Trendyol ve Markafoni’den Alışveriş

Sosyal ağların istikrarlı değişimi alışveriş sektörünü de vurdu tabi. Eskiden herkes hepsiburada, gittigidiyor gibi sitelerden alışveriş yaparken birkaç yıldır Markafoni, Limango,Trendyol ve daha sayabileceğim birçok özel alışveriş sitesinden yapıyor alışverişini. Farkı ise her gün farklı bir markada, farklı ürünlerde çok iyi fiyatlarla tüketiciye avantaj sağlamaktır. Fiyatı ise ellerinde stok bulundurmayarak yani stok maliyetine girmeden düşürüyorlar. Düşen bu maliyet ise tüketiciye yansıyarak cazip hale geliyor.

Tabi buradaki alışverişin sistemi normal alışveriş sitelerine göre biraz daha farklı. Önce ürünler tüketici ile buluşturuluyor sitede. Fiyatları, ödeme koşulları yazılıyor. Kullanıcı ödemesini yapıyor ve siparişini veriyor. Ancak ürün sayfasında kampanya bitiş tarihine kadar siparişler hazırlanmıyor. Sistem gelen talepleri değerlendiriyor ve eğer sitenin tedarikçi firma ile anlaştığı rakama ulaşmış ise talepler kampanya bitiş süresinden itibaren ürünler dağıtıma çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde ben de ilk önce Trendyol’dan bir alışveriş yaptım. Kampanya bitişi ve muhtemel teslimat tarihi yazıyordu; 14-16 Mart. Tüketici şikayet sitelerinde, forumlarda, sosyal ağlarda o kadar tavsiye edilmemesine rağmen alışverişimi yaptım. Genelde şikayetler ürünlerin çok geç geldiği hatta ayları bile bulduğu yönündeydi. Siparişimi verdim ve beklemeye geçtim.

Öte yandan hiç aklımda yokken Markafoni’de Casio’nun bir saatini gördüm ve onu da sipariş ettim. Saat siparişim daha pahalı olduğu için tereddütte kaldım ve siparişimi önce iptal ettim. İptal işlemini de forumlarda ve şikayet sitelerinde öyle ballandırarak anlatmışlar ki; iptalden birkaç ay sonra para iadesi yapılıyormuş da, zorluk çıkarıyorlarmış… Hiç de değil talimattan hemen bir saat sonra iade işlemi gerçekleşti ve anladım ki yazılanlara çok da güvenmemek gerekiyor. Saati diğer sitelerde araştırıp daha uygun fiyata bulamayınca ki en yakın fiyat hepsiburada’da ve onda bile arasında 100 TL fark var, siparişi tekrar verdim. Tahmini teslimat süresinde ise 16-18 Mart yazıyordu.

Her gün girip kontrol ettim sistemlerinden siparişimin ne aşamada olduğunu. Her iki sitedeki siparişim de gününden önce elime geçti. Hele ki Markafoni’den aldığım saat daha sipariş işleminin üzerinden bir hafta bile geçmedi. Tabi bu kampanya süresi ile de alakalı ancak diğer sitelerde anlatıldığı gibi ayları yılları bulmadı.

Sipariş geldi gelmesine ama açıkcası paketini açıncaya kadar tereddüt içindeydim. Sebebi de diğer sitelerde anlatılan Markafoni’den alınan saatlerin yanlış geldiği, o ürün olmadığı, hasarlı olduğu, defolu olduğu… Hiç de öyle değildi, bildiğin orjinal, resimde gördüğüm ürün gelmişti özel ambalajı ile birlikte.

Yani abartmanın çok anlamı yok. Her iki siteden de birer tane alışveriş yaptım ve oldukça da memnun kaldım. Daha sonra olacak kampanyalardan tekrar faydalanacağım elbette. Site bize diyor ki “bak güzel kardeşim kampanya bitiminden şu kadar süre sonra teslim edeceğiz” ama biz sabırsız olduğumuz ve bazılarımız uyarıları okumadığımız için hepsiburada’dan gelecekmiş gibi ertesi gün kargoları gözlüyoruz. Ha bunun yanında teslimat süresi çok uzayanlar da olmuş tabi bu da firmanın veya tedarikçinin ayıbı. Zaten öyle durumlarda hediye çeki vs. ile gönül alıyorlarmış.

Uzun lafın kısası, deneyin, denemeden sitelerde yazılanlarla hareket etmeyin ve gerçekten avantajlı çıkın.

14 Responses to “Trendyol ve Markafoni’den Alışveriş”
 1. Onur Mehame 30.3.2011
 2. selin taşlan 14.4.2011
 3. naime 7.5.2011
 4. hasan turhan 9.6.2011
 5. vildan 13.6.2011
 6. burak iyigün 28.6.2011
 7. melike 17.8.2011
 8. melis 25.1.2012
 9. ahmet 1.8.2012
 10. Taner Yılmaz 4.9.2014
 11. aslı 22.10.2014
 12. Tolga 12.3.2016
 13. ayşe özyurt 26.6.2016
 14. Purple Unicorn 24.9.2016

Söz Sende

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir