Blog Yöneticilerine Tavsiyeler

Uzun zamandır kafamda canlandırdığım yazıyı yayınlayabildiğim için çok mutlu olduğumu öncelikle belirtmek isterim. Yaklaşık bir yıldır düşünüyordum bu yazıyı 🙂 Birçoğumuzun blogu var ya da bir blogda yazarlık yapıyoruz. Bu yazımda kısmen blog yazarlarına da tavsiyelerim olacak ama daha çok blog yönetimi ve düzenlemeleri ile ilgili olacağı için blog yöneticilerini ya da sahiplerini daha fazla ilgilendiriyor. Bloglarımızda neyin yeri nasıl olmalı, blogda neler olmalı ve neler olmamalı üzerine birkaç tavsiyem olacak.

 1.  Blogumuza bir ziyaretçi gözü ile bakmalıyız. Yerleşimleri ona göre yapmalıyız.
 2. Blog içinde sayfa ulaşımları kolay olmalıdır. Yani navigasyon dediğimiz birim mutlaka yer almalıdır ve ziyaretçinin kolayca görebileceği bir biçimde yerleşimi yapılmalıdır.
 3. Blog içi arama motoru mutlaka bulunmalıdır. Hatta mümkünse erişimi kolaylaştırmak için etiket sistemi kullanılmalıdır.
 4. Kişisel ya da blog bilgilerinin bulunduğu bir hakkımda/hakkımızda sayfası ve ziyaretçilerin iletişim kurması için iletişim bölümü bulunmalı.
 5. Tasarım göze hoş gelmeli ama ziyaretçiyi yormamalı.
 6. Para kazanacağız derken ziyaretçiyi de itmemeliyiz. Bazı blogcu arkadaşlar yazıların en güzel yerlerine reklam kodu yerleştirmişler ki ben bu tür blogları sadece RSS’den takip ediyorum.
 7. Bütün blogların bir RSS adresi mutlaka vardır. Bu RSS adresini ufak da olsa bir ikon yardımıyla ziyaretçiye sunmalıyız ki bizi RSS’den takip etmek isteyenler RSS adresimizi aramak için kıvranmasınlar.
 8. Yazılar da mümkünse milliyet gazetesinin haber sayfasından kopyala yapıştır usulü olmamalı. Yani kısacası sahte (çalıntı) içerikten kaçınılmalı. Eğer çok yazarlı bir blogu yönetiyorsak yazarları da bu konuda bilgilendirmeliyiz.
 9. Yorum yazma bölümünü ziyaretçi didik didik aramamalı. Göz önünde bir yerlerde olmalı.
 10. SEO uğruna blogumuzu feda etmeyelim, ziyaretçiye verebileceklerimize yönelelim
 11. Twitter, Flickr gibi internet servislerini kullanıyorsak blogumuza entegre edersek çok güzel olur. Zira Twitter sayesinde anlık durumumuzu gösterebiliriz. Ben kullanıyorum şu anda ve anasayfanın en altında. Ben bunu ilerleyen zamanlarda en üstte alıp daha çok ilgi çekmesini bile sağlamak istiyorum.
 12. Zitaretçilerin geçmite yazılan içeriklere rahatça ulaşabilmesi için Arşiv bölümü oluşturulmalı.
 13. Muhtemel tarayıcı hatalarına karşı gereken önlemler alınmalı ve zaman zaman değişik tarayıcılardan blogumuza bakıp hataları düzeltmeliyiz.
 14. Kendimizin anlayacağı şekilde istatistikler tutmalıyız. Hatta bunu bizim yerimize yapan servisler kullanmalıyız. Bu geçmişimize bakarak ileride blogumuzda nelere yöneleceğimize karar verme sürecini kolaylaştıracaktır. Tavsiyem Google Analytics.
13 Responses to “Blog Yöneticilerine Tavsiyeler”
 1. serkan 31.7.2008
 2. Erdal 31.7.2008
 3. H-Yaman 31.7.2008
 4. henster 1.8.2008
 5. Hakan 1.8.2008
 6. Umut Benzer 1.8.2008
 7. Mert 1.8.2008
 8. etiket 4.8.2008
 9. sedran 4.8.2008
 10. Hakan COŞAR 5.8.2008
 11. Enes iLHAN 6.8.2008
 12. Ulaş 7.10.2008

Söz Sende

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir