Football Manager Netbook Açılmama Sorunu

11.9.2009 | Mazidekiler

Tam bir ay önce bir tane Asus 1000Ha netbook almıştım. Netbooklardan bir oyun performansı beklemek yanlış olsa da en azından Football Manager ile bana cevap verebileceğini düşündüm. Daha önce masaüstü bilgisayarımda oynadığım Football Manager 2009 sürümünü netbooka yükledim. Herşey normaldi ancak oyunu başlatmak istediğimde ekrana hiçbirşey gelmiyordu. Görev Yöneticisi’nden baktığımda ise işlemler sekmesinde “fm.exe” dosyasının çalıştığını görüyordum. Tekrar açmaya çalıştığımda ise “already running” hatasını alıyordum. Bu sorunu birçok yere bakarak gidermeye çalıştım ancak Türk forumlarında maalesef çözüme ulaşmayan bilgiler yer alıyordu. Gerçi yabancı forumların da bizden kalır tarafı yok ancak daha akla yatkın cevaplar vardı.

En son sürüm güncellemesinden kaynaklandığını düşünüp son sürüme yükselttim (9,3,0). Daha sonra oyunumda sorun olduğunu düşünüp oyunu yeniden elde ettim. Hatta Football Manager 2008 bile yükleyip denedim. Ama ne yaptıysam sorunun üstesinden gelemedim. Hatta Friend Feed’de başlık açıp orada da sordum ama oradan da bir çözüm gelmedi. Sonrasında ise sorunun çözünürlükten olabileceğini düşündüm. Çünkü netbooklar en fazla 1024*600 çözünürlüğe kadar çıkıyor.

Dün akşam da Google’da tesadüfen bir arama yaptırdım ve Football Manager 2008/2009 için şöyle bir sonuca ulaştım:

 1. Football Manager 2009 kısayolumuza sağ tıklıyoruz ve özellikler’i seçiyoruz.
 2. Özelliklerde hedef kutucuğuna “C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2009\fm.exe” -windowed -small_screen yolunu kopyala yapıştır yapıyoruz (tırnaklar dahil) veya ” -windowed -small_screen” (tırnaklar hariç) ilavesini yapıyoruz.
 3. Uygula ve tamam dedikten sonra oyunu yeniden başlatmayı deniyoruz. Bende bu aşamada sorun çözüldü ve açıldı.

Tahminimce Ekim sonu gibi çıkacak olan Football Manager 2010’da da aynı sorun çıkacaktır. Onun için başlıkta sürüm belirtmedim. Şimdiden iyi oyunlar 🙂

12 comments

 1. İbrahim

  Sonunun çözümüne ulaştığına sevindim açıkcası 🙂

 2. Pingback: Football Manager 2009 (Çözüm) | ferop

 3. muhammed

  bende de aynı sorun var ya dediğin yöntemi denedim olmadı.Başka bi çözümü var mı already running hatası veriyor

 4. fatih mehmet

  acaba oyunu oynarken performans olarak memnunmusunuz, hız açısından tek lig veya small datavase de oynanabilirlik ne durumda? mail olarak cevap gönderebilirseniz seviniriim..

 5. mustafa

  senden allah razı olsun hocam ya, aylardır oyunu açmayı deniyorum olmuyo olmuyo.
  sonunda oldu, çok teşekkür ederim…

 6. donetello41

  abi süpersin

 7. isert

  kardeş çok mübarek adamsın sonunda oldu ya

 8. eser

  hedef kutucuğuna erişemiyorum engellenmiş onu kaldırmanın yolu nedir acaba?

 9. Enes

  yine olmadı hocam ya ne yaptysam çare olmadı 🙁

 10. emrullah

  kardeşler bende acer notebook var. fm08i kurdum da fullscreen mode sorunu var. yalnız ben anlattıklarınızdan ne yapmam gerektiğini anlamadım. hedef kututcuk dediğiniz yer neresi? daha anlaşılır şekilde tam olarak anlatır mısınız?

 11. ali berkay edirne

  aynı işlemi fm 2008 içinde yapabilirmiyiz? bir yardım lütfen.

 12. emin

  –fullscreen_width=1024 –fullscreen_height=600 beyler bunu kopyalrsanız full screen oynaya bilirsiniz netbooklarda Saygılar…

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>