IP Adresi ile Nokta Tespiti

Not:Bu yazı bir defa yazılmış tam “bitti” dediğim anda Tedaş gibi özürlü bir kuruluşun kazasına kurban gitmiştir. Ancak Tedaş’a karşı yılmadım ve yeniden yazdım. Şimdi mi? Gördüğünüz gibi sarsıldım ancak yıkılmadım, ayaktayım. Gösterdiğiniz hoşgörü için teşekkür eder, janjanlı bir makale keyfi sürmenizi dileriz(makale süresince kola, çay gibi içeceklerin maddi ağırlığı sitemiz tarafından ödenmeyecektir. Sonuçta bu bir otobüs yolculuğu değil, internet keyfidir :)).
Birkaç sene öncesinin polisiye filmlerindeki olaylarda bir babacan geçer bilgisayarın başına ve suçlunun yaşadığı apartmanı geçiniz, tuvaletine kadar her türlü bilgiyi el edinirlerdi. Ben de buna hayranlıkla bakakalırdım. Hatta bazı filmlerde bir hacker kardeşimiz ile işbirliği yapılır ve sonra o hacker halk kahramanı ilan edilirdi. Ben de hep o adamın yerinde olmak isterdim. Bu filmlerin üzerinden birkaç sene geçmesine rağmen bilgisayar gelişti, internet değişti ve filmde o yapılanların gerçeklerini bizler günlük işlerimiz için kullanmaya başladık. Mesela Google Earth buna güzel bir örnek. Bir çoğumuz programın içinde bulunan mevcut yerlerden birisinde yaşıyorsak adres tespitini oradan yapıyoruz. Hatta son günlerde Google Earth tabanlı sitelerin sayısında da artış gözlendi. Kullanıcıların çektikleri fotoğraflarla oluşturulan “Fotoğraflarla Detaylı Dünya Haritası” bile oluşturuldu. Bugün bahsedeceğim servis de Google Earth servisini yardımcı alarak IP adresi ile adres tespiti yapmanıza imkan sağlıyor.

ilk olarak şuradan ulaştığımız sitenin anasayfasındaki kutucuğa bilgilerine ulaşmak istediğiniz IP numarasını giriyoruz. Ip adresini kutucuğa yazdıktan sonra (noktaları ile birlikte) “lookup any ip” butonuna tıklıyoruz. Kutucuğun hemen alt bölümünde Ip adresinin ülke, şehir, servis sağlayıcı bilgileri yazılı olarak gösteriliyor. Yan tarafında ise Ip adresinin bulunduğu konumu gösteren harita mevcut. Detaylı bir harita istiyorsanız hemen bu küçük haritanın altındaki “Big satellite picture (click here)” bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır. Bu yöntemle ben de şu andan itibaren siteme küfürlü yorumlar yazanların adreslerini tespit edeceğim ve çatısına bombalar yağdıracağım. Hatta bir tanesini tespit ettim bile. içinizde kalmasın diye de resmini çekip şuracığa koydum. işin şakası bir yana site yöneticilerinden normal internet kullanıcılarına kadar birçok kitleye hitap edebilecek bir servis. Siz de Ip adresi ile alem-i sanal üzerinden gerçek dünyada nokta vuruşu yapabilirsiniz 😉

Servise buradan ışınlan

14 Responses to “IP Adresi ile Nokta Tespiti”
 1. tataryigit 5.1.2007
 2. ribtsod 5.1.2007
 3. RitE_MrE 5.1.2007
 4. ozelgin 19.4.2007
 5. SheZOfren 1.6.2007
 6. emre 27.9.2007
 7. hamza 18.11.2007
 8. kahraman 28.12.2007
 9. cell 8.10.2008
 10. Koray 10.1.2010
 11. semih 21.12.2010
 12. Yazar 1.4.2013
 13. Mehmet 11.5.2013
 14. Adsızzz 1.5.2016

Söz Sende

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir