Seksenli ablacanların biricik sevgilisi, bizlerin efsanesi, şimdiki zamane veletlerinin de yerine Rotring, Tombo gibi uyduruk markaları kullandığı ülkemizde çığır açan uçlu kalemdir Atlas marka kalemler. Kendinden sonra gelen uçlu kalemleri de kapsamıştır. Kırtasiyeye giden “uçlu kalem” yerine “atlas kalem” tamlamasını kullanmıştır aynı “selpak”, “kağıt mendil” ikilisinde olduğu gibi. Mavi, kırmızı, pembe, yeşil ve beyaz renklerini gördüğüm bu kalemin birçok işlevi vardır.

İlk ve temel işlevi yazmaktır. Yazarken verdiği zevki hiçbir kalem vermez. Hele ki uç çıkması için bastığımızda çıkan mekanik çıtırdı Müzeyyen Senar mertebesinde kulaklarımızın pasını siler. Bu kalemi kullanan yanında uç kutusu ve silgi de taşımaz. Çünkü kalemin iç kısmı uç saklamaya gayet elverişlidir.

Bir diğer işlevi de silah olmasıdır. Şöyle ki; kendimize bir kurban seçeriz. Hedef tanımlandıktan sonra Atlas kalemimizi fazla zorlamadan uç kısmındaki huniyi çıkartırız. Kalemin mekanik (beyaz renkte olan) kısmını çıkarıp dış korumasını elimize alırız. Ağzımızda sakız niyetine çiğnediğimiz ve bol tükrük ile sıkışmasını sağladığımız kağıt parçası ufak bir ağız hareketi ile mermi olarak Atlas kalemin dış korumasının içine aktarılır. Artık silahımız doludur. Hedefimize doğrultup kendimizi kasmadan, sıkmadan hafif bir nefesli baskı uygulayıp ateşliyoruz. Olay budur. Bundan sonrasında hedef kendisine yapışan kağıt ile meşgul olacaktır. Yalnız hedef tutmak önemli bir meseledir. Allah muhafaza öğretmene gelirse olacaklardan Atlas kalem dahil olmak üzere kimse mesul olmayacaktır.

Diğer işlevi de hafif bünyesi ve narin yapısı sayesinde elde mükemmel hareketlerle döndürülebilmesidir. Tesbih çekmek kadar zevklidir ve karizmatiktir. Dişicanlar etranızda yapacağınız güzel hareketleri izlemek için hilal şeklinde dizilmiştir. Parmakların arasında adeta kayar. Ayrıca diğer markalara göre ucuzdur da.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

6 comments

küçükken öss ye giren abi ablalarımda görürdüm hep bu kalemi ama kullanamıyorum böle kalemler kurşun ve uçlu kalemlerde yanlızca rotring ve faber castell kullanabiliyorum.diğer kalemlerden yazarken çıka garip seslerden bi hoş oluyorumda 😀 kurşun kalem hiç kullanamıyorum zaten o sesten sanırım tik yada huylanma tarzı bişey 😀 belli bi süre sonra başım ağrımaya başlıyor

Bir cevap yazın

*