Facebook Bağlantı Paylaşımında Sitenizin Resmi Çıkmıyorsa…

27.6.2012 | Web Mevzuları

Arama motorlarının internet sayfalarına oluşturduğu ziyaretçi kaynağının önemi tartışılmaz. Günümüzde arama motorları kadar önem arz eden bir dğer kaynak da sosyal ağlar oldu. Özellikle Facebook’ta bağlantı paylaşımları her gün milyonlarca insan tarafından yapılmakta. Bu pastadan dilim kapmak için de bazen küçük ipuçlarına göz atmak ve gereken düzeltmeleri uygulamak gerekiyor.

Yeni temama geçtiğim günden bu yana Facebook’ta paylaştığım içeriklerimde farklı resimler çıkıyordu. Özellikle de “bağlantılar” bölümündeki site ikonlarından bir tanesini otomatik olarak çekiyordu. Bunu düzeltmek için “og” kodlarına ihtiyacım olduğunu öğrendim ve hemen gereken düzenlemeyi yaptım.

 

<meta property="og:title" content="title" /> 
<meta property="og:description" content="description" />
<meta property="og:image" content="thumbnail_image" />

Title, paylaşım yapıldığımda görünecek başlık, description kısa açıklama ve image resim değerini ifade ediyor. Kodları sitenin meta etiketleri arasına yerleştiriyoruz. İçerik türü veya daha detaylı bilgilendirme içinse Facebook’un geliştirici sayfasına bakmak gerekiyor.

12 comments

 1. muhaber

  ben de tam bu konuya kafa yoruyordum. reader’den gördüm, hemen atladım. teşekkürler yazı için.

 2. yemek tarifleri

  aynı sorun bendede var bir türlü çözemedim kaç gün oldu eskiden ne güzel şak dye çıkardı paylaşımlarımız resiml şimdi çıkmıyor

 3. alfenso

  Ben de aynı sorun vardı. Paylaşıtığım eğer paylaşım içinde resim yoksa, ya logo veya da konuyu bekletenin profil resmi görünüyor. oysaki ben konu içindeki resmin görünmesini istiyorum. inşallah bu paylaşım benim sorunumu da çözüm olur.

 4. straplez gelinlik modelleri

  Çok teşekkür ederim, aradığım tam olarak buydu. 🙂

 5. alev seda fistik

  Bişey çikmiyor paylaşacağim facebookta

 6. alev seda fistik

  Lütfen yardim edin

 7. araba oyunları

  Bunları eklediğimizde hemen düzeliyor mu? yoksa bir süre beklemek mi gerekiyor? çünkü bende olmadı.

 8. Tobacco Shop

  Hocam benimde bu paylasım sitelerindeki fotograf cıkmasından dolayı basım epey belada paylasımınız icin tşkr ederim

 9. Ferhat YILMAZ

  Sizin verdiğiniz kodları ekledim işe yaradı teşekkürler. Aynı işi yapan bir de eklenti varmış, ama eklentiler gereksiz yavaşlık yapıyor diye onu kullanmadım.

 10. İndirimClub

  Makalenizi ilgi ile okudum ve siteme uyarladım.Başarılı bir çalışma olmuş teşekkür ederim.

 11. yasin

  böyle olmaz arkadaşlar All imn seo gibi eklentiler kullanıyorsanız
  içeriği yazmış olduğunuz sayfanın alttarafında all-in seo ya ayarları olan bölüm varya orda sosyal medya seçin ve görseli kendiniz ekliyorsunuz her yazıyı yazarken bir kereliğine resimi seciyorsunuz, daha sonra kullanıcılar facebook paylaşım yaptıklarında resim görünür.

 12. Zeynep

  Yeni kurduğum bir sitemde facebook’da bağlantı olarak paylaşırken resimler çıkmıyordu. Bu yazıda yaptıklarınızı uyguladıktan sonra çıktı. Çok teşekkürler.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>