Bundan bir ay önceki haber turunda yani Haftalık Haber Turu-10‘da telekom’un ADSL kullanıcıları için indirime gideceğini hatta “Ayrıca ufacık bir söylentiye göre Türk Telekom yakın gelecekte şu an sınırsız 256′lık bağlantı kullananların bağlantı hızını ücret değiştirmeksizin 1024′e çıkaracakmış. inşallah olur da bir nebze olsun Telekoma bağırıp çağırmaktan kurtuluruz” şeklinde beyanatımı da yapmıştım. Evet, söylentiler boş çıkmadı ve haftabaşından itibaren ADSL fiyatlarının indirildiği yazıldı, çizildi ve Telekom tarafından halka duyruldu.

Yeni seçeneklere göre eskiye göre aslında herhangibir indirim söz konusu değil. Sadece mevcut limitsiz paket kullanıcıları bir veya birkaç üstündeki pakete terfi ettirildi. Mesela ben 256 kbps’lik bağlantıya sahipken, 1 Mbps seçeneğine terfi edeceğim ve benim gibi kullanıcılar da aynı şekilde terfi edecekler. Bu birçok kişiye göre çok iyi bir netice olsa da yine en pahalı interneti kullandığımıza dikkat çekmek istiyorum.

Telekom’un daha önceki yaptığı uygulamalardan ötürü bu işin içinde bir bit yeniği olduğu kanısındayım hala. Limitsiz tarifelerle ilgili bir açıklama yapılmaması da dikkat çeken bir başka husus. Şu an birçok 1Mbps sınırlı kullanıcı sınırsız tarifeye geçecek gibi görünüyor. Çünkü limiti aştıklarında limitsiz parası gibi ücret ödüyorlar. Bunları da hesaba katacak olursak şu hali ile uygulama fena değil.

Bir nokta daha var ki içler acısı. Bizim Rekabet Kurumu diye bir kurumumuz var. Gerektiğinde iş yapmaz gerekmediğinde acaip işler yapar. Bunu geçtiğimiz günlerde yine Telekom’un başlattığı yaz fırsatında görmüştük. Ayda 14. küsur bir ücret ile internet bağlantısına sahip olunacak bir tarifeydi ki Rekabet Kurumu buna izin vermedi. Ne kadar saçma?

Bu kadar şeyden sonra biraz taşlama yapmadan da geçemeyeceğim. Telekom tarifelerde iyileştirme yapadursun diğer yandan bağlantılarımız sık sık gidip geliyor son bir haftadır. Gün içinde internetin lazım olduğu vakitlerde bir bakmışsınız ki internetiniz gitmiş. En az yarım saatte gelmemesi çok sinir bozucu. Zaten belli saatlerde de hızı oldukça düşüyor. Sanki kağnı ile hareket ediyormuşcasına…

Telekomu geç de olsa bu akıllı adımı için ilk defa tebrik ediyorum. Fakat yine dünyadaki en pahalı internete sahip olmamızdan dolayı Telekom ile yıldızım barışmıyor. Standartlara bizi biraz daha yaklaştırabilirse o zaman barışabilir 😀

Tarifelerle ilgili detaya şuradan ulaşabilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

13 comments

Telekom için küçük, bir çok kişi için büyük bi adım 🙂 bence bu iyi bir başlangıç oldu, daha iyiye gidebileceğimizi hissediyorum…

Anasını sattığım ttnet kaç seferdir indirim yapiyorum dedi hala 50 ytl ödüyorum şu 256 a. Birdaha indirim derse dişlerini söküp boynuna asmam gerek. yalancılar! 😀

Tebrik falan etmiyorum bu herifleri. Ben “LiMITLi” tarife kullanıyorum. Bize hiçbirşey yok! Ulan biz müşteri değil miyiz sanki? Limitliler üvey evlât, limitsizler öz evlât olarak mı görülüyor? Her ay paramızı zamanında ve eksiksiz yatırmıyor muyuz? Telekom gibi kendi müşterileri arasında AYRIMCILIK yapan bir kuruluştan ileriye dönük güzel şeyler beklemeyin bence.

abi telekom özel bir kurum ve tekel iken akp iktidarı onu sattı tekelken satmak bu özel kurumu isterse tekelliğini kimseye vermeme hakkıı veriyor.

Bundan dolayı telekomdan ne bir indirim nede kendi karı olmadan herhangi bişiy yapacağını inanmamı engelliyor …

Yaman,

Terbiye sınırlarını aşan yorumlara lütfen engel olunuz

sanırım babası telekomda çalışan bu arkadaş eburhanın yorumundan pek hoşlanmamış…

“Pezevenk” ve “anasını sattığımını”

bunlar sana bir şey ifade etmiyorsa onu bilemem ama bence buraya yakışmamış

H5N1 senin hoşuna gitti sanırım

seviye düşmesin istedim yoksa senin seviyene inebilme şansımız ve bilgimiz var

yani telekomda çalışan arkadaşlar bunları hakedior öylemi

işyerini söylermisin bana

hani yayınlamicaktın yorumu hamdi . bir de mai attık hani 😀
neyse eburhan dikkat edelim bir daha 18 kelimeler burada kullanmayalım. reşit olmayanlar kızmışlarda 😉

gfx seninde hoşuna gitti sanırım

Reşitliğini merak ettim hangi anlamda reşitsin acaba

sanki çok kötü bir eleştri yapmışım gibi ilginç yorumlarınız var.

Tamam siz bu şekilde yaşamaya devam edin 1 -1 sizin için farketmez nasıl olsa

Yaman sanada ;

Sitenin okunurluluğunu ve seviyesini atrttırmak ve daha güvenilir bir hale getirmek istiyorsan bu tip konulara dikkat etmen gerekir. Yoksa ne uzarsın ne kısalırsın.

şu anda – 1 düştün bile senin için ne anlam ifade eder bilmiyorum ama

Sevgili ribtsod;
“Anasını sattığım” söz grubunda bir aşırılık görmüyorum çünkü sürekli kullandığımız söz gruplarındandır. Diğer “p” harfi ile olan yeri temzledim zaten. Bu yoruma kadar aslında konuşmamayı tercih ettim ama son yorumda madem bana da değindin iki laf da ben edeyim. Tamam yorumlara belki kızmış olabilirsin ama hak verirsin ki Telekom’un kollanacak bir yanı da yok. Bunları yapmasına rağmen hala en pahalı interneti kullandığımızı sen de biliyorsun. Limitli diye saçma bir tarifenin olduğu tartışmasız. Herkesin tabi kendine göre yorumu vardır bunlara ama benim yorumum bu şekilde. Açıkcası her ziyaretçi benim için çok kıymetlidir ve buradaki yorumlar da öyle. Ancak söz Telekom olunca kusura bakma, ne övebilirim Telekom’u ne de hakkında iyi şeyler söyleyebilirim. Bilmiyorum Telekom’a karşı neden bu kadar iyi niyet taşıyorsun ama dediğim gibi eğer Telekom’a birkaç laf ettiğim için ziyaretçim bana – puan verecekse problem değil. Burası sonuçta blog ben fikirlerimi yazarım diğer insanlar da fikirlerini aktarır. Olaya bu yönden bakmak lazım.

Bir cevap yazın

*