Candan Erçetin ne kadar da güzel söylemiş şarkısında “dünyada ölümden başkası yalan” diye. Gerçekten de böyledir ki yaş, cinsiyet, ırk fark etmeksizin herkesin eninde sonunda geleceği gerçektir ölüm. Tabi böyle ölüm deyince ürpertici oluyor biraz ama Cem Yılmaz’ın ölüm ile ilgili yaptığı esprileri aklımıza getirerek sanırım biraz rahatlayabiliriz. Ama yine de tedbiri bırakmayıp biraz hazırlık yapmak gerekiyor.

Az önce düşündüm; bir saat sonrasına kimsenin garantisi yok. Neleri bırakacağımı ve nasıl bırakacağımı. İşin maddi yönünü geçtim internet yönüne geldim. Gerçekten iyi yatırım yapmışım internete. Tüm her şeyim internet hesaplarımda. Peki bunların şifreleri kimde? Tamamı bende. İşte bu yüzden değişik kişilere değişik hesaplarımın şifresini verme kararını aldım. Tabi içlerinde kimsenin ulaşmasını istemeyeceğim içerikleri kalıcı olarak yok ederek. Lazım olur belki diye bulundurduğum şeyler de dahil buna. En basitinden cep telefonu pin kodum, internet sayfalarımın bilgileri, sosyal ağ hesapları vs. Aslında bakınca ilk başta hepsi abartı geliyor ama değil.

Mesela banka hesabıma ulaşmak için cep telefonumdaki şifre programını çalıştırmak gerekiyor. Bunun için de pin kodu 🙂 Sitelerin hayata devam etmesi için FTP/panel bilgileri host şifreleri hesap şifreleri gerekiyor. Finansmanı bankadan sağlanacak olan siteler için her ikisi de lazım.

Bunun yanında e-posta hesapları da var tabi. Kullandığım iki e-posta hesabımda da muazzam mesajlar, bilgiler yer alıyor. Bunlara da ulaşmak için şifreleri… Yine aynı hesaplar içinde kimlere borcum, kimlerden alacağım olduğu da yazıyor ki benden sonra insanlar kavga etmesin.

Yani işin özeti bir kripto hazırlıyorum. İçerisinde hesapların şifreleri, kimlere devredileceği, devretmeden önce içerisinden nelerin silineceği gibi geniş bilgilerin olduğu bir dosya olacak. Bunu da bir dişicana emanet edip hayata devam edeceğim 🙂

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

guzel bir konu olmus,bende simdiden usunmeye basladim sifreleri ne yapmam gerektigini.

Bir cevap yazın

*