Son birkaç gündür sanal alemde, mekanımızda acaip gelişmeler oldu. Ben de birazcık turladım dün akşam ve hoşuma giden haberleri ve yorumlarımı yazdım. ilk haber başımızın belası, interneti en pahalı kullandırma birliği Telekom ile ilgili olacak. Fark ettiyseniz internet birkaç gündür kağnı gibi yavaştı. Hatta bunu Fatih Abi ile konuşmuştum ve o da “yine köpekbalığı ısırmıştır kabloları” demişti :). Bu sefer öyle değilmiş ama Telekom’dan yetkili bir babacan internette sorun olmadığını, hızın normale döndüğünü söylemiş. E tabi anacım normalde de yavaş olduğu için ayırt edemiyorlar ki normal mi arızalı mı? Onun için bu babacanın gözlerinden öpüyorum ben :D.

ikinci haberim MSN listemin vazgeçilmezi, zaman zaman başımın tatlı belası Sırrı kardeşimin sitesinden gelecek. Sırrı düzenlediği bir tema ile yeni görünümüne büründü. Ben açıkcası çok beğendim hatta kıskandım. Sarı, mavi renkler birbirine çok uymuş. Yani renkleri çok iyi seçmiş ve uygulamış. Eee bize de bu güzel temanın yayınlandığını duyurmak düşüyordu. Şurdan buyrun efem.

Kısa bir süre öne hizmete geçen Google Code, projelerimizi yayınlamamız için bize olanak sağlıyor. Projemize ait bir anasayfa, download yani indirme sayfası, wiki yani kullanma klavuzu ve daha birkaç sayfada projemizi tanıtma imkanı sunuyor. Erhan bununla ilgili bir yazı yazmış, e güzel de olmuş :).

Daha önce tanıtmaya fırsat bulamadığım bir siteyi tanıtmak istiyorum. Türkçe Ajax Kaynağı Ajax-tr yayın hayatına başladı. Projede Eburhan, Yakuter gibi internetin usta isimleri yer alıyor. Sitede Ajax ile ilgili makale, ipucu ve aklınıza gelebilecek her türlü Türkçe kaynağı bulabileceksiniz. Ajax-tr ekibine bu güzel siteyi bizlere sundukları için teşekkür ediyorum ve yayın hayatlarında başarılar diliyorum.

Popüler arama motoru Google 100 tane komik ve bir o kadar düşündürücü arama kriterini filtrelemiş. Yani bundan sonra Google‘ a ‘miserable failure-rezil yenilgi’ yazıldığında kullanıcıların karşısına çıkan ilk sonuç ‘ABD Başkanı George W. Bush’, ‘Fransız askerî zaferleri’ arandığında ‘yenilgi’, ‘insanların düşmanı’ yazıldığında bulunan ilk sayfa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in biyografisi, ‘Sarhoş despot’ kelimeleri arandığında da kullanıcıların karşısına Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula çıkmayacakmış :D.

Son olarak Microsoft’un çok emek verdiği ve bir zamanlar başına bela olan Windows Vista sonunda piyasaya çıktı, Türkiye’ye geldi. Şimdilik kullanmadım neler olduğunu bilmiyorum ama bildiğim birşey var ki korsanının da hemen piyasaya çıktığı :D. Yani Microsoft o kadar emek verdi, o kadar test etti ama yine de öpüldü :D.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Hamdi’cim Alem-i Zahirinin Nabzı’nı iyi Tutuyorsun.Nerede Yenilik Var Takip Ediyosun 😉
Bu Yazında Sitemede Yer Verdiğin için Çok Teşekkür Ederim.

Bir cevap yazın

*