Her sabah RSS okuyucuma düşen yazıları inceliyorum. Hemen hemen hergün ilk işim bu oluyor. Bu sabah düşen bir yazı oldukça canımı sıktı. Benim gözümde aslında bir sene önce biten Bildirgec’de yayınlanan bir yazıydı bu. Yazı başlığı “wordpress tema çalma/kopyalama”. bakiyyebemolu tarafından yazılan yazının her tarafı ofsayt.

Başlık o kadar itici ki anlatmak mümkün değil. Eğer Bildirgec ciddi bir platformsa neden böyle yazılara izin veriliyor anlamıyorum. Bazen sırf “laf olsun padişahım” tarzında yazılar yazılıyor. Bu da onlardan birisi. Ancak diğerlerinden farkı sanki güzel birşey yazılmışcasına moderatörlerin bu yazının yayınlanmasına onay vermesidir.

iyi artık yaptığımız, kullandığımız temaları da korumak için uğraşalım. Siz benim güzel ülkemin sivri zeka insanlarını bilmiyor musunuz da yazının  için de bir de “amacımız çalmak değil” tarzında mesajlar veriyorsunuz.

Buradaki sitemim hem bu yazıyı yazan arkadaşa hem de sorumsuzca davranan Bildirgec moderatörlerinedir.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

11 comments

adamlar reklam gelirleri ile holdingleşmeye çalışıyor.şunlara bir dur diyen yok mu? 🙂

@sinan doğru söylüyorsun da bir babayiğit çıkıp yıkamıyor işte. Telekom neyse bunlar da o 🙂

Doğru bir noktaya değinmişsiniz, lakin mühim olan kalitemi? Cevap evetse sorduklarınız anlam kazanır yoksa …
Bildirgeç adı üstünde :))

Bi’ de artık Günlük kategorisini de eklemişler, hiç hoş olmamış. Ben yalnızca bildiriler için kayıt oluyordum, günlük için ayrı xml dosyaları var zaten? (bildirgec.org/gunluk.xml)

Büyüdükçe küçülen oluşumların son örneklerinden bu bildirgec. Aynı adları gibiler bildirip geçiyorlar. Gerisi umurlarında değil.

Ben de demin gördüm yazıyı oldukça şaşırdım. Az önce bir yorum yaptım, gayet kötü tabi böyle birşeyi görmek çok üzücü. Emeğe edilen saygısızlığa, hırsızlığa teşvik eden bir yazı. Daha fazla bir şey söylemeye gerek yok sanırım.

Bildirgeç ne yazık ki aynı konunun defalarca tekrarlandığı, lifehacker ve benzeri sitelerden çeviri yapılıp yapılıp eklendiği, Hamdi’nin yazısında da yazdığı cinsten yazıların olabilidiği, yazıların ’ında kesin imla ve noktalama bozukluğunun olduğu bir platform ne yazık ki. Eğer bu bir blog yazısı olsaydı ve bildirgeç’te olsaydı şöyle olabilirdi:

bildirgeç ne yazıkki ayni konunun defalar ca tekrarlandiği life hacker vb.Sitelerden çeviri yapılıpeklendiği hamdinin yazındada yazdıı cinsden yazıların olabildii; yazıların ında kesin imla ve noktalama bozukluğunun olduğu 1 platform ne yazıkkı…

Zaten son zamanlarda bildirgeç editörlerinden oldukça fazla şikayetçi oluyor insanlar. Ben de onlara dahilim. Keza editörlerin bazı yazıları hiç okumadan onayladıklarını da düşünmekteyim. Zamazing konularının bildirgeçte yayınlanması falan gibi saçma sapan durumlar da yok değil.

Bildirgec’e, yönetimine kızmamak lazım. Sitenin içeriğine, özgünlüğüne, Türkçe hatalarını görüp dikkat çeken kullanıcılara kızmak lazım. Kullanmayın üyeler azalsın işte o zaman 2-3 sene önce ki bildirgec karşımıza çıkacaktır. Yöneticiler o zaman işe sıkı sıkı sarılacaklardır. Lakin bu tarz bildirilerin buralarda tartışılması da bir reklamdır. Bildirgeç ve yönetimi bu konu da çok iyiler…

Aynen, sizlere ben de katılıyorum. Kontrol etmeden yayınlıyorlar. Zamazing’e ekleyeceklerini buraya ekliyorlar. Ya da buradakini oraya ekliyorlar. Neyse yine de güzel şeyler yapıyorlar. Ancak biraz daha dikkat diyorum.

Bir cevap yazın

*