Ercan Irmak Yansımalar Pervane

Ercan Irmak Yansımalar Pervane

Şu sıralar “ney” ile çok yakından ilgileniyorum. Youtube ve diğer paylaşım sitelerinde last.fm’de sürekli “ney” ile ilgili içeriklere bakıyorum. Bunları araştırırken de birçok sanatçının albüm çalışmalarında yer alan “ney” sesini veren iki isim çok sık karşıma çıktı. Birisi Eyüp Hamiş birisi de Ercan Irmak. İkisi de üst düzey insanlar bu konuda. Mercedes-BMW gibi yani bu piyasada.

Eyüp Hamiş Mustafa Demirci, Mehmet Emin Ay gibi tasavvuf müziğinin üstadlarının çalışmalarında sıkça yer almış. Onun yanında Nev ve birçok soft rock tarzda müzik yapan insanın çalışmalarında yer almış. Eyüp Hamiş’in en güzel çalışmalarından birini Nev’in Efkarlı parçasında dinleyebilirsiniz.

Tabi konumuz Eyüp Hamiş’den ziyade Ercan Irmak. Ercan Irmak da Eyüp Hamiş kadar hatta ondan daha fazla bu piyasada bilinen eli öpülesi bir insandır. Ney’i kaval gibi çaldığı defalarca görülmüştür de. Dün Yrastladığım bir video ise beni çok etkiledi. Kral TV’de Yansımalar programında Birol Yayla’nın çalışması olan Pervane, Ercan Irmak tarafından yorumlanmış. Çok da güzel olmuş. Video aşağıda yer alıyor. Klavyeyi fareyi bırakıp ney sesine verin kendinizi, videoyu izleyin, zevkini çıkartın. Ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

25 Yorum

Erkan Yayın tarihi1:10 pm - Eki 30, 2008

Üstalar döktürmüş. Ses derinden ,etkileyici bi şekilde geliyor. Çok beğendim oldum olası neyin sesi bana hep dinginlik vermiştir.

aNNePeRi Yayın tarihi4:41 pm - Eki 30, 2008

mükkemmel! Yansımalar serisi süper zaten.Bab-ı esrar herdaim favorim olmuştur.En büyük hayalim ney çalmayı öğrenmeden ölmicem kendime söz verdim 🙂

SNaRe Yayın tarihi8:40 pm - Eki 30, 2008

Sen önce bir Bab-ı esrar’ı dinle bence. Dinledikçe dinleyesin geliyor.
Bu arada bazı çok bilmiş arkadaşlar “ney çalmak” deyimi kullanıldığında “ney çalınmaz üflenir cahil cühela ” gibi tepkiler alabilirsiniz. Ben aldım siz almayın 😀

aNNePeRi Yayın tarihi12:42 am - Eki 31, 2008

bak şincik 😀 ney üflemeli bir çalgıdır bildiğim kadarıyla üfleyerek çalınır değil midir? hangi müzik aletini çalarsınız dendiğinde “abi ben çalmam çok dehşet üflerim mi diyolar anlamıyorum ki

henster Yayın tarihi5:06 pm - Kas 1, 2008

Bu ercan ırmak , emre ırmak ‘ın neyi oluyor acaba ? biliyormusun hamdi.

Hamdi Yaman Yayın tarihi10:35 am - Kas 2, 2008

@henster; nerden bilcem olm muhtar mıyım ben 😀

memet Yayın tarihi11:38 pm - Kas 2, 2008

feyz trio da baya kaliteli tavsiye ederim

Zafer Yayın tarihi9:13 am - Kas 3, 2008

Sevgili Hamdi,
“Ney’i kaval gibi çaldığı görülmüştür” demişsin, evet ismi geçen kişiler ney’i kaval gibi çalarlar. Ancak ney karakteristikliği ile, camiası ile, tavrı ile bu iyi bir beceri yada ustalık değil. Tam tersi lüçük düşürmek ve bayağılaştırmak için kullanılır bir tabir. Nerden öğrendin bilmiyorum bu kişileri ama onlar harbiden kaval çalsalar daha faydalı olurdu. Ney’i ney olarak çalan birkaç isim vereyim, onları bol bol dinlemeni salık veririm:

Niyazi Sayın
Ömer Erdoğdular
Sadreddin Özçimi
Ahmet Şahin
Yavuz Akalın
Murat Salim Tokaç
Süleyman Erguner
Kutsi Erguner
Uğur Onuk
Ömer Bildik

Eğer bahsettiğin tavırda dinlemek istiyorsan illaki “Süleyman Yardım”

Kulaklarını biraz ağırdan sat 🙂

Selamlar

Hamdi Yaman Yayın tarihi2:17 pm - Kas 3, 2008

@Zafer öneriler için çok teşekkürler. Kutsi Erguner’i biliyorum zaten. Diğerlerine bakacağım saygılar bizden 🙂

ne_o Yayın tarihi1:26 pm - Oca 6, 2009

Ercan Irmak’ın çalışmalarını bende dinliyorum sizin gibi. Ama Zafer Bey’in dediklerine katılıyorum. Kaval gibi çalıyorlar maalesef bazı kimseler. Ses tınısı olarak güzel olsada bu şekilde çalınması gerçekten hoş değil.

Hamdi Yaman Yayın tarihi3:00 pm - Oca 6, 2009

Evet doğrudur. Ben şu sıralar Kudsi Ergüner, Yansımalar, Serdar Erbaşı gibi isimlere taktım. Özellikle saz semaileri muhteşem.

ne_o Yayın tarihi4:40 pm - Oca 6, 2009

İnsana farklı bir huzur veriyor saz semaileri. Ben uzun suredir dinleyemiyorum. Bugün akşam eve gidince kesin dinleyeceğim.

Hamdi Yaman Yayın tarihi5:16 pm - Oca 6, 2009

İnşallah ustalaşıp onları da üfleyince gönderirim size 🙂

ne_o Yayın tarihi5:46 pm - Oca 6, 2009

Şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum o zaman. İnşaallah bende yakın bir zamanda almak ve öğrenmek istiyorum ney üflemeyi.

Hamdi Yaman Yayın tarihi6:37 pm - Oca 6, 2009

Tavsiye ederim kesinlikle.

devran tunar Yayın tarihi4:14 pm - Oca 27, 2009

ercan ırmak türkiyede ilk dinlceğem kavalardan birisidir kendim klarnet çalıyorum ama ercan ırmağı dinlerim albümleride var evde dinliyorum ercan yolun açık olsun sen bobasın

ayça Yayın tarihi12:35 am - Şub 4, 2009

bayıldım ben ömrümde bu kadar güzel bir parça dinlemedim ilk duyduğum andan itibaren bayıldım insanın ayaklarını yere bastıran ve kendine getiren bir parça hayata dair neler olduğunu aklına getiren ve insanı alıp çok ama çok uzaklara götüren bir parça ….beni bana getirdi.

merve Yayın tarihi6:42 pm - Haz 27, 2009

ya ben ney üflemeyi biliyorum ve bunu üflemek istiyorum ama notaları bulamadım 🙁

Hamdi Yaman Yayın tarihi8:09 pm - Haz 27, 2009

@Merve, Size yazdığınız e-posta adresinden ulaşabilir miyiz?

Tülay Yayın tarihi9:35 am - Tem 24, 2009

sözün bittiği nokta diye buna denir. muhteşemmmmm dinlemekten hiç sıkılmadığım şahane bir eser. Başarılarınızın devamını dilerim Yüce Allah’tan saygılar…

burcu başak Yayın tarihi11:49 pm - Ağu 1, 2009

amacım ne tartışma ortamı yaratmak … ne birşeyi ispatlamak .. ne de bir cevap
Sadece ekteki yorumlardan haksız bulduğuğum bir konuda yorum yapmak
Sevgili Zafer sen Ercan Irmak’ın hiç canlı performansını dinledin mi ?
Onu geçiyorum kendisini, yüreğinin ışığını bilir misin ?
Ben her ikisini de biliyorum .
Bu nedenle saymış olduğun üstadlar konusunda değil sözüm ..
Ama neyi ne olarak çaldığı kişinin kendi geniş yürekliliği ile ilgilidir .
Sanata ve en önemlisi sanatçıya saygı adına saygılar diyorum 🙂

nevzat solak Yayın tarihi5:53 pm - Kas 23, 2009

yorumlarınız gerçekten hoş,tavır meselesi bence tartışılmalıdır,ben ney’e başlayan biri olarak ney’in dar bir çerçevede değerlendirilmesinden rahatsızım,sadece bir düzey müzik türünde kullanılmalıymış gibi bir izlenim var,ney üfleyenlerin yada ney çalanların hepsi de bilir ki ney çok geniş müzik formlarına cevap verbilecek geniş bir enstrumandır,sene 2009 ve dünyanın çeşitli yerlerindeki müzisyenleri dinliyoruz,ama halen ısrarla bizden 250-300 yıl öncesinin müzik anlayışını ney ile önümüze bir dayatma olarak getirilmesi hoş değil.bence sadreddin özçimi de eyp hamiş de ahmed şahin de ercan ırmak ve daha nice neyzen üstadlar gönülleriyle üflüyorlar.birbirimizi renk çeşitliliği olarak görsek daha iyi olacak diye düşünüyorum.bizi bu tartışmalarda buluşturan ney entrumanına teşekkür ederim

BÜLENT KIZGIN Yayın tarihi10:55 am - Kas 10, 2010

FEVKALADE ÜSTATLARIM AĞIZLARINIZA SAĞLIK BU AŞKI YAŞAYIP YAŞATTIĞINIZ İÇİN KALBİNİZİN SAHİBİNE EMANET OLUN.

rümeysa Yayın tarihi5:54 pm - Kas 24, 2010

harika bi yorum RAbbim bizede bole üflemeyi nasip etsın.. içimizde yanan bu ateşi söndürsün çığlıklarımızın feryadı olan NEY…..

zehra rüveyda aslan Yayın tarihi5:31 pm - Oca 12, 2011

Bnde ney üflüorum yaklaşık 3 aydır. inşallah bnde bu kadar ilerletebilirm zmanla 😀