Nerde Eski Bayramlar

Hani büyüklerimizin “nerde o eski bayramlar” diye başladıkları ve bir türlü bitiremedikleri sohbeti bu kez ben yapacağım. Çocukluğumda yani 7-13 yaşları arasında (hatırladığım kadarıyla) bayram geldiğinde mutlaka çarşıya çıkıp “ciciler” alırdık bayramda giymek için. Çok da mutlu olurdum hani. Yeni ayakkabılar, yeni pantolon ve yeni kazaklar, gömlekler… Bayramda ise gidip aile büyüklerinin elini öperek harçlık alırdım. Şimdilerde ise yaşımın 20’yi deviriyor olduğu şu günlerde durumlar pek de öyle değil.

Bayram öncesi eskisi gibi heyecan duymuyorum artık. Ne yeni “ciciler” alıyorum ne de bunun vereceği mutluluğu tadabiliyorum. Bunda artık “adam” sınıfında kategorize edilmemin yanı sıra zamanın da bizi başka yönlere getirmesi etkili. Artık iş, güç derken yukarıda saydıklarımı unutmuş gitmişim.

Bir de bayramlarda hiç unutmam neredeyse tüm akrabalar ziyaret edilirdi. Yani ederdik. Zaman kavramı bu güzelliğin de içine etti maalesef. Artık birinci kuşak akrabalar ziyaret edilip keyf yapılıyor. Zaten günümüzde bayramlar buluşma ve kavuşmakdan çok tatil olarak nitelendiriliyor. Ya da öyle anlam buluyor.

Mesela bugün bayramdan birgün öncesi yani “Arefe”… Ama ne çarşılarda alışveriş heyecanı var ne de insanlarda bayram telaşı. Herkes işinin gücünün peşinde. Birçoğumuz keşke bayram gelmese diye bakıyoruz. Çünkü her bayram artık masraf anlamına geliyor. Ekonomimizin Tayyip Erdoğan’ın şöyle yaptık düzelttik, böyle yaptık düzelttik demesine karşın çok berbat bir durumda olmasından dolayı cebimizde beş kuruş paramız yok. Artık öyle bir hale gelmişiz ki kurbanlıkları borç ile alıyoruz, bu da ne kadar kurban olur tartışılır.

Ekonomi bir gecede bankalara pompalanan milyonlarca dolar ile dolara değer kaybettirmek yerine, büyük kocaman gros-hiper marketleri memleketimize sokmak yerine yeni iş imkanları ve istihdam sağlayacak projeler geliştirerek düzelir. Eskiden bir de bakkal amcalarımız vardı ki bu dediğim gros marketleri onların yok oluşuna sebep oldu. Bir de bu tür marketler kendilerini övmek için çıkıp “şu kadar kişi çalıştırıyoruz” derler. Tamam anam o kadar adam çalıştırıyorsun ama öteki tarafta çalıştırdığın insanların çok mislini işsiz bırakıyorsun. Bu konuda içim çok dolu mevcut hükûmete karşı…

Yani kısacası eski bayramların tadı yok artık. Ben 20 yaşında olduğum halde böyle diyorsam büyüklerimiz neden sözlerine “nerde eski bayramlar” diye başlamasın ki. Bırakın konuşsunlar, içlerini döksünler…

9 Responses to “Nerde Eski Bayramlar”
  1. erhan 19.12.2007
  2. Emre 19.12.2007
  3. Can 19.12.2007
  4. Adem 20.12.2007
  5. bünyaz 20.12.2007
  6. sinan 20.12.2007
  7. gürsu 21.12.2007
  8. Mecmua 23.12.2007
  9. Gazoz 24.12.2007

Söz Sende

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir