Radyo Reklamları

Radyo kanalları son birkaç yıldır reklam olayını oldukça abarttılar. Üç dakikalık iki tane parça çalıyor ve hemen ardından 10 dakikalık reklama giriyor. İnsanlar müzik dinlemek için seçtikleri radyo kanalında reklam dinlemeye mecbur bırakılıyor. Esasında bunun adı terördür, iyi niyetten faydalanmadır. Zaten sunulan programın içinde reklamlar cirit atarken bir de ara reklamların olması aklıma pek de yatmıyor.

Askerde Radyo Seymen diye bir kanal dinliyorum, genelde Ankaralı Namık ve türdeşlerini çalıyor ve insanın askerdeyken böyle şeylere ihtiyacı oluyor. Abartmadan anlatmak gerekirse bir tane parça çalıyor hemen ardından African Mango Plus’ın anlatıldığı ve bir türlü bitmediği yarım saatlik reklama abanıyor! Bu reklamı da sunucu yapıyor, başlıyor övmeye, konukları oluyor ve bu döngü hergün devam ediyor. Aynı şekilde Digiturk reklamı da vardı bu kanalda. Ben şahsen bu iki markayı gördüğüm zaman midem bulanıyor. Zaten o African Mango Plus mıdır nedir birkaç kişiyi öldürdü diye haberler çıktıktan sonra kurtulduk.

Sadece bu kanal değil. Sabah şöyle pop yayın yapan ve ülke çapında çok iyi bilinen birkaç radyo kanalında gezerken de benzer şeylerle karşılaştım. İşleyiş aynı içerik farklı sadece. Radyo D, Power Turk vs. hepsi aynı şeyin laciverti!

Radyo kanallarının böyle olduğu bir ülkede korsan müzik sevilir, sanatçılar çok umursanmaz, Atilla Taş yam yam style yapar ve daha neler neler olur…