Windows Vista’ya Ağ Paylaşımlı Yazıcı Kurmak

Windows Vista’nın kullanıcılar ile tanışmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen tartışmalar hâlâ devam ediyor. Birçok kullanıcı Windows Vista’yı görselliğinden değil de kullanışı açısından beğnmedi. Hatta çevremde şahit olduğum en sık olay yeni bilgisayarı ile gelen lisanslı Vista’yı iptal ederek yerine Windows Xp kurulmasıdır. Çünkü bazı yerlerde bana göre de çok saçma uyarılar koyuyor kullanıcılarının önüne Windows Vista. Bir dosyayı bir yerden alıp başka bir yere kopyalıyorken dahi size uyarı verebiliyor. Uzmanlar bu konunun kullanıcı profilinden kullanıcının kendisini yönetici olarak atadıktan sonra hallolacağı yönünde görüşler yürütüyorlar. Ancak yönetici olsanız dahi yönetici olmuyorsunuz.

En sık yaşadığımız sorun olduğu için örnek vereceğim. Eğer bir program kuruyorsanız ve program yeni klasör oluşturacaksa ya da dosya sistemlerinde bir değişiklik yapacaksa kurulum yarıda kesiliyor. Fakat kuracağınız programın “setup” dosyasına sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini kullanırsanız bu sorun ortadan kalkıyor. Ama bu işlemi neredeyse her program kurulumunda yapmak zorunda kalıyoruz.

Eğer bir CD’yi sürücüye yerleştirdiysek ve işlevini cd tam olarak yapmıyorsa yine aynı çözüm yolu kullanılıyor. Kendi başımdan geçen bir olay; elimde mevcut olan bir eğitim cd’sini geçtiğimiz hafta Vista’da kullanmaya kalktım. Cd’yi eğer yeni bir sistemde kullanacaksam lisans işlemlerini gerçekleştirmem gerekiyordu. Lisans işlemlerinden herşey güzeldi fakat en sonunda sürekli “işlem kaydına yetkiniz yok” şeklinde bir uyarı alıyordum. Ben de merak edip cd’yi aldığım firmayı aradım destek için. Karşıma çıkan dişicana da durumu izah ettim. Sonrasında ise dişican “cd sürücünüze sağ tık yapıp yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin ve öyle deneyin” dedi. Evet bu anda zaten jeton düştü. Yine o kahrolası şey.

Birkaç gün önce de ağ paylaşımına sahip yazıcımı kurmak istedim. Windows XP’de sorunsuz yükledim ve çalıştırıyorum da teknoloji harikası şeyi. Sürücü cd’sini çalıştırdım fakat kurulum yine yarısında kesildi. Yönetici olarak çalıştırmayı denesem de olmamıştı. Bugün nereden estiyse başka bir yol ile denemeyi tercih ettim. Başarılı da oldu.

Öncelikle Denetim Masası/Yazıcılar yolunu izledim. Klasik klasör içinde sağ tıklayp “yazıcı ekle” dedim fakat başarısız bir sonuç elde ettim. Ancak bunun yerinde yine aynı menüdeki Yönetici olarak çalıştır/Yazıcı Ekle yolunu izledim. Eğer sistemden uyarıları pasif yapmadıysanız bir soru ekranı gelecektir buna da “devam” dedim. Sonrasında bana yazıcının bağlantısı ile ilgili bir soru ekranı geldi. Burada üsteki seçenekte yerel yani direkt kendi bilgisayarıma kuracağım bir yazıcı tipi veriliyor. Ben onun yerine ikinci seçeneği yani “Ağ, Bluetooth, Kablosuz Ağ” seçeneğini seçtim. Çünkü ağ paylaşımlı bir yazıcıyı sisteme dahil edecektim. işlemin sonrasında ağ üzerinde bulunan yazıcıları aradı ve buldu. Ekranda yazıcıyı portu ile birlikte gösterdi. işleme devam ettiğimdeyse yazıcının sürücüsünü istedi. Yazıcım Windows’un kendi listesinde olmadığı için internetten güncelleme aldım. Fakat yine sonuç çıkmadı. Ben de de sürücü cd’sini yerleştirip Windows Xp/2_k klasörü içindeki sistem dosyasını “disketi var” butonu yardımı ile kaynak gösterdim. Yazıcımın Vista için özel sürücüsü olmadığı için böyle yaptım. “Devam” butonuna tıkladıktan sonra kurulumu gerçekleştirdi ve yazıcım başarı ile kuruldu. Şu anda da sorunsuz çalışıyor. Bu arada yazıcı modeli Epson CX-11N

Son söz; eğer bir programı, sürücüyü kurarken ya da işlem yaparken acayip hatalar alıyorsanız mutlaka dosyaya sağ tık yapıp Yönetici olarak çalıştır seçeneğini aktif edin. Mutlaka sorun giderilecektir.

10 Responses to “Windows Vista’ya Ağ Paylaşımlı Yazıcı Kurmak”
  1. tataryigit 12.12.2007
  2. ehcrea 12.12.2007
  3. HemenHost 12.12.2007
  4. megu 12.12.2007
  5. BlogCini 13.12.2007
  6. H5N1 13.12.2007
  7. BlogCini 15.12.2007
  8. Veysel 15.12.2007
  9. Kadir GÜNAY 18.12.2007
  10. Mahmut Can Kırce 22.12.2007

Söz Sende

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir