Google Docs ile Anket Hazırlamak ve Yayınlamak

Zaman zaman anket hazırlama ihtiyacı duyarız. Bir kısmımız iş ile ilgişi bir kısmımız okul ile ilgili bir kısmımız sitesi, blogu ile ilgili… Bu liste ne kadar çekersek uzar. Günümüzde ise en geniş kitleye ulaşan ve değerlendirmesi en kolay anket şekli bilgisayar ile yapılanlar olsa gerek. Hem bilgisayar üzerinden hazırlaması da daha bir kolay. Daha önceleri bu işler için programlar kullanılsa da günümüzde bu görevi yerine getiren pekçok internet servisi mevcut. Ancak bir Google (Gmail vs.) hesabınız var ise başka hiçbir servise gitmeden anket hazırlayabiliyoruz. Bunu ise bizlere sağlayan Google servisi Google Docs.

Continue reading

Paylaşarak Sıkıntıları Giderme Platformu:”bisorusor”

Son günler Türkçe web 2.0 servisleri sayı olarak bir hayli yükselişte diyebiliriz. Hergün, oldukça güzel düşünülmüş siteler Türk internet kullanıcılarının hizmetine sunuluyor. Bu durum tabi ki bizleri oldukça memnun ediyor. Çünkü ülkemizde internet dendiğinde MSN ve Youtube’dan başka platformların olduğunu göstermek adına bu tür servislerin sayılarının mutlaka fazlalaştırılması gerekiyor. Bu yazımızda “Paylaşarak sıkıntıları giderme platormu”; bisorusor‘u inceleyeceğiz.

Continue reading

Anket Sonuçları

Çok uzun bir süredir yayında olan Sadece bir tane siteye girme sınırınız olsaydı hangisini tercih ederdiniz? sorulu anketimiz nihayet değişip yerini yeni bir ankete bırakmış durumda. Yeni anketin konusu da bloglama ile ilgili düşünceleri almaktır. Önceki anketimizde toplam 1734 oy kullanılmış. Bu oy oranlarına göre sonuçlar şu şekilde:

Continue reading

Seçim 2007

22 Temmuz’da yani bu haftasonu Pazar günü hepimizin bildiği gibi tarihi bir seçim bizleri bekliyor. Seçimin sebebi olduğu kadar şu sıralarda da kimin iktidara geleceği dedikodu konularından. Yapılan anketler ve diğer gelişmeler gösteriyor ki mevcut iktidar yine başa gelecek. Hatta gücüne güç katarak. Diğer partiler ise boynu bükük gidecekler. Fakat her seçim gösterdi ki anketler aslında gerçeği yansıtmıyor. Anketler ile gerçek seçim sonuçları arasında dağlar kadar fark oluyor. Evet bir oyum var ve aklımdan ülke için faydalı olacağını düşündüğüm kişiye “bismillah” çekip evet mührünü basıp ilk oyumu kullanacağım. Ancak…

Continue reading

Yemek Üzerine Bloglar ve Anket Sonucu

Artık kimle sohbet etsem, kimle tanışsam “aaa sen çok yiyen günlükçüydün değil mi” diye soruyorlar.  Yok canım ne haddimize desek de insanlarda öyle bir imaj hayallendirmişiz. Hatta öyle biri duruma gelmiş ki çoğu kişi beni şişman, tombik, yanakları sıkılası bir insan sanıyor. Hayır efem, yanaklarım sıkılası değil, çok zayıfım kemiklerim sayılıyor 🙂 Hatta çoğu gerçekte görünce “höö” diye bakakalıyorlar. Acaba yemeyi bu kadar sevenm tek benmiyim dedim bir süre önce kendi kendime ve bir anket yayınlamıştım. Ankete cevaplarını esirgemeyenlere teşekkür ediyorum. Sorusu “Yemeğin nesini seversiniz?” olan ankete 858 kişi cevap vermiş. Bunlardan %70’i yani sayı olarak meali 597 olan topluluk “yemesini severim” demiş. “Yapmasını” diyen %19’luk kısım yani 159 vatandaş, “birisi yaparken izlemeyi” diyen de %12’lik yani 102 tembel kişilik bulunmakta 🙂 Yemeğin yemesini sevenler arasında ben de bulunurken yapmasını diyenleri tebrik ediyorum. Dalga geçercesine birileri yemek hazırlarken bakınmayı tercih edenleri de kınıyorum. insan hiç olmazsa soğanları doğrar 🙂 işin şakası bir yana konuda yeri gelmişken yemek üzerine kurulmuş bazı bloglardan da bahsetmek istiyorum.  Yazının devamında bir listesi bulunmaktadır. Şimdiden okuyup uyguladığınız yemekler için afiyet olsun 😀

Continue reading

Twiigs ile Anketlerinizi Kolayca Yayınlayın

internet bizlere son günlerde sıcak yüzünü daha iyi göstermeye başladı ve gerçekten ısınmaya başladık. Ancak bu sıcaklık yetmez daha da arttırıp terletmesi lazım bizleri 🙂 Özellikle web 2.0 kavramının yayılmasıyla oldukça güzel servisler açıldı bizlerin yararına ve açılmaya devam ediyor da. Bunlardan birisi de; her ne kadar yeni olmasa da tanıtma fırsatını anca bulabildiğim “twiigs“. Twiigs, bizlere anket hizmetini sunuyor. Bizler bloglarımız üzerinden istediğimiz anketi yayınlayıp sonuçlarını görebiliyoruz. Ancak blogu ya da herhangibir sitesi olmayıp da anket yapmak isteyenler ne yapacak? Tabi ki internetin gelişmesiyle sağlanan bu güzel servisi kullanacak.  Sistemin çalışma mantığı oldukça basit; siteye ücretsiz bir şekilde üye oluyorsunuz. Sonra  da anketinizi yayınlıyorsunuz ve diğer insanlarla paylaşabiliyorsunuz.

Continue reading

Anket Sonuçları

Uzun zamandır oylamada olan ve toplamda 1272 kişinin oy kullandığı “internette en çok ne tür sitelerde vakit geçiriyorsunuz?” anketimiz sona erdi. Anket sonuçlarına geçmeden yeni anketi de araya sıkıştırayım :D. Efem yeni anketimizin sonucuna göre kaynaklar bulacağım ve yayınlayacağım. Eski anketi ise en fazla tercih edilen 5 seçeneğe göre, seçeneklerle ilgili hoş servisleri tanıtacağım önümüzdeki günlerde. Şimdi anketimizin tam verilerine hep birlikte göz atalım.

Continue reading

Etiket Nedir?

Alışveriş merkezlerinde ya da mağazalarda her ürünün yanındaki kağıdın etiket olduğunu ve onun üzerinde ürüne ait fiyat/özellik bilgilerinin yazılı olduğunu biliriz. Peki internette duyduğumuz etiket ne anlama gelmekte hiç düşündünüz mü? Bu yazımda siteme de kurduğum etiket sisteminin ne olduğunu, gerçek hayattaki “fiyat yaftası” olmadığını, bize getirilerinin ne olacağını ve çalışma sistemini anlatmaya çalışacağım. Ayrıca yazının sonunda birkaç haftadır yayında olan “etiket nedir?” konulu anketin sonuçlarını da bulabilirsiniz.

Continue reading

Anket Sonuçları

Heyet-i umumiyeye sorduk kısa zaman evvel “En nefret ettiğiniz şey nedir” diye. 244 kişi de bizleri kırmayıp sorumuza o güzel cevaplarını vererek bizleri aydınlattılar. Peki anketin faydası ne oldu? Hemen açıklayayım. “Ahu Tuğba-Meriç Erkan” şıkkı şu anda en fazla oy alan seçenek. RTUK de bu tür programların, ben anketi başlattıktan sonra yayınlanmasını yasakladı. Yani anketimiz ile RTUK’e baskı yaparak programı yayından kestik. Bu hepimizin başarısıdır :D. Yakında Avrupa Birliği sorununa, Beşiktaş’ın kötü giden haline ve birçok gündem maddesine de el atarak sorunlarımızı çözmeye çalışacağım. Şimdi yeni anketimiz ile de halkı bilinçlendirmeye yönelik bir kamuoyu yoklaması yapmak istedim. Bu anketin sonucuna göre “etiket nedir” sorusunun detaylı cevabını kendim yazacağım.

Continue reading