Birçoğumuz tasarımlarımızda kullandığımız grafiklerin ya da karakterlerin vektörel olmasını isteriz. Hatta bazen sadece tasarımda değil, başka alanlarda kullanmak üzere hazırladığımız bir grafiğin de hatasız olması için vektörel olmasına özen gösteririz. Ancak bu durum kaydedilmiş resim dosyaları ya da daha doğrusu vektörel bir formatta kayıt yapılmadığı zaman içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Kullandığımız logoyu, yazdığımız bir yazıyı vektörel yapmak istediğimiz zaman türlü hatalarla karşılaşabiliyoruz. Ya da çok uğraştırabiliyor. Vector Magic bu soruna çözüm getiren bir web 2.0 mucizesi.

Vector Magic‘in işleyişinden kısaca bahsedecek olursak “bitmap”  türündeki grafiklerimizi yükleyip birkaç ufak işlem sayesinde vektörel grafiğe çeviren sonrasında bunu paylaşmamıza da imkan sağlayan çok hoş düşünülmüş bir servis. işlemi Vector Magic sitesine girdikten sonra şu şekilde gerçekleştiriyoruz:

  1. “Gözat” butonuna basarak bilgisayarımızda bulunan ve vektöre çevirmek istediğimiz grafiği seçiyoruz .
  2. Seçim işleminden sonra “upload” düğmesine basıyoruz ve yükleme işlemini gerçekleştiriyoruz.
  3. Karşımıza çıkan sayfada grafiğimizin ne içerdiğini (logo, resim, yazı) seçip “next” butonuna tıklıyoruz
  4. Bir sonraki aşamada işlem kalitesini seçiyoruz. Tabi ki “high” en güzeli olacaktır.
  5. Sırada hangi renklerle çalışacağımızı seçiyoruz. ister 7 renkten oluşan bir grafik istersen daha fazla renk seçeneğini seçebiliyoruz. Buradaki seçimden sonra vektöre çevirme işlemi başlıyor.
  6. Ufak tefek ayarları sağda bulunan araç çubuğu yardımıyla yaparak daha da kusursuz bir dönüştürme işlemi gerçekleştirmiş oluruz.
  7. Bütün işlemler bittiğine göre artık bilgisayarımıza vektör formatında (eps..)  istersek bitmap (png) formatında kaydedebiliyoruz.Ya da “share” butonu yardımıyla arkadaşlarımızla paylaşabiliriz.

Çok karmaşık grafikler dışında daha sade grafiklerde çok daha başarılı oluyor. Ama internet üzerinden bu işlemi yaptığımızı düşünürsek ve fazla yorulmadığımızı da hesaba katacak olursak müthiş bir servis olduğunu tekrar belirtmek isterim.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Pratik, kullanışlı bir servismiş, işime yarayacak. 🙂 Teşekkürler paylaşım için. 😉

Bir cevap yazın

*