığımdan değil , içeriklerinin kalitesinden kaynaklanıyor. Zaten o blogların içeriği popülerliğide getirmiş oluyor.

Cem Akay

Olabildiğince çok blog gezerim, ama çok az blog takip ederim. Popülerlik, kalite ile geliyorsa güzeldir. Onun haricinde popüler olmanın benim için pek bir önemi yok. Bloğun kime göre popüler olduğu da ayrı bir nokta. Blog kaliteli olmalı ki okurken haz verebilsin, takip edilebilsin.

Yasemen Karakoç

Kalitesine bakarım, her kaliteli site popüler olacak diye bir şey yok ve bunun aksi de geçerilidir. ikisinden birini seçmek zorundayız çünkü popülerliği göz önüne alırsak tüm kitlelere hitap etmeliyiz ve buda kaliteyi büyük ölçüde düşürür.

Hasan Karaboğa

Popülerliğine değil içeriğin kalitesine bakarım. Her popüler blog kaliteli demek değildir, her kaliteli blog da popüler olmayabilir.

Ufuk Aykut

Bir blogu takip ederken ilk önce özgün içeriğine bakıyorum. Özellikle internet ve yazılımlar ile ilgili olan günlüklerde malesef hep aynı içerikler dönmekte. Bir başka ifade ile bir çok kopya ve spam site bulunmakta. Kişisel olarak yaklaşık 10 önemli blog sitesini takip ediyorum. Bunların arasında blog dünyasında popüleritesi fazla olan sitelerde mevcut. Şahsi görüşüm, kendi blog sitemde olduğu gibi özgün ve yaratıcı adresleri tercih ediyorum.

Gökhan Dede

Yazarın kalitesine bakarım (cep telefonundan SMS yolu ile cevaplamıştır)

Yiğit Demirel

Bence oldukça önemli ve değinilmesi gereken bi konu bu. Şahsi olarak şöyle değerlendiririm: Bir blogu takip ederken benim için en önemlisi ziyaretçileriyle sürekli dialog halinde olan… Yazılarına yapılan yorumlara, maillerine cevap yazan yazdığı konular ziyaretçiye hitap eden, heryerde olan bilgiler değil de ziyaretçisine özel bilgileri paylaşan blog yazarlarını takip etmeyi tercih ederim. Benim için popülerlik de önemli ama kesinlikle birinci planda değildir. Önemli olan kalitesi ve ziyaretçileriyle olan dialoğudur. Çevremde benim kriterlerime sahip ve benim bildiğim blog sayısı 10 – 15’i geçmez ve ben onları elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Bir blog yazarı kesinlikle sitesinin hitine ve pagerank değerine güvenip havalara girerse ben o siteyi takip etmeyi bırakırım. Benim için çok yazısı olan blog değil öz yazısı olan blog mühimdir. Kaliteli blogların daimi ve samimi ziyaretçisiyim zaten…

Eray Endeş

içeriğine bakıyorum. Yoksa anlam ifade etmiyorsa arada sırada girer bir göz gezdiririm. Ama öyle bloglar var ki RSS listemde olsa bile hergün girer bakarım.

Cevaplar geldikçe eklemeler yapılacaktır.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

21 comments

Hamdi’ye bu konuda banada söz verdiği için teşekkür ediyorum,
Genel olarak bloglarda kalite arayanlar çoğunlukta sanırım.

Güzel bi yazı oldu bence.. bu kamu oyu olayını sevdim hamdi 🙂 kamu oylamalarında görüşelim yeni yine yeniden 😀

içeriği tek kelimeyle “kaliteli” olup da günde elli hit alan çok blog biliyorum. ne yazık ki popülerlik belirleyici. popülerliği de belli bloglar tekelinde bulundurduğundan herkes o blogları yorum bombardımınına tutarak popüler olmak istiyor, ama değişen bir şey olmuyor bu sadece o blogların popülerliğini arttırıyor.

erhan burhan beye katılıyorum kesinlikle. google ‘dan çok ama çok fazla paralar kazanan, seosu çok iyi olan ve bununla övünen bir iki blog biliyorum. binlerce okuyucuları var. ama içeriği boş. oradan buradan duydupu haberleri vs yazıyor bloguna. ürettiği bir şey yok. ama popüler. neden ? çünkü pagerank ‘ı yüksek, reklamlardan kazanıyor ve blog yazarlarının ilgisine mazhar oluyor.

Benim bir blogda aradığım her zaman kalitedir. Ama birçok popüler blog yüzünden kalitenin farkına varamıyoruz.

@Ufuk; ne demek rica ederim.

@Yiğit; yapıcaz anacım arada sırada.

@Doğancan; fikrini paylaştığın için teşekkür ederim. Dediğin gibi bazı PR değeri yüksek olan arkadaşlar reklam için birçok şeyi yoksayıyorlar. Bu da kaliteden ödün vermeyi gerektiriyor. Dolayısı ile esas maksadını aşmış oluyor.

Kalite varsa popülerlik de vardır. Bir de popüler olupda kalitesiz olanlar var, işte bunlar blogların kalitesini gölge düşürüyor.

Elbette insanların zevkleri, ilgi alanları, kimse kendinde yargılama hakkı bulamaz ama bugün popüler bloglara veya sitelere bakın, nasıl örgü ipiyle mayokini yapılır; Hepsi grubundaki bacılarımın msn adreslerine nasıl ulaşılır; hangi abudik dizinin hangi bölümünde ne olur gibi incir çekirdeğini doldurmayacak meseleler görürsünüz. Tabii ki bu şahsi görüştür. Bir başkası da benim yazdığım konuya burun kıvırabilir. Ama sonuç olarak yukarıda sorduğunuz bazı kimseleri ismen bilirim ve ülkemizdeki internet kullanıcısı kesiminin üst kısmını oluşturur. Dolayısıyla kalitenin ağır basması yadırganacak değil. Ancak internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun olulturduğu ağır basan bir başka grup var ki az önce tarif etmeye çalıştığım bloglarda vakit geçiriyorlar. Dolayısıyla popüler olan genelde -bence- kalitesiz bloglar.

bir çok kaliteli blog var aslında piyasada ama popüler olmadığı için fazla takip edilemiyorlar örneğin ben kaliteli olarak gördüğüm bir çok blogu sadece biryerlerde linkini gördüğümde tıklıyorum ama hamdi abi senin blog ve 3 – 5 blog daha varki her gün 3 – 5 kere kontrol ediyorum gelişmeleri…

kaliteli blog her zaman kendini belli eder.bende kaliteli dolu dolu içerikli blogları takip etmeyi severim.

Hamdi ve tüm arkadaşlar öncelikle hayırlı ramazanlar

Kalite anlayışı kişiye göre değişir. Beyler güzel yazmış hepsinin ellerine sağlık. Ancak blogları türüne göre de değerlendirmek gerekir.

Mesela benim için en başta Hasan Teknoseyir,sen,DMRY Hakan,Sesebian, Yakuter,GfxDizayn gibi sürekli takip ederek kendimi geliştirme şansım olan dostlarım var.

Bunun dışında adını tek tek vermediğim çok genç arkadaşlarımız da var.

Ama benim altını çizmek istedim konu şu: Readerımı açıyorum okunmamış 100 mesela genel blog kategorimde bir göz atıyorum o ondan almış, kaynak hürriyet demiş,biri yazmış öbürü esinlenmiş, canım sıkkın loool, hayda bu nee gibi yazılar hep Türk Blogcuların imajını zedeliyor hemde ne olur arkadaşlar artık aynı şeyleri yayınlamayın lütfen.

Onca SEO yazıları okuduk, bir konuda 1000 kişi yazarsa örnek Pavarotti’nin vefatı mesela aklıma geldi o blog ister istermez aralarada aşağı düşer. Mühim olan yazılmamış şeyi yazmak. Yanılıyorsam lütfen düzeltiniz.

Son olarak da şuna değinmek istiyorum; Mim Furyası çıktı 1 2 pas aldık yazdık,sonra 10 farklı konuda 30 kişiden pas geldi. Yaz yaz sitenin konseptinin dışına çıktım, yazmasan insanlar gücenir yazsan devamı gelir tatlı dille noktayı koyduk.. Bu olay da ilk yurtdışında çıktı ama bizim gii haftada 10 mimle kimse cılkını çıkarmadı orada tabii.

Yeni moda yurtdışında makro resim çek bu nedir diye sor… bakın 2 aya kalmaz herkez yapmazsa şaşarım doğrusu.

Neyse demek istediğim ne olur adımızı sanal alem de de kirletmeyelim, birbirimize sataşmayalım, birileri popülerse onun adını kullanarak kirletmeye çalışmayalım,umarım onlar bunları okurda anlarlar….

Hamdi güzel konuya değinmişsin düşüncelerimi paylaşttım lütfen kimse ukalalık yaptığımı düşünmesin hepimiz birbirimize ARTIK BiRAZ OLSUN saygı duymayı öğrenelim.

Başarılı ve kaliteli yazılar yazmaya.
Eda SUNER

buraya yorum yazan kişiler lütfen açıklayabilirler mi kaliteden kasıt nedir acaba.yada özgün içerikli blog tutmak nedir ? yani blog yazan kişiler haberleri kendileri mi üretiyor,yaratıyor ! herkes digg,mashable,smashingmagazine ve daha nice yabancı blog kaynaklarını takip edip,türkçeye çevirip yayınlıyoruz. ve böylece kaliteyi yaratmış mı oluyoruz???
hiç olmadı türkiye’nin gündemine düşen bir konu hakkında yazıyoruz. yani zaten varolan bir haberi yayınlıyoruz.bu yüzden kimse kimseye maval okumasın kaliteydi ,içerikti diye çünkü hiç kimse içerik üretmiyor,haber yaratmıyor sadece araştırıyoruz,bakıyoruz,çeviri yapıyoruz,anlatıyoruz varolan haberleri,konuları. tek fark birebir kopyalama olmadan ,samimi bir dille yazmamız oluyor.

Önce kalite.
Kalitenin tanımına; bir ürün yada hizmetin, ihtiyaçları karşılayabilecek kabiliyete dayanan özelliklerin tümü diyebilirmiyiz? Yani yazılan yazılar benim ihtiyacımın tümünü yada bir kısmını karşılayabiliyor mu? O zaman kalite göreceli bir kavramdır, sana göre kaliteli yazı bana göre kalitesiz olabilir. Böyle bir tanım sonucu kalite konusunda hemfikir olunabilinir mi?

Popüler olma.
Arz talep karşısında kalitesi benimsenen (blogların diyelim) rağbet görme durumu? O zaman kalite topluluğu popülerliği oluşturuyor.

“blogların amacının popüler olmak mı yoksa ziyaretçiye kaliteli bir içerik sunması mı olması gerekiyor”

Bloglar kaliteli olsun popülerlik ardından gelir demeyemi getiriyorum.

–Yav bırak bu işleri Bilal. Nice kalitesiz siteler var popüler olmuş, adamlar coşuyor, Adsense bunlara çalışıyor.
Demeyin şimdi bana, o zaman insanlarımızın çoğu kalitesiz!
Ne dedim ben, aman yanlış anlamayasınız.

#PasaJ;

Madem kaliteden kastı merak ediyosun kendimce söyleyeyim.

Herkesin kalite anlayışı farklı farklı. Benim kaliteli bulduğum yazı faydalandığım yazıdır. O kişi belki çeviri yapmıştır belki yapmamıştır ama ortada bir emek var ve bundan faydalanan insanlar var. Herkese “ingilizce öğrenin , kalite düşüyor” diyebilir misiniz? Bu bence yanlış bir yaklaşım. Bunun yerine biraz da Türkçe kaynak oluşturmaya çalışan blogculara destek olunması gerektiğini düşünüyorum. Bugün Burcu Doğan’ın bloguna rastladım internette gezinirken ve Jquery ile alakalı bir video hazırlamıştı. Çok etkilendim böyle bir çalışmadan. internette araştırma yapsanız belki orda anlatılanları kendinizde, kendinizce öğrenebilirsiniz ama o emek vermiş, paylaşmış ve emeğinin karşılığınıda aldı, onlarca teşekkür ile…

Ayrıca; kaliteli bulduğum yazı beni düşündürebilen-güldürebilen yazıdır. Okuduktan sonra bana bi şey ifade etmeyen, okuyup da geçtiğim yazılardan değil…

Merhaba Hamdi kardeş. Blogda aranan bana göre kalite olmalıdır. Özgünlük olmalı ve yazarın tüm yazıları alıntı olmamalı.. Yani kendi yazılarını yazmalı. içerikte ziyaretçiyi tatmin etmeli diye düşünüyorum.

Popülerlik ne olacak diye soran olursa siz blog’unuzda kaliteyi ön planda tutarsanız popülerlikde gelir,page rank’da.

Böyle bir yazıyı bizlere sunduğun için teşekkürler

Kalite başta olması gereken bir etkendir. Kaliteli blogları takip ederim demek yanlıştır çok kaliteli bir yemek sitesi benim ilgimi çekmez o yüzden takip etmem, blog takip etmek göreceli bir iştir. işin aslı bize göre kaliteli blogları takip ederiz tabi onları bulabilirsek ben blograzzi gibi hizmetleri kullanarak güzel blogları keşfetmeye çalışıyorum benim rss takiplerimin arasında hep onlar vardır. Kalitesiz olanları googleda bulursam girerim. Burada hiç kimse populer olanları takip etmem demesin eğer böyle bir şey olsaydı kalitesiz pupuler sitelerde yorumlar göremezdim. Dikkat ediyorum yorumların sahibi aynı zamanda blog yazarı oluyor. Bu yorum yapanlardan çoğu sırf dikkat çekmek için yorum yapıyor evet kendilerini tanıtmak onların hakkı oysa boş yere yorum yaparak ta interneti kirletmeye hakkları yoktur kendilerini tanıtacak birçok yer var oralara kaysalar daha iyi olur diye düşünüyorum.
Sonuç olarak bir blog sırf pupuler olduğu için takip etmeyelim.

Bir cevap yazın

*