Hepimizin muhakkak ihtiyaçları olmuştur.Kimisi iPod, kimisi ayakkabı, kimisi cep telefonu almıştır.Peki ihtiyaçlarımızı karşılarken veya karşıladıktan sonra acaba ben nasıl bir tüketiciyim sorusu aklımıza gelmişmidir.Veya ne kadar bilinçliyiz.Mesela bunu şöyle ölçelim ürün bozulduğunda ilk iş olarak servisine mi götürüyoruz?Cevabınız evet ise yazıyı sonuna kadar okumanız yararınıza olacaktır.

Ürünü alma aşamasınayken:

Ürünümüz bir cep telefonu olsun.Yaman marka bir cep telefonu var.Bu telefon internetteki herhangibir alışveriş sitesinde 500 Ytl olsun, herhangibir tekno markette 505 Ytl olsun, dışarıdaki bir telefoncuda da 515 Ytl olsun.Telefon ve modeli üçünde de aynı.Ancak gördüğümüz üzere fiyatlar farklı onun için önce belirlediğimiz özelliklerde bir telefonun veya ürünün fiyatını bir araştırmalıyız.Ve internetten aldığımız ürünlerin kargo ücretlerini de bu hesaba katıp doğru bir kıyaslama yapmamız lazım.Diyelim ki en uygun tekno markette çıktı ve gittim alacağım.Mutlaka yanındaki aksesuarları, ambalajın içerisinde gelen kitapçıkları ve buna benzer materyalleri kontrol etmemiz lazım.Diyelim ki ben Yaman marka telefonu aldım eve geldim ve kulaklığı çıkmadı.Aldığım yere götürdüğümde ne ile karşılaşacağımı bilemem.Bana satan kişican veya dişican “ben size tam vermiştim” diyebilir.Bu tür olaylara meydan vermemek için ilk kontrol öenmli.Ha unutmadan mutlaka fiş, fatura, teslim fişi gibi bir belgeyi almayı unutmayın.

Ürünü aldıktan sonra:

Yaman marka cep telefonumuzu aldık ve eve geldik.Ancak daha hiçbirşeyini bilmiyoruz.Ve bu marka ve modelden kullanan arkaşlarımız var.Tutup da arkadaşımızdan öğrenmiyoruz kullanımını.Herşeyin en doğrusu kutunun içerisinde gelen kullanma kılavuzunda mevcuttur.Arkadaşımızın doğru kullandığını bilemeyiz.Değil mi?Onun için ilk kullanımdan önce mutlaka kıvavuzu okumalı ve talimatları yerine getirmeliyiz.Ha bir de şu kısım var ürünümüzü bir buzdolabı olarak değiştirelim.Buzdolabını aldınız evinize geldi, yetkili servis tanıtımını yaptı ve gitti.Bu arada da elektrikler gitti geldi.Elektrik geldikten sonra buzdolabından sinyal sesi geliyor.Bozuldu diye hemen aldığımız yeri veya servisi aramanın bir mantığı yoktur.Kılavuzunda zaten onunla ilgili kısımlar var.Açıp okusak aslında onun bozulmadığını elektriğin gidip geldiğini ve dolabın içindeki yiyeceklerin kontrol edilmesi gerektiğini bize haber veren teknolojik bir sinyal olduğunu kendimiz de göreceğiz.ilk iş olarak servisi veya satıcıyı aramakla aslında o insanların da vaktini çalmış oluyoruz (kendimizden biliyorum buzdolabı ile ilgili gelen en çok şikayet bu :().


Üründen memnun kalmadıysak:

Evet işin en caf caflı kısmı burası.Tüketici Hakları diye bir hakkımız var.Ancak bunu bazen abartanlarımız var.Ürünümüz yine buzdolabı olsun.Huriye teyze Yaman marka bir buzdolabı alsın.Eve gelsin.ikinci gününe de arıza yapsın.Ve Huriye teyzem bu markaya karşı soğukluk hissetsin.Olabilir dedi ve servisi çağırdı.Servis geldi arızayı giderdi ve gitti.Birkaç gün sonra yeniden arızalandı.Yine servis geldi yine tamir etti yine gitti.Veee evet üçüncü arıza.Artık Huriye teyzem dolabın değişmesini isteyebilir.Üçüncü arızadan sonra ürünün değişimini talep edebiliriz.Veya para iadesi de isteyebiliriz.Ancak düzgün çalışan bir dolaba saçma bir bahane bulup bunu değiştirin diyemeyiz.Mesela bu saçma bahane buzdolabının küçük gelmesi olabilir.Ama bunda suç tüketicinindir.Çünkü kendisi beğenerek, görerek almıştır.Ve eğer asılsız bir bahaneyle ürünün değişimini istersek, tüketici haklarımızı kullanmaya çalışırsak, yerel gazetede orda burda o markayı kötülersek bilin ki hapı yuttunuz.Çünkü firma aleyhinize bir tazminat davası açabilir.Alanya’da böyle bir olay mazide yaşanmıştı.Babacanın birisi A marka buzdolabının arızalı olduğunu ve firmanın değiştirmediğini gazeteye fotoğraf çektirerek vermiş A marka yetkilileri yanlarında bilirkişiler ile babacanın dolabını incelemişler ve tüketici hatası olduğu ortaya çıkmıştı.Ve sonrası kötü bir macera olmuştu babacan için.Firma babacana 10 milyarlık tazminat davası açmış ve paşa paşa da kazanmıştı.Onun için hakkımızı bilmemizde fayda var.Yani herşey tüketici hakkına girmez.Bir ürün alındıktan sonra 1 ay içinde iade edilir ama hangi şartlarda olduğunu bilmek lazım.

Bu yazıdaki örneklerin bir kısmı hayali bir kısmı da bizzat kendim tarafından yaşanmış ve yaşanmaktadır.Faydalı bir yazı olduysa ne mutlu bana :D.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

51 comments

h-yaman gerçekten öenmli noktalara dikatçekmizsin.Hakkında bölümünü okudum senin orada “bay herşeyi bilen” gibi bir ifade geçiyordu.Sana uygun bir lakap gerçekten de 😀

Yine üzerine vazşfe olmayan bir konu hakkında yazmışsın.Ancak beğendim 😛

bence üzerine vazife bir konuda yazmış.en azından tüketicilerle iç içe.o yazmıcakda ben mi yazcam

birde bu fiş, fatura olayından yırtmaya çalışan işyeri sahipleri var…hele birde biraz pazarlık yaptıysanız adam vermem diye diretiyor(bu durum öyle beyazeşya gibi ürünlerde olamz tabii)dikkatli olmak lazım..almamak bile yasal suçtur…bilgilerinize arz ederim(dilekçe gibi oldu 😉

ÖDEViMi BURDA BULDUM
ÇOK SAMiMi VE iÇTEN YAZMIŞSINIZ
TEŞEKKÜRLER h-yaman

Bugün sabah fare aldık eve geldik bozuk çıktı. Biz de fişini atmıştık 🙂 Gittik adama dedik fişini yırttık diye. Adam bize güvendi ve değiştirdi. 🙂

bir de tüketici nasıl daha bilinçli olabilir de olsaydı muhteşem veya muhteşemmm ötesi olacaktı!!!!….

güzel olmuş en azından anlaşılır ve çok uzun deyil teşekkürler sizede iyi dedikodular tabi banada he he

Gercekten Bir Site Aranması Gereken Hersey var Özelllikle Bu Blog Kısmında insanların TalepleriniGörebiliyoruz Basarılarınızın Devamını Dilerim..

bide günümüzdekiler bilinçli hreket etseler tam olcak ama nese o günleride örürüz inşallah:D

bende çok tesekkür ederim sizin sitenizden çok güzel yararlanıyorum.:)

gerçektende hos bir yer. googlede tesadüfen buldum. bundan sonra ziyaret ederim. iyi günler arkadaslar

varya iyikiböyle 1 ödevim olmuş.yoksa hiçççç işimolmaz.yani hiçbir şekilde bu siteye girmem.Bu arada yazının içinde bay çok bilmiş yazıyor; bulaf tam sana uyuyor.iyi günler arkadaşlar(P)

bu bilgiler uzun ama güzel mükkemel mük mük mük

çok güzel olmuş gerçekten.ama maddeler halinde yazsaydınız daha güzel olabilirdi diye düşünüyorum.yinede güzel olmuş.teşekkürler 🙂

Bencede çok güzel bir yazı olmuş.Ancak (Tüketici olarak nasıl daha bilinçli olabiliriz) sorusuna yanıt yok bu metinde ancak yinede uzun ve aradağım tüm bilgilerden daha güzel.Arkadaşlar bilgi önemlidir ve lütfen bu bilgi hazinesini iyi kullanalım.

işte performans odevimi burada buldum hoca 100 werdi süper çok güzel çok teşekkürler H yaman

Merhaba tüketici haklarına büyük bilinen firmalar her zaman daha iyidir denilerek onlardan alışveriş yapıyordum. Bundan bir süre önce ARAL İTHALAT’ın ithal etmiş olduğu bir DVD’yi aldım. Ürün bozuldu Ankara’da bulunan servisleri bana çok uzaktı. bunu bildirdiğimde hemen sonuç aldım. kargo ile benden alındı ve tamir edilip bir hafta sonra göndereceklerini bildirdiler. Fakat Arçelik’ten bir ütü aldım dışarıda daha ucuzken oradan 360tl’ye aldım. Şimdi aynı ütü 260tl. Ütü bozuldu tamiri 1/2 fiyatına jenaratör kireçlenmiş kireç gidermek için 130tl vermem gerekiyor. Yeni bir ütü farklı firmalarda 130-160 civarı ne yapmamı önerirsiniz.

Eğer garantisi bittiyse yapılacak birşey yok. Ama garantisi devam ediyorsa bu ücreti talep etme hakları yok.

İnsanların çuğu bilmiyor güzel bir bilgi paylaşımı olmuş bence gerçekten yararlı olmuş insanlar şimdilerde güzel sözler ve sevdiği kıza iyi geceler mesajı göndermekle meşgul özellikle cep telefonları çıktığından beri internette sürekli gezindikleri halde kendi haklarını araştırmıyorlar, bilgilendirici bir sayfa yaptığınız için başarılısınız.

Bir cevap yazın

*