gplus.to: Türkiye’den Google+ Profil Yönlendirme Hizmeti

Geçtiğimiz günlerde Google+’dan bahsetmiştik. Servisin şu anki eksilerinden birisi Facebook’daki gibi kullanıcı adı olmaması. Bunun yerine şimdilik ID numarası veya Google Profil adresi ile yetiniyoruz. Google profil adresi de profiles.google.com/k.adi şeklinde olduğu için zahmetli oluyor açıkcası.

Bu zor durum PSDUP‘un da kurucusu olan ve Bilal Çınarlı ile çalışan Şirzat Aytaç’ın  dikkatini çekmiş olacak ki Google+ profilleri için kısacık bir adresle yönlendirme hizmeti veren gplus.to servisini açtı.

Kullanım için Nick Name kutusuna istediğiniz kullanıcı adını, ID kutusuna da Google+ profil numarasını giriyor ve Add butonuna basıyoruz. Hepsi bu kadar. İşlemin sonunda http://gplus.to/hyaman şeklinde bir adres ediniyoruz.

Servisi açan Şirzat’a da teşekkürü borç biliyoruz.

Herşey Profil Resmi İçin

Facebook çıktı çıkalı yolda, sokakta ilginç insanlarla karşılaşır oldum. Kaldırımda yürüyen bir yaşıtım mesela… Yürürken bir bakıyor çok lüks bir araba park etmiş durumda. O, o arabayı gördüğü anda beyninde tetiği çekmiş, deklanşöre basmış demektir. Gidip hemen bir resim çektirip Facebook profiline yerleştiriyor. Bu birşey değil daha. Heykellerle sevişenler, güzel bir resim olsun diye kendini kasıp içinde patlamalar yaşayanlar, vücut geliştirme salonlarında orasını burasını gösteren abiler, alışveriş merkezinde “ah ben burdayım işte” dercesine poz verenler ve daha neler neler… Geçen yılların modası kızlarımızda dudağın “müjü” deme şekline getirip ayna karşısında cep telefonuyla parıltılı çekimler yapmaktı. Bu dediğim lise çağlarındaki kızlardı. Bir de büyük modelleri vardı bunların. Genelde ya yatak odasında çekilmiş bir resim ya da lüks bir arabayla çekilmiş bir resmi olur. Ha kendime gelince ben de çok farksız değilim. Geçen gün heykel kurbağalarla çekildik birkaç samimi kare.