Facebook İzinsiz Duvar Reklamları

Facebook hesabıma neredeyse her girdiğimde duvarımda birileri bir reklam paylaşmış oluyor. O Allah’ın cezası Afrikan Mango Plus ve ona benzer birkaç ürünün daha reklamı maalesef duvarımda görünüyor. Bunun sebebi ben değilim, bunu benim duvarımda paylaşan arkadaşımın. Peki nasıl oluyor da arkadaşım böyle paylaşımlarda bulunuyor? Çok basit, bilinçsiz kullanımdan tamamen. Önümüze gelen oyun, uygulamayı onaylıyoruz gözü kapalı. Bakmıyoruz ki altında o uygulama için nelere izin verdiğimize. Mesela orada kocaman yazıyor “Senin adına paylaşımda bulunma” veya “Mesajlara erişme” diye. Bunları okuyan bile yok!

Sonrasında olanlar oluyor zaten, bu uygulamaları hazırlayan kişiler veya kurumlar African Mango gibi gereksiz ürünlerin reklamlarını alıyorlar ve bizden aldığı bu yetki ile otomatik olarak arkadaşlarımızın duvarına reklamları gönderiyor. Sonra da ya benim gibi kişiler duvarını kapatmak zorunda kalıyor veya o arkadaşını engellemek zorunda kalıyor.

Bu olayı bu aşamaya getirmeden Gizlilik Ayarlarındaki Uygulama Ayarlarına bir göz atmakta fayda var. Burada izin verdiğimiz tüm uygulamalar görünüyor. Yapılması gereken şey ise uygulamalara göz atıp “paylaşımda bulunma” seçeneğini kaldırmak olacaktır.

Not: Yazıyı bir hışımla ve sinirle yazdım!