HDR Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda HDR fotoğraflara olan ilgim bir hayli arttı. Hem incelemesi hem de oluşturması büyük zevk veriyor insana. Google’dan bulduğum dökümanlar ve bloglarda okuduğum bilgilerin ışığında, elimde bulunan birkaç fotoğraf üzerinde denedim. Fakat sonuç olumsuzdu. Sonrasında her yerde yazdığı gibi ek fotoğraf üzerinde çalışmaktan vazgeçip makinemi elime aldım ve -2 0 +2 pozlama değerleri ile fotoğraflar çekip yine oluşturmaya çalıştım. Ancak yine hüsranla biten çalışmalar oldu. Anladım ki bu çalışmayı yapmak için çekilmiş olan fotoğrafın çekim açısı da çok önemli. Her fotoğrafa uygulanabilmesi biraz zor.

Normal yollardan anlatıldığı kadarıyla Photoshop CS2’den itibaren var olan bir özellikle HDR resimler oluşturulabiliyoruz. -2 0 +2 pozlama ile çekilmiş üç resmi de bilgisayarımıza yükledikten sonra Photoshop’da File menüsünden Automode>Merge to HDR’yi seçiyor ve daha sonra”browse” butonundan resimlerimizi çekiyor ve “ok” butonu ile bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Fakat ne yalan söyleyeyim Photoshop bu işi layıkı ile yerine getirmiyor. Bunun yerine Photomatix isminde bir program ile çok güzel daha sonuçlar aldım.

Denemelerimi önce 3 farklı pozlama ile yaptım fakat sonuçlar kötü çıkınca tek bir fotoğrafı ele alıp pozlama değerlerini değiştirmekle işe devam ettim. Bunu nasıl yaptım? Herhangibir resmi Photoshop ile açıp File>Save As seçeneği ile “0.psd” olarak kaydettim. Bu kaydettiğim dosyanın iki tane kopyasını oluşturdum ve birisine “-2” birisine de “+2” adını verdim. Daha sonra Photoshop ile “-2.psd” dosyasını açtım. Image menüsünden Adjustments>Exposure seçeneğine tıkladım ve gelen pencereden Exposure değerini -2 olarak girdim. Dosyayı kaydederek aynı işlemi “+2.psd” dosyası için yaptım. Bu sefer Exposure’ye değer olarak +2 girdim. Bunu da kaydettikten sonra Photomatix programını açıp HDR menüsünden Generat’e tıkladım. Browse butonundan oluşturduğum PSD dosyalarını seçtim. Sonra onaylayıp işleme başladım. işlem bitiminde yine HDR menüsündeki Tone Mapping ayarlarını uyguladım. Bu ayarları Hakkı Abi’nin şurada anlattığından hafif sapmalarla yerine getirdim.

Nihayetinde çok ustaca olmasa da amatörce yapılan bir HDR çalışmasına imza attım. Buında fotoğraf makinemin özelliklerinin de büyük payı var. Daha yüksek çözünürlükte bir makinem olsa belki daha hoş görüntüler ortaya çıkabilirdi. Kullandığım makine HP M417, 5,2 MP bir oyuncak 🙂 Akşam ve gece çekimleri biraz kötü 🙁

Yarın makineyi kaptığım gibi birçok fotoğraf çekmeyi hedefliyorum. Çektiklerimde değişik teknikler deneyip galerime ekleyeceğim. Ha bu arada galeride HDR adında bir albüm oluşturdum. Çalışmalarımı oradan takip edebilirsiniz.

Resmin orjinal hali

Resmin HDR uygulanmış hali

9 Responses to “HDR Nasıl Yapılır?”
  1. zeynep 15.3.2008
  2. Taha 15.3.2008
  3. emrah serdaroğlu 15.3.2008
  4. H-Yaman 15.3.2008
  5. emelsen 15.3.2008
  6. Veysel 15.3.2008
  7. Khanja Fowler 29.3.2008
  8. Carlo Alfonso 27.9.2010
  9. Yakup Çetin 24.5.2011

Söz Sende

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir