Faydalı Adobe Air araçları incelememize devam ediyoruz. Son dönemlerin kolaylık sağlayan “yapılacaklar/görevler” daha doğrusu “to do” listelerini sanırım duymayanımız yoktur. Eskiden dağınık çalışma masamızın üzerinde biraz daha dağınıklık oluşturan kağıt parçalarına yazdığımız ya da monitörün sağına soluna yapıştırdığımız ve üzerinde yapılacak işlerin bulunduğu bilgileri bilgisayar ortamına taşıyan sistemdir aslında “to do”. Şimdi “to do” üzerine yazılmış Adobe Air uygulamaları arasından en beğendiğimi burada sizlerle paylaşıyorum.

İncelemem 4 uygulama üzerinden gerçekleşti. Değerlendirmeyi ise kullanım kolaylığı, listeye öğe ekleme kolaylığı, bölümlere ayırma, hatırlatma ve kullanıcıyı rahatsız etmeme kriterlerine göre yaptım.

Mini Task listesine notumuzu çok kolay bir şekilde girebiliyoruz. Kısımlara ayırabiliyoruz. Mesela “yarın” adında yeni bir bölüm oluşturabiliyoruz. Ya da izlenecek TV programlarını da aynı özellikle ayıırabiliriz. Hatırlatıcısının olması güzel ama rahatsız etmeden ve kullanıcının dikkatini çekerek hatırlatması daha güzel. Ekranda yanıp sönerek bizlere hatırlatmayı yapıyor. Tabi yapılan işleri de listeden işaretleyerek üzerini çizmiş oluyoruz.

Mini Task‘ı da diğer Adobe Air uygulamaları gibi indirip kuruyoruz. Air uygulamalarının kurulumunun çok basit olduğunu da tekrar hatırlatırsam hata yapmış olmam sanırım. Kurulumun ardından görev çubuğunda simgesi belirecek ve çift tıklama ile uygulamanın ekranına geçebiliyoruz. Sağ tık yapıp yeni görev, yeni bölüm, alarm ve diğer özelliklerini kullanabiliyoruz.

Ben hem ev hem de işyerindeki bilgisayarlara kendisini yerleştirdim. Ben ve diğer kullanıcıları halinden oldukça memnun.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Bir cevap yazın

*