Türkçe olarak başarılı olanını görmediğim, saçma filmlerin aksine yabancı sinemalarda çok güzel filmler beğeniye sunulmuştur bu kategoride. Yalnız dikkatimi çeken birşeyler vardır. Bilim kurgu filmlerinde hiç şaşmayan senaryolar vardır. Hepsinde mutlaka olan yani olmazsa olmazları vardır.

 1. Film gündelik hayatta bildiğimiz köpek, kedi, yılan, örümcek, hamam böceği, bit, kene gibi börtü böceğin üzerine yazılmıştır.
 2. Mutlaka bir deney esnasında malzemenin birisi fazla verilir ve yeni bir yaratık oluşur.
 3. Yaratık deney yapanı yemezse zaten çok büyük terbiysesizlik olur.
 4. Film kahramanları mutlaka ıssız bir ada veya dağ başına tatile, eğlenmeye gitmişlerdir. Dişicanlı kişicanlı bir ortam vardır.
 5. Bu grubun içinde mutlaka aykırı bir insan vardır ve hep ilk ölen odur. Biraz da sapıktır ayrıca bahsi geçen er kişi.
 6. Eğer ormandaysalar ikişerli kümeler halinde ormana yayılıp canavarı aramaya başlarlar. Ellerinde tabanca, sapan, ok vs. gibi yarıcı silahlar bulunur ama fayda etmez. Çünkü bu operasyon sonucunda mutlaka zaiyat verilir.
 7. Grubun bir lideri vardır. Emirleri o verir. O öyle biridir ki bilgisi ve müthiş zekası ile grup dişicanları arasında ilgiye mazhar olur.
 8. Yukarıda bahsi geçen kişilikte bulunan sıfatlar; yakışıklı olmak, yarı çıplak bir halde olup kaslarının görünmesi, canlı anatomisine ait herşeyi bilmesi, saldırıya maruz bırakan türün geçmişi, geleceği ve biçimine ait herşeyi bilmesidir. Bunlara sahip olan abi, o abidir işte.
 9. Tüm planlar suya düşünce akla yardım istemek gelir. Nedense hiçbir iletişim aracı çalışmaz. Telsizin tüpü bitmiştir, cep telefonunda kontör yoktur, uydu bataryaları da bozuktur.
 10. Kurtulma planları içinde çok zorlu bir aşama mutlaka vardır ve bu etaba nail olan kişi bir atletizm dalı ile mutlaka ilgilenmiştir.
 11. Bir de nedense filmde kahkahalar atıp gülen kişi ölme sırası gelen kişidir.
 12. Kaçış için düşündükleri teknenin bir tarafı kırıktır, uçağın yakıtı yoktur, arabanın ise platini meme yapmıştır.
 13. O kadar kişi arasından son dört kişi kalır kurtulma adına. Bunlardan da ikisi yolda mutlaka ölür. Son kurtulanların ise birisi dişican birisi kişicandır. İkisi arasında önceden yaşanan bir aşk vardır eğer yoksa da olacaktır.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

Filmdeki yılan, timsah, örümcek, pire normalden 1000 kat daha büyüktür.
Bu filmlerde mutlaka gözlüklü bir adam (hep erkektir) vardır ve bilinki o gözlük mutlaka düşecektir.
Filmdeki hayvan manyak mıdır yoksa gözlük midesine dokunduğundan mıdır nedir, gözlüklü adam gözlüğü düşürmeden o adama ilişmez, gözlük düşünce adamı yer.
Gözlüğünü düşüren adam bir yandan göremiyorum, göremiyorum diye bağırırken bir yandan da eliyle yerleri yoklar. Mutlaka gözlüğünü bulur ama gözüne taktığı anda bir de ne görsün! Hayvan, adamın dibine kadar gelmiş ve onun gözlüğü takmasını beklemektedir. Gözlüğü takınca CEEE yapar ve adamı yutar.
Yaratığın sesi film yabancıysa tiz bir çığlıktır yerliyse kükreme sesidir. Bu ses genellikle yaratık ölürken daha net duyulur.

Keyifle okudum yazıyı. Tespitler harika idi. Çok eğlendim okurken teşekkürler.

Bir cevap yazın

*