Dün günümü ufaklığa Windows 7 kurmaya ayırmıştım. Windows 7 Home Premium EN edindim. İngilizce edinmem biraz vakit kaybettirdi. Çünkü üst sürümlerdeki kadar kolay olmadı Türkçe’ye çevirmek. Bilgisayarın orjinalinde gelen Windows Xp Home içinde yedeklerimi aldım. USB’mi hazırladım ve işlemlere başladım. Şimdi USB hazırlamadan sonuna kadar tüm işlemleri maddeler halinde inceleyelim.

 • USB olarak Kingston 8 GB flash bellek kullandım. Hazırlamasını da daha önce anlattığım gibi yaptım.
 • Bilgisayara USB belleği takıp bilgisayarı yeniden başlattım. Çünkü yükseltmeden sıfırdan yüklemek istedim.
 • İlk sorun USB’yi bir türlü görmemesi ve boot menüsünün çıkmamasıydı. Bunu da BIOS ayarlarına girip “boot”  sekmesi içinden HDD olarak seçilmiş ilk okunma sırasına USB’yi seçtim. Tekrar başlattığımda USB’yi gördü ve kuruluma geçti.
 • Kurulum hiç bir hata olmadan yaklaşık 30 dakikada bitti.
 • İlk açılışın ardından ilk işim İngilizce olan sistemi Türkçe’ye çevirmekti. Her yerde yazılan gibi bölgesel ayarlarda Klavye sekmesinde dil ekleme butonu yoktu çünkü sürümüm Home Premium idi. Bu sorun için:
 1. Vistalizator‘ü indirdim.
 2. Buradan Türkçe kitaplığını indirdim (32 Bit için).
 3. Vistalizator’ü çalıştırıp içine indirdiğim Türkçe kitaplığını ekledim. Bilgisayarı otomatik olarak yeniden başlattı ve Türkçe’ye çevrilmiş oldu.
 • Güvenlik programı olarak Nod 32’yi kurdum. Hem fazla sistem kullanmıyor hem de iyi bir koruma sağlıyor.
 • Ardından sürücülerimi kontrol ettim. Sadece APCI sürücüsünü bulamadı. Bu anakart ile ilgili bir sürücü. Aslında çok önemli değil ama yine de kurmak gerekiyor. Windows güncellemesinden denedim ancak olmadı. Ardından Windows 7 için bu sürücüyü aradım. Windows 7 olmasa da Vista için olan sürümünü şuradan indirip içinden çıkan kurulum dosyasını çalıştırdım. Kurulum bitince bilgisayar yeniden başlatıldı. Bu sorun da çözüldü 🙂
 • Sonrasında programlarımı kurdum. Photoshop, CSS için Top Style, diğer kodlamalar için Notepad++, sunucu için XAMPP, FTP için Filezilla…
 • Herşey tamamlandıktan sonra görünüm ayarlarını yapıp Aero paketini kaldırdım. Sadece Aero paketini kaldırdım, onun dışında diğer görsel öğeler (saydamlık vs.) hepsini kullandım. Aşağıda da bir ekran görüntüsü mevcut.

Biraz da genel performanstan bahsedip yazımızı sonlandıralım. Herşey tek kelime ile mükemmel. Tamamen şarj edip 6 saat 48 dakikayı gördüm. Bu çok iyiydi. Çünkü benim kaygılarımdan birisi de  pilin az gitmesiydi. Sistem kullanımı da daha önceki Windows Xp Home ile aynı ve çalışma olarak da XP’den daha hızlı. Hem de bayağı hızlı. Özet olarak çok memnunum ve kesinlikle netbook cihazına kurmayı düşünen arkadaşlara tavsiye ederim.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

11 comments

Güzel bir inceleme yazısı hazırlamışsın. Netbook kullanıcıları için faydalı bir kaynak niteliği görür.

hamdi inceleme için teşekkürler,
yalnız benim denemelerim de olumlu gerçekten güzel.
yalnız bir şey dikkatimi çekti.
aynı diskte ayrı bölümlerde windows home sp3 ve windows 7 yüklü.
ikiside sıfır tam kurulum ama ben senin gibi XP den daha hızlı verim alamadım. benim XP’im win 7’den hala hızlı 🙂 pc özelliklerimde çok iyi
Dediğin gibi win 7 az enerji yer güç tüketimi daha azdır ama performas bakımından xp benim için daha hızlı diyebilirim.

Bende en yakın zamanda kurayım benim canavara windows 7 yi 🙂 Hayırlı olsun windows 7 in bu arada

kurduğunuz windows lisanslımı lisanslı değilse bi problem çıkardımı bende 1005HA modeline kurmayı düşünüyorum

güncellemeleri falan rahat çekebiliyor musun? hani win 7 kırılmaycaktı 😀

ben de asus 1000ha kullanıcısıyım ram 2gb yaptım windows 7 kurdum biosumu guncelledım ve 224 mb vıdeo oldu ve sunu sormak ıstıyorum wındows 7 de ekran cozunurlugunu bı turlu degıstıremıyorum asus merkezıne de sordum bu soruyu ve desteklemedıgını soyledıler bu yuzden tekrardan xp ye donme kzorunda kaldım cunkı kullandıgım programlarda ve msn de alt tarafta bulunan seceneklerı goremıyorum bunu bı turlu wındows 7 de halledemedım eger sen cozebıldıysen bunu bızede anlatabılırmısın ıncelemen ıcın tesekkurler…

Bende bu gün 1000 HA modeline win 7 yükledim. ancak fn tuşunda ses ve wirelles çalışmıyor. yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

*