WordPress İçin Adres Kısaltma Kodu

WordPress İçin Adres Kısaltma Kodu

Sosyal sitelerde “tinyurl” ile başlayan linkleri hepimiz görmüşüzdür. Uzun uzadıya linkleri kısaltıp karakter sayısından tasarruf etmek amacıyla kullanılıyor bu sistem ve adına da link kısaltma deniyor. Aslında WordPress’e baktığımız zaman harici bir servise, eklentiye gerek kalmadan linklerimizi bir satırlık bir kod ile kısaltabiliyoruz.

Sistemden bahsedeyim önce. İlk linkimiz “http://www.h-yaman.com/adobe-air-gorev-listesi-uygulamasi-mini-task” şeklindeyken bu link “www.h-yaman.com/?p=1463” şeklini alacak. Merak etmeyin, herşey olduğu gibi kalacak. Sadece yazı ID numarasıyla içeriğimize yönlendirme yapıp ID numaralı linki yazımızın bir yerinde yayınlayacağız.

Şimdi aşağıdaki kodu temamızın “single.php” dosyasında istediğimiz bir yere ekliyoruz.

<?php echo get_bloginfo('url')."/?p=".$post->ID; ?>

Bunu yazdığımız yerde www.h-yaman.com/?p=1463 tarzında bir adres görüntülenecektir. Twitter ya da diğer sosyal sitelerde ikinci bir servise gerek kalmadan link paylaşımlarımızı da yapabileceğiz.

Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

7 Yorum

MaTaDoR Yayın tarihi12:58 pm - May 1, 2009

Bunun için bir koda gerek yok. Wp’nin permalink ayarlarından tek tıkla yapılabiliryor. Ama bu tarz kısaltma arama sonuçları yani seo açısından dezavantaj getiriyor.

Hamdi Yaman Yayın tarihi1:01 pm - May 1, 2009

@matador; kalıcı bağlantılardan değil de linkin kısaltılmasına dair bu bilgi. Bu yaptığımız kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirmiyor. Mesela Twitter’da uzun bir link otomatik olarak tinyurl ile kısaltılıyor. Benim bahsettiğim konu tinyurl yapmak yerine içeriğin id numaralı linkini alarak kısaltma yapmak (:

Bekir Cem Yayın tarihi11:25 am - May 2, 2009

Kalıcı bağlantı ayarlarını yapıyoruz SEO için ama ?p=id olayını da hep kullanmak istemişimdir 🙂 İyi fikir 🙂

Hamdi Yaman Yayın tarihi4:02 pm - May 2, 2009

Bekir, afiyet olsun o zaman 🙂

FTB Yayın tarihi12:47 am - May 3, 2009

Sanırım ihtiyacı olanlar için güzel bir bilgi ancak, arkadaşların söylediği gibi SEO açısından sakıncalı bir durum doğurabilir. Anladığım kadarıyla bir nevi adres maskesi olmuş işe yarabilir. Ancak fikrimi soracak olursanız, ben bu tarz şeylere sıcak bakmıyorum.

Aynamilas Yayın tarihi11:37 am - May 31, 2013

Dostum senin blogta göremedim, sen niye yapmadın ?

Bilgi Yayın tarihi6:26 am - Kas 28, 2016

Bilgi: Seo açısından sitenizin daha hızlı açılması için bu tip fonksiyonlar kullanmak yerine düz olarak site adresini manuel yazmak katkı sağlayacaktır.