Markalı Bilgisayar mı Yoksa Toplama Bilgisayar mı?

Eskiden yani benim liseye gittiğim dönemlerde toplama diye tabir edilen bilgisayarlar bir hayli revaçtaydı. Bu bilgisayarların konfigrasyonları yani özellikleri; gittiğiniz bir bilgisayarcı tarafından oluşturulur. Bilgisayarcılar ise çoğu teknik eleman olarak görev yapan aslında bu mesleğe okul eğitimini almadan başka bir meslek dalından gelmiştir. Kendi doğrularını tüketiciye de kabul ettirirler. Kasa içinde toplayacağı bilgisayarın performansı onun için önemli olmamaktadır dolayısıyla müşteri memnuniyeti de… Asıl önemli olan ücretidir. Son dönemlerde ise pazar payının artık markalı bilgisayarlara kaydığını, toplama bilgisayarların tahtının sallandığını açıkca görebiliyoruz.

Bu pazar payının kaymasında en büyük etken elbette güvenilirlik. Birçok toplama bilgisayara aldığınız bilgisayarcıdan başkası garanti vermez. Bilgisayarcının da iki üç gün sonra dükkanını kapatıp gideceği tutarsa karşınızda bir muhattap bulamıyorsunuz. Fakat markalı bilgisayarlarda garanti tüketiciye ürünü sunan firma tarafından verilir. Resmi geçerliliği vardır. Bilgisayarı aldığınız mağaza kapansa dahi firmada mutlaka sizin muhatap bulabileceğiniz kişiler mevcuttur.

Bilgisayarı alırken yazılan özelliklerde bir konfigrasyon alamıyorsunuz zaman zaman toplamalarda. Eğer bilgisayardan anlamıyorsanız bilgisayarcıyım diye geçinen bazı kurnazlar içinden kendi lehlerine bazı parçaları değiştirmeyi ihmal etmezler. Böyle birşey yine markalı bilgisayarlarda söz konusu olmuyor. Çünkü firma çıkardığı her model için resmi yerlerden onay alıyor. Hatta büyük çaplı çalışan firmalar garanti koşullarını sağlamak için parçaları dahi onaylatıyor.

Tüketici açısından en önemli unsur ise tabi ki fiyat! Aynı özellikte toplama bir bilgisayar ile markalı bir bilgisayar arasında mutlaka fiyat farkı oluşur. Tüketici bunu marka satma eylemi olarak yorumlar ancak burada çok büyük bir yanılgıya düşer. En başta toplama bilgisayarlarda fiyatı ucuz tutmak için parçaların kalitesi düşük kalabiliyor. Ancak markalı bir bilgisayar müşteri memnuniyeti ve bugünlük değil ileriye yönelik de baktığı için olaya daha kaliteli parçalar kullanacaklardır. Vee dananın kuyruğunun koptuğu yer; yani fiyat farkının çıkmasında en büyük neden markalı bir bilgisayar aldığınız zaman yanında eğer Windows işletim sistemi varsa lisanslı bir de işletim sistemine sahip oluyorsunuz. Toplama bilgisayarların%90’ı bu unusuru gözardı eder yani lisans yoktur konfigrasyonlarda. Bugün bir lisans ücreti 250 YTL civarlarındadır.

Tüketici odaklı çalışan firmalar daima müşteri memnuniyetini ön planda tutar. Çünkü müşteri memnun olursa hemen olmasa bile ileride tekrar bir ürün alacağında tercihleri arasında eğer kendi ürünlerinden memnun kaldıysa onlar da olacaktır. Toplama bilgisayar yapıp satan ağabeylerimiz ise işin bu boyutunu asla düşünmezler. Çoğu kez bilgisayarcı-müşteri tartışmalarına tanıklık yapmışımdır bu konuda. Markalı bir bilgisayar alacaksanız seçtiğiniz model tek sizin için oluşturulmamıştır. Firmanın bilgisayar mühendisleri tarafından birbiri ile uyumlu çalışabilecek parçalarla desteklenmiş belki binlerce adet çıkış yapılacaktır. Yani burada yapılacak bir parça hatası tüm adetleri etkileyecektir ve bazen firmalar bu yönde tüketiciden ürünü geri alıp parçaları ücretsiz değiştirebiliyor. Ayrıca böyle firmaların destek hatları da mevcuttur.

Pazar payının markalı bilgisayarlara kaymasının genel sebepleri bunlarmış. Birçok bilgisayar firması bu sebepleri sunuyor. Bu yazıyı hazırlamamda bana yardımcı olan Escort Computer yetkililerine teşekkür ediyorum.

11 Responses to “Markalı Bilgisayar mı Yoksa Toplama Bilgisayar mı?”
 1. grkn 12.7.2007
 2. H-Yaman 12.7.2007
 3. Can 12.7.2007
 4. H-Yaman 12.7.2007
 5. volkan karakuş 12.7.2007
 6. Ufuk 12.7.2007
 7. fikirbozan 12.7.2007
 8. H5N1 14.7.2007
 9. cruchev 9.12.2007
 10. dcpromo 13.12.2007
 11. M. Emin Geçer 6.8.2009

Söz Sende

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir