Son günlerde bir “blog” furyası aldı başını gidiyor.Her yerde karşımıza çıkıyor bu terim.Peki hiç araştırdınız mı bunun ne anlama geldiğini?Araştırmadınız mı?Peki o zaman beraber inceleyelim.Şekerim şimdi blog yani Türkçe karşılığı ile günlük kişican ve dişicanların kendi fikirlerini, hayatlarından geçenleri, bilgilerini diğer insanlarla paylaşmak için çok elverişli ve çok güzel bir ortam.Şu anda gezmekte olduğunuz benim sitem de böyle bir ortam işte.Yani blog yani günlük.Bilgilerimi, heyecanlarımı, düşüncelerimi ziyaretçilerimle paylaşıyorum.

Gerek yabancı dilde gerekse Türkçe olarak yayın yapan oldukça fazla blog mevcut dünya çapında.Tabiki herkesin benimki gibi veya benimkine benzer şekilde blog kurması mümkün değil.Aslında mümkün ancak bilgisayar bilgisi sınırlı olan kişican veya dişicanlar var.Bunlar için de birşeyler düşünülmüş.Ücretsiz blog servisleri var.Blogger veya Türkçe bir servis olarak Blogcu.Buralara girip e-posta hesabı alır gibi bir üyelik formu dolduruyorsunuz.Sonra hesabınıza girip yazılarınızı eklemeye herkesle paylaşmaya başlıyorsunuz.Eğer ben kendi alan adımı alacağım, kendi adresim olsun filan diyorsanız WordPress ile tanışmalısınız.Bununla ilgili birçok kaynak site mevcut.Onları başka bir yazımda toplamayı düşünüyorum.Uzun sürmez merak etmeyin.Mail atarsanız kendim de yardımcı olurum.


Günlükçüler günlükleri sayesinde birçok yeni arkadaş edinebiliyor.Şahsen ben bizzat denedim.Sonuç pozitif.Gerek ziyaretçilerinizin yazılarınıza yaptığı yorumlar gerekse aldığınız e-postalar sizi daha da heyecanlandırıyor.Sürekli yazma isteği geliyor.Yazdıkça yazmak yani :D.Diğer taraftan da diğer günlükçülerle iletişim kuruyorsunuz.Bence bu çok güzel bir sistem.Tanışmak, kaynaşmak, yanaşmak, paylaşmak…

Peki bu kadar günlükçü var da hangileri güzeldir?Hangileri günlük çerçevesinde kalıyor?Bunları da hep birlikte tanıyalım.Benim takip ettiğim ve beğendiğim blogları tanıtyım şimdi sizlere.

dmry :Hakan Demiray’ın blogu.PHP, CSS, programlama, Google ile ilgili haberler yani bilgisayar ile ilgili deneyimlerini ve bilgilerini paylaşıyor.Arada bir hayatından birşeyler de karalıyor.

skykhan :Benim ortaokuldan arkadaşım olan Gökhan’ın blogu.Genelde eğlence üzerine yazılar yazar.Bilgisayar dünyası ile ilgili arada sırada birşeyler karalar.Yakın zaman da yeni temaya da geçecek.

yakuter : Sitemin açılmasında çok büyük katkısı olan ve açıldıkdan sonra da hiçbir yardımını esirgemeyen değerli dostum Erhan Yakut’un günlüğü.Önceden her konudan yazı yzıyordu ancak kendi temasını yaptıktan sonra daha çok bilgisayar, programlama, web tasarım ile ilgili yazılar yazmaya başladı.Ayrıca WordPress için bir de forumu bulunmakta.Bence içerik ve bilgi bakımından eşsiz sitelerden birisi.

Teknoseyir :Benim deyişimle “teknolojiyi buradan da setredebilirsiniz” kendi deyişiyle “teknolojik bir seyir defteri” olan web2.0, internet dünyasındaki yenilikler, bilgilendirmeler ve buna benzer makalelerle 2 ayı geride bırakmış olan mükemmel bir blog.ilk açıldığı günden beri takip ediyorum.Çok hoş ve faydalı bilgiler bulabileceğiniz bir blog.

noktam.net :Genelde bilgisayar, internet ve windows ile ilgili makaleler ile yayın yapan bir başka blog.Geçtiğimiz günlerde “Magazin” kategorisi açarak eğlence sektörüne de el attı.

Bunalım :Psiko takılan karanlık bir blog :D.Temasının düzenlenmesinde benimde az çok katkım olan, aşk,şiir,romantizm gibi konularda yazılar yayınlayan güzel bir blog.Özellikle bayanlara tavsiyemdir.

Gönlümce :Grafik,resim,günlük ağırlıklı yazıları barındıran bir diğer günlük.Teması çok hoş.Benim de bu tema aklımdan geçmişti ama artık kendi temamızı hazırlıyoruz :D.

GfxDizayn :Masaüstü yayıncılık ile ilgili bilgiler veren bunlarla ilgili kaynakları yayınlayan benim de iki gündür takip ettiğim ama çok başarılı olduğuna inandığım bir blog.Adobe Indesign ile ilgilenenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bloglardan birisi.(Gerçi bununla ilgili kaç tane blog var ki?)

Wolkanca :Birçok kategoride harika yazıları olan, teması yönüyle sade ve ilgimi çeken günlüklerden birisi.Bakılmadan geçilmeyecek cinsten yani 😉

Serhat.gen.tr :Program tanıtımı, tavsiyesi, kullanımı ilgili yazıların yanı sıra müzik ile ilgili yazıların da bulunduğu çok hoş bir günlük.

Daha yüzlerce hatta binlerce blog var ancak bunların tamamını ne benim yazmam mümkün ne de sizin ziyaret etmeniz.Burada benim ziyaret ettiğim sizin de ziyaret etmenizin iyi olcağını düşündüğüm günlükleri tanıtmaya çalıştım.Umarım bir nebze olsun açıklık gelmiştir blog konusuna.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

20 comments

benim siteyi yazmamışsın (şuan açık değil gerçi serverın hdd yandı :() öyle olsun 😀 bundan sonra hergün sana yemek işkencesi yapıcam 😀 msn de öyle bir konuşacam ki pöfff ağızından akan sularlar alanyayı sel götürcek 😀

Sen yayına gir seni de tanıtırız :D.En alttaki açıklamayı oku bakim 😀

Merhaba siteni reffererlerde gördüm şaşırdım. Benim sitemide tanıttığın için teşekkür ederim.
Not: O albüm tanıtımlarını hit için koydum. O kategoriye konu açtığımda anasayfada çıkmıyor.

Aslinda son gunlerde degil uzun suredir bu furya var ben uzun sure msn space ile Turkiyede insanlara blog acmanin ne kadar kolay oldugunu ogretmeye gostermeye calistim ve bunu basardim artik Turkiyede msn spaces ile ilgili kaynak arandiginda mutlaka benim ismim gecer ve tabi bu misyonumu tamamladim artik herkesin hatta sirketlerin buyuk gazetelerin (ornek: blog.milliyet.com.tr ) blog sayfalari olacak. Benim blog calismamida yazina ekledigin icin tesekkur ederim bir eklemede benden olsun http://www.nahnu.org

ismi geçen her siteyi özenle takip ediyorum..
Hepsi birbirinden güzeller.. Başarılar dileyeceğim ama zaten başarılılar 😉

Bu güzel yazı için teşekkürler. 🙂
Bloglar farklı konularda düşüncelerin özgürce ve daha samimi bir şekilde anlatıldığı için benim de hoşuma gidiyor, takip ediyorum. 🙂

Teşekkür ederim kardeş, eylemlerimiz sürecek daha nelere el atacağım bir bilsen 🙂 Eylülde ki bütlerden sonra tabi 🙂

Bilmek isterdim :D.Hayırdır beyazeşya sektörüne de mi el atıyorsun yoksa :D.Rakip olmayalım 😀

güzel makale.. ayrica;
benimde sitemiz gecmesine sevindim,
tesekkürler hamdi.. 😉

Rica ederim.Bu arada daha alamadığım birçok blog var.Onları da bir sonraki yazımda ele alacağım.Bölüm bölüm yani.

Hamdi, senin bir ilk blohlamaya başladığın günleri düşünüyorum bir e şimdiki halini. Arada uçurum var desem yeridir. Aynı yolda yoluna devam et. Sevgi ve saygılarımla dostun yakuter…

Çok teşekkür ederim Yakuter.Hepinizin sayesinde bu duruma geldim.Hep beraber el ele.

Guzel bir tanitim olmus eline saglik benim sitemede beklerim

Bir cevap yazın

*