Beni takip edenlerin çoğunluğu Alanya’da yaşadığımı bilir. Alanya denizi, kumu, güneşi ile hatırlanan bir yer olsa da yerli halk için elbette durum daha farklı oluyor. Alanya’nın taktir ettiğim bir yönüdür ki interneti yaygın olarak kullanan, bilgisayar sistemlerini otomize etmiş firma sayısının çoğunluğudur. Ancak bunun yanında geçtiğimiz bir kaç aya kadar internet üzerinde portal niteliği taşıyan herhangibir yapılanma ortaya konulmamıştı. Ne resmi yani belediye bünyesinde ne de gayrı resmi yani bilişim firmaları tarafından ortaya konulmuş bir çalışma yoktu. Nihayet bu dediğim yapılanma Likya Yazılım tarafından oluşturuldu.

Alanya.tv adındaki portalda firma rehberi, ilan, reklam gibi servisler mevcut. Bunun yanında yerel olarak yani Alanya’ya atfen de Alanya’yı tanıtan kısımlar, canlı kameralar,ramazan imsakiyesi, nöbetçi eczaneler vs. bulunuyor. Alanya Rehber’i kısmında yer alan canlı kameralardan şehrin bazı noktalarında bulunan kameralardan canlı izleme imkanı sağlanıyor. Benim en çok ilgilimi çeken kısım ise Alanya Sinema’dır. Filmler ve seanslar kullanıcıyı yormayacak biçimde düzenlenmiş. Bunların yanında hava durumu, yerel radyo ve tv. yayınları da yer alıyor.

Türkçe ve ingilizce olmak üzere iki dilde yayın yapılan portalın yabancı turislerin de ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Tabi talebe göre ekip diğer dillere de eğilebilir.

Düşünce ve içerik olarak oldukça güçlü olan Alanya.tv‘nin alt yapısı için de güzel şeyler söyleyebilirim. Çünkü Alanya.tv içerisine eklenmiş bir içeriği Google’da yapılan arama sonuçlarında ilk sıralarda teşhir edebiliyor. Bunun yanında gereken yerlerde Ajax kullanılması da mantıklı. Yani işlevsellik yönünden ziyaretçinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Yerleşimler ve anasayfadaki son eklenenler bölümü de ilgililerin dikkatini çekiyor.

Tabi ki kul yapımı olduğu için birkaç eksiği de mevcut. Tasarım olarak biraz daha alışılagelmişin üstüne çıkılabilirdi. Az önce saydığım yönleri ile portal olma özelliğini taşıyor. Fakat bir portala bence bu tasarım biraz basit kaçmış. Bu kadar yatırımın ardından profesyonel grafiklerle çalışılabilirdi. Reklam yerleşimleri de biraz itinalı olmalıydı. Sayfanın alt kısmına yapılacak bir ek ile bu sorun da ortadan kalkabilecek tarzda. Ayrcıa üye giriş kısmı da hem sayfanın üst kısmında hem de içerik bölümünde sol menülerin üstünde olmak üzere iki yerde oluşturulmuş. Belirgin bir şekilde daha farklı yapılandırılabilir diye düşünüyorum.

Herşeye rağmen Alanya için büyük bir eksikliği gideren Likya Yazılım’a teşekkür ederim, en azından nöbetçi eczane arama derdime çare oldular 🙂

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Onu Bunu Bilmem Ama Adamlar alanya.tv yi güzel yapmışlar. Başta Alanya Televizyonu yapmış sandım ama değilmiş. O 360 Derece sanal gezintileri Çeken Arkadaşı Tebrik etmek isterim…
http://www.alanya.tv/tr/alanya_360_derece_sanal_gezinti/
Süper Bişiy Yaa! En az 10 Bin Kişi giriyordur günde bu adamların sitesine….

Bir cevap yazın

*