Apple Sınıfın İspiyoncu Çocuğu mu?

Son günlerde haber sayfalarına girdiğimizde kaza, cinayet, borsa vb. gibi günlük sıradan haberlerin yanında patent davalarını da görmeye başladık. Mutlaka her gün patent davaları ile ilgili bir haberi mutlaka görüyoruz. Belki birkaç yıl önce bu haberleri okuduğumuzda heyecanlanıyorduk, ilginç bir habermiş gibi okuyorduk. Ama artık Hilal Cebeci’nin paylaştığı fotoğraflar kadar sıradan oldu!

Samsung, gelişen teknolojileri takip eden ve son yıllarda yaptığı çalışmalarla çok iyi gelişme gösteren bir marka. Çok ciddi rakiplerinin arasından ismini duyurmayı başarması onu önemli kılıyor. Baktığımızda sadece mobil cihazların olduğu piyasada değil, televizyon, ev aletleri, bilgisayar gibi birçok kategoride üst seviyelere adını taşıdı. Gelişmeye de açık yapısı ile ilerleyen günlerde daha da iyi seviyelere gelecektir elbette.

Apple da kendini geçmişten bugünlere kadar taşımış, fanatikleri olan bir marka şüphesiz. Kalitesi, insanlar için geliştirdiği teknoloji saygı duyulacak türden. Belki de Apple olmasaydı dokunmatik ekranları şu anda  hayal dünyamıza katacaktık. Her zaman insan hayatını kolaylaştıran adımları onu en saygın markalardan birisi yaptı her zaman.

Bu kadar saygınlığa sahip bir markanın ise önümüze hergün patent davaları ile gelmesi açık söylemek gerekirse üzücü bir durum. Bu saygınlığını rakip markalara karşı da kullanması beklenirken reklama dönüştürür bir şekilde mahkemelere taşıması, bizleri üzmekten çok kendini zedeleyen, aciziyet belirten bir duruma soktu aslında farkında olmadan Apple’ı. Elbette haklar aranacaktır ancak gizliliği belli bir seviyeye kadar koruyarak yapılmalıydı.

Şimdi insanlar “madem Samsung Apple ile aynı teknolojiye sahip neden bu kadar para verelim” diye düşünecekler. “Samsung, Apple’ın dava açacağı kadar ciddi bir marka ise onu da denemeliyiz” diyenler de olacak. Aslında kendi reklamını yaparken diğer taraftan rakibini yüceltmek gibi bir hataya da düştü. Sadece Samsung değil diğer markalara açılan davalarda da söylediklerim geçerli. Nihayetinde her markanın belli bir kullanıcı kitlesi var ve her kullanıcının farklı alışkanlıkları var. Android’in yeri ayrı iOS’un yeri ayrı. iPhone’un yeri ayrı Galaxy S3’ün yeri ayrı hatta Nokia 3310’un bile yeri ayrı.

Tüm hepsini bir kenara bırakalım, artık insanları bıktıran bir seviyeye geldi bu haberler, davalar! Yakında saat, gözlük, tabak, çanak davaları mı açacak diye alay ediyor internet kullanıcıları yorumlarında. Öncesinde gözümde logosunun altındaki çok değerli marka yerini, ilkokuldaki “öğretmenim Hamdi benim önlüğüme bakıyor” diye öğretmene her şeyi şikayet eden velede bıraktı.

Oysa ki hepimiz Apple’dan birazcık da fedakarlık bekliyorduk. Tarihte bu patent dediğimiz şey üzerine fedakarlıklar olmasaydı bugün belki arabalarımız olmayacaktı, bilgisayar hala çok büyük olacaktı, aşı olamadığımız için ölecek, internet diye birşey olmayacaktı!

 

Trafik Durumu

Sanki babası yaptırmış gibi yola sazan gibi atlayan amcanın ehliyeti olmasaydı keşke hiç. Yol yaptık giderini de yaparız deyip yoldan 50 cm seviyesi düşük bir demir ızgara koyan ve bunu da yolun tam ortasına konumlandıran belediye keşke hiç olmasaydı. Tüm trafiği tıkamayı başaran ablaya ehliyet verenin… Neyse ben kendimi neden yoruyorum ki, nasıl olsa burası “kendi memleketimizde de mi sinyal vereceğiz” diyenlerin memleketi.