Adobe Air uygulamaları tanıtımlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Daha önceki makalelerimizde Google Analytics aracını ve Google Translate aracını incelemiştik. Bu yazımızda da bir resim boyutlandırma aracı olan JustResize’ı inceleyeceğiz. Mevcut şartlarda aslında sayısını bilmediğimiz kadar çok resim boyutlandırma aracı kullanıma hazır durumda. Sayısı bu kadar fazla olmasına rağmen sadece birkaç tanesi popüler ve kullanıcının birçok isteğine cevap verebilecek seviyede. Tek tek boyutlandırmadan ziyade toplu boyutlandırma işlemlerindeki işlevlerine bakmak daha uygun olur aslında bu tür uygulamaların. JustResize ise hem kullanım açısından hem bizlere sunduğu imkanlar açısından hem de ücretsiz ve güçlü bir bilgisayar sistemi gerektirmiyor.

JustResize uygulamasını indirip kurduktan sonra bizi kullanışlı arayüzü karşılıyor. Uygulamanın sağ tarafında önceden atanmış uzunluk değerleri mevcut. İstersek bunları üzerlerine çift tıklama yaparak kendimize göre düzenleyebiliyor istersek de yeni bir tane oluşturmak için sağ kısımda bulunan menüden “Add New” seçeneğini kullanıyoruz. Uzunluğu istediğimiz gibi ayarlayabildiğimiz gibi bunun yanında resim en boy oranı korumasını da kullanabilir veya devreden çıkarabiliriz. Oluşturduğumuz boyutlandırma seçeneklerine kolay ulaşım sağlayabilmek için kendimize göre renklendirme de yapabiliyoruz.

Boyutlandırma işlemi ise hem zevkli hem de oldukça kolay. İlk olarak listemizde bulunan ölçü seçeneklerinden birini uygulamanın sol tarafındaki koyu siyah bölüme sürükleyip bırakıyoruz. Sonra da boyutlandırmak istediğimiz resmi yine sürükle bırak yöntemi ile bu ölçü seçeneğinin üzerine getiriyoruz.

Eğer birden fazla resmi boyutlandırmak istiyorsak hepsini aynı anda sürükle bırak yapıyoruz. Aynı anda birden fazla ölçü seçeneği ile çalışmak da mümkün. Bunun için soldaki ölçü seçeneğimizin yanına başka seçeceğimiz bir ölçü birimini daha getirip resimleri üzerine bırakmak yeterlidir. Böylece boyutlandırma işlemini de tamamlamış oluyoruz.

Sıra geldi boyutlandırılan resimlerin dışarı aktarılmasında. Yeni bir resim dosyası olarak almak isyorsak ölçü seçeneğimizin üzerindeki beyaz simgeyi tutup ister masaüstüne istersek herhangi bir klasöre sürüklüyoruz. Word içinde kullanacaksak veya e-posta olarak göndereceksek yine Word’e veya e-posta programımıza sürüklüyoruz.

Çoklu boyutlandırma işleminde ve farklı botulandırma çalışmalarında da yine aynı işlemleri yapmak yeterli olacaktır.

En başta da söylediğim gibi uygulama birçok ücretli işlevdeşine nazaran çok daha iyi, hızlı ve pratik. Eğer kullandığım 5 faydalı aracı birgün söylemem gerekirse içinde JustResize mutlaka olacaktır.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

8 comments

Toplu resim boyutlandırmada IrfanView
Tek resimdede PIXresizer
tek geçerim bunları 🙂 air uygulamalarıda hoş diğer yazılarınki gibi buda denenebilir ama ben bunlarla mutluyum 🙂

şimdi kurdum ben programı açtım ama ben buna nasıl resim yükliycem ve nereden resim boyutunu değiştirip farklı kaydetcem?

@Kaan, makaleyi biraz daha dikkatli okursan yazdım. Resmi sürükle bırak yöntemiyle ölçü birimlerinden birinin üzerine getireceksin. Sonra da boyutlandırma işlemi bitince yine sürükleyerek dışarı çıkaracaksın.

Bir cevap yazın

*